מאמר:
על   הרומן במקום הנכון של הלב/ עמיקם יסעור

 

לאיזה מצב מפתיע נקלע רוזנצוויג, גיבור הספר? כיצד התמודד עם הבעיה שנוצרה? כיצד הגיבה אשתו לשינוי שחל? האם הצליח להסתיר את השינוי? מה יחסה של סוניה , אחת הגיבורות לרוזנצוייג? כיצד מתוארים  התמודדותו וניסיונו להסתגל למציאות? האם הצליח להפוך להיות סופר ילדים? מה  המיוחד ביום ההולדת של אשתו? כיצד השפע עליו המפגש עם אדם שניזוק במלחמת יום הכיפורים?  מה משקלו של הקול הפנימי?   מהם רגעי המבוכה המתוארים בספר? מה מקומה של הגאווה? עד כמה היה עליו להנמיך את ציפיותיו? מהו מד האושר ומהי תפיסתו לגביו ?האם יוכל להשיג אותו? מה מקומו של כרם הזיתים? כצדד התנהגה רוזה הפקידה? לאן נעלם הטלפון הסלולארי של הגיבור? האם הספר הוא אופטימי?

 

את התשובות לשאלות אלו ולשאלות אחרות  תוכלו למצוא בספרו של עמנואל בן סבו "במקום הנכון של הלב".שהופיע  זה עתה ,סוף 2019, הוצאת "ארגמן מיטב" של ראובן שבת . הספר כתוב בגוף שלישי  העלילה דינמית וסוחפת.  ניכרים. בעלילת הספר האמפתיה והיחס האנושי של המספר לגיבורו, רוזנצוויג מאופיין בשלב של ירידה ממעמדו כעובד בעל מעמד ויוקרה במקצועו למדרגת מובטל.  אפיוניו המרכזיים הם :על פי פעולותיו, מחשבותיו, רגשותיו והתמודדותו המתמדת עם המצב החדש שנוצר.  וכן גם בדיאלוגים שהוא מנהל עם דמויות שונות ובהתנהגותו במצבים שונים אליהם הוא נקלע.  התמודדותו עם הקשיים. דאגתו לגבי דימויו בעיני אחרים. השלב הראשון של הסתרת מצבו הזכיר לי סרט יפאני נפלא בשם "טוקיו סונטה"  ראיתי אותו בפסטיבל הסרטים בחיפה בסתיו 2009. שם הגיבור מסתיר ממשפחתו את עובדת  היותו מובטל לאורך כל הסרט. הסתרה כזו יכולה להתקבל כסבירה. במרחב היפאני המאופק.  בישראל להתנהגות כזאת של הסתרה לאורך כל היצירה הייתה מעוררות כנראה פקפוק ותחושה של אי אמינות.  רוזנצוויג מתואר כאן בינו לבין עצמו ביחסו לרעייתו, ביחסיו עם ילדיו, בתנועתו בתוך העיר תהליכים של חיפוש עבודה.  ספר מרגש ששומר על האיפוק הנכון ואינו גולש למלודרמטיות.

 

עמנואל בן סבו יליד 1964, בית שאן.בוגר ישיבת מעלה אדומיo ,בית מדרש למורים. שרת בגבעתי. משמש כסגן מנהל במכללה טיפולית..חבר אגודת הסופים וסומלון-אגודת סופרים לילדים ונוער. עורך  ראשי ברשת מקומוני העמקים והצפון.. ספרין החל מ1982 (חלקם  ספרי ילדים) ברעום התותח, ברחובות האתמוןל,תרופת הפלאים, אבא שלי עיתונאי, נרה ורביר, גרגורי,  פועל בניין משלים מניין, חולצה לבנה להכניס זה מכעיס. אריות הגבעה. הספרים הופעו בין היתר בהוצאות מודן, אופק,ארגמן מיטב.

logo בניית אתרים