מבט על הקולנוע הנורדי – 2019
/ יוסי דבש

 

המהדורה השנייה של "מבט על הקולנוע הנורדי", פרויקט משותף של סינמטק הרצליה ושל שגרירויות דנמרק, נורווגיה, פינלנד ושוודיה, מציגה תוכנית הכוללת 18 סרטי קולנוע וסדרת טלוויזיה, אשר יוקרנו בסינמטקים של הרצליה, חולון, ירושלים, שדרות ותל אביב במהלך החודשים נובמבר ודצמבר, 2019!

בתוכנית יוצגו סרטים חדשים (בין היתר נקרין את נציגי הארצות הנורדיות שיתמודדו על מקום ברשימת המועמדים הסופית לפרס האוסקר לשנת 2020 בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר), סרטים לכל המשפחה בשפת המקור בליווי מספרת סיפורים שתנגיש את התכנים, ורסטורציות לקלאסיקות נורדיות משובחות. התוכנית שמה דגש על שוויון ועל סוגיית ההגירה והאקטואליות הגלובלית שלה.

אירוע הפתיחה החגיגי יתקיים ביום חמישי, 14 בנובמבר, בשעה 20:30 בסינמטק הרצליה, במעמד השגרירוֹת והשגרירים ונציגי המדינות הנורדיות. סרט הפתיחה, שיוקרן בהקרנת טרום בכורה, הוא "מאסטר־שף צ'נג" הפיני, סרטו החדש של מיקה קאוריסמקי, אחיו של אקי קאוריסמקי, המביים סרטים שונים בתכלית מאלו של אחיו הציניקן ("חוף מבטחים", "הנערה מבית החרושת לגפרורים"). הסרט "מאסטר־שף צ'נג", שיצא לאקרנים בישראל בשנת 2020, ילווה ברטרוספקטיבה ראשונה בישראל למיקה קאוריסמקי, בהפקת סינמטק הרצליה ושגרירות פינלנד.

סרטים חדשים: נציגי המדינות הנורדיות שיתמודדו על מקום ברשימה הסופית לאוסקר:

  • דנמרק – "מלכת הלבבות"

נורווגיה – "יוצאים לגנוב סוסים"

פינלנד – "לב צעיר ופרוע"

  • קלאסיקות:

דנמרק (קלאסיקות מודרניות):

"הממלכה" – רסטורציה של סדרת הטלוויזיה המבהילה והמבדרת (משנת 1994) על בית חולים רדוף רוחות, מבית היוצר של לארס פון טרייר. סדרה שבישרה את גל סדרות הטלוויזיה הדניות המעולות.

 

"פּוּשֶר" – מותחן אלים מאת ניקוֹלַס וינדינְג רֶפְן.

פינלנד:

"אנשים בליל קיץ" – רסטורציה של סרט משנת 1948 המבוסס על רב־מכר מאת פְרַנְס אֶמיל סילַנְפָּה (חתן פרס נובל לשנת 1939).

שוודיה:

"המהגרים" ו"הארץ החדשה" – רסטורציה של שתי הפקות תקופתיות משלימות מהשנים 1971 ו-1972 מאת יאן טרואל, מבחירי במאי שוודיה, בכיכובם של ליב אולמן ומקס פון סידוב (כוכבי סרטיו של אינגמר ברגמן).

מבחר סרטים עכשוויים:

פינלנד:

"תהום" – סרט עצמאי זוכה פרסי "יוּסי" (האוסקר הפיני) בקטגוריות הסרט והבמאי הטובים ביותר.

נורווגיה:

"זהירות ילדים" – סרט אדיר, היישר מפסטיבל ונציה ומפסטיבל חיפה.

"בליינד ספוט" – דרמה עוצרת נשימה המצולמת בשוט אחד, זוכת פרסים בקטגוריות הבמאית והשחקנית הטובות ביותר, פסטיבל סאן סבסטיאן, 2018.

 

האדם ה-12 – מותחן המבוסס על סיפורו של לוחם המחתרת הנורווגי יאן באלסרוד, בכיכוב ג'ונתן ריס מאיירס ("ולווט גולדמיין", "נקודת מפגש").

 

"מערבה מכאן – סרט מסע עצוב מצחיק על מסעם של אב הלובש את בגדי אשתו ובנו האלכוהוליסט.

 

שוודיה:

"טד – תנו לי אהבה" – ביוגרפיה מוזיקלית של כוכב פופ שוודי אשר פעל במקביל לחברי להקת אבבא ויחד עמם.

 

logo בניית אתרים