ראובן שבת ועמנואל בן סבו בערב ספרותי בחיפה/ גבריאלה מורז

 

"השראה צפונית" – זאת קבוצת כותבי שירה של חיפה והסביבה, שמקיימת מפגשים ספרותיים חודשיים קבועים ביום הראשון הראשון שבחודש כבר למעלה מ-9 תשע שנים. בתחילתו של כל מפגש מתארחים 2 יוצרים, בתיאום עם נפתלי בלבן אוברהנד וסברינה דה-ריטה – מראשי הקבוצה, ולאחר מכן החברים קוראים את שיריהם.

 

ביום ראשון ה- 3 בנובמבר 2019 התארחו בבית הקפה "מוריה" בחיפה ראובן שבת - מו"ל, סופר ומשורר ועמנואל בן סבו - עיתונאי, סופר, משורר, ואיש החינוך. ראובן שבת, שהינו אף בעליה של ההוצאה לאור "ארגמן מיטב" והבעלים של פורטל הספרות וההתרבות "בכיוון הרוח", הוצג על ידי גבריאלה וענה לשאלתה – "כמו"ל וגם כאדם כותב, עד כמה חשובה האוטנטיות בכתיבה?"

ראובן שבת, יליד פתח תקווה שהינו זוכה קסת הזהב מטעם אגודת הסופרים העבריים לשנת 2014, אות השירה למשוררים זרים מטעם מוזאון השלום בנפולי לשנת 2019, שהוציא ארבעה ספרי שירה ובתהליך הוצאתו לאור של ספר סיפורים בשם "ירח טורקי וכל השאר", גולל באוזני המאזינים את האני מאמין שלו בנושא אוטנטיות. עמיקם יסעור ונפתלי בלבן, שאלו אף הם שאלות מעניינות שנענו בהרחבה ובתבונה רבה על ידי האורח.

האורח השני, עמנואל בן סבו, פרסם מאז 1982 עשרות ספרים -  למבוגרים ולילדים, חלקם ספרי פרוזה וחלקם ספרי שירה, כאשר ספרי הילדים שלו, שיצאו לאור בהוצאתו של ראובן שבת "ארגמן מיטב", זכו להכרה ותהודה ניכרות. כמו כן, עמנואל בן סבו בפרס רחל לשירה, פרס שופמן לספרות מקורית ופרס עמו"ס לעידוד מלומדים וסופרים, שהוענק לו מידי נשיא המדינה מר עזר ויצמן.


גם עמנואל הוצג על ידי גבריאלה ולשאלתה "עד כמה, היותו 23 שנים מנהלה של פנימייה מאד מיוחדת בעפולה השפיע על הכתיבה שלו, הוא שילב בתשובתו את סיפור קורות חייו המאד מעניינים מאז היותו בן למשפחה של 12 ילדים ועד ההווה הפורה והיצירתי.

שני האורחים ניהלו שיחות מאתגרות לאוזן ולנפש והיו למעשה אורחי הקבוצה ביוזמתה הברוכה של המשוררת ומבקרת התרבות חגית בת אליעזר.


לאחר סיום החלק הזה של הערב, משוררי הקבוצה "השראה צפונית" צעדו בסך אל המיקרופון להקריא את שיריהם. בין לבין, הטרובדור החיפאי, הארכיטקט הזמר צבי שקולניק הנעים בקולו ובנגינתו בהם הוא הזכיר בלא מעט געגוע את ליאונרד כהן, שנפטר ב-7 בנובמבר 2017 – לפני  שנתיים. את הערב חתם כהרגל המקום האיש והאגדה – פרופ' יוסי גמזו עם שיר האקטואליה שכתב לערב זה.


בחיפה התקיים ערב תרבותי-ספרותי נוסף מבית היוצר של קבוצת היוצרים "השראה צפונית" להנאת כל המתאספים.

 

logo בניית אתרים