סקירת הסרט ארץ  נוח / עמיקם יסעור

בימוי :    סנק ארטורק       שחקנים :    עלי אטאי, לוק סבילגינר, ארין קוסקיסיזוגולו, , מהמט אוזגור, האנדה דוגאנדמיר.

 

"ארץ נוח" הוא סרט מעולה אשר זכה בפרס התסריט ובפרס השחקן בפסטיבל טרייבקה.. זהו סרטו הראשון של הבמאי בו נעזר גם בשני איחו הצעירים המפיקים. הקולנוע הטורקי בכלל מעורר עניין רב בשל כמה וכמה במאים. הבולט שבהם מהגדולים בבמאי העולם הוא נורי בילגה ג'יילן,בן ה 60,. אשר כמה מסרטיו הוקרנו בארץ ביניהם : שלושה קופים, היו זמנים באנטליה. שנת חורף אשר זכה בפרס דקל הזהב והוגדר על ידי אורי קליין מבקר הקולנוע של "הארץ "כסרט העשור. וכן ביים ג'יילן את הסרט "עץ האגס הפראי,.

 

מצאתי  השפעה  רבה של "שנת חורף" על הסרט "ארץ נוח". אותה סביבה הררית כפרית. אותו צילום כהה רחוק מן הבהירות הים תיכונית של סרטים שנוצרו במרחב הים התיכון. אותן כבדות, דחיסות וריבוי סצנות קאמריות כמו בסרטו של גי'ילן.

 

העלילה מתרחשת בכפר טורקי נידח מעט, אליו מגיעים אב ובנו המבוגר בן ה 41. האב חולה ונוטה למות. כל בקשתו היא להיקבר תחת עץ אותו נטע. כאן נוצר קונפליקט גדול בין האב והבן מחד לבין בני הכפר מאידך . בני הרואים בעץ עץ קדוש נהנים מן האתר הזה בו הוא נמצא, וגורפים כסף מצליינים הבאים לשם.  עליו. האב שב לאחר יובל שנים. באותם ימים נאלץ לעזוב את הכפר בעקבות סכסוך קשה בין שתי משפחות.. בולט כאן מוטיב השיבה. שיבה אשר אינה  קלה כלל וכלל. במהלך העלילה מתחוור גם סירובו של ראש הכפר להניח לבן לבדוק אם יש שטר המוכיח כי העץ ניטע על ידי האב. הקונפליקט גורר עימותים מילוליים ועימותים פיזיים. האימאם של הכפר הוא דווקא אדם ליברלי אשר מגלה אמפתיה לבן ולאב.

 

לפנינו דרמה אשר במרכזה התנגשות בן המסורת לבין משאלתו של היחיד וכן מערכת יחסים בעייתית בין האב לבין בנו. יחסים אלה נחשפים בדיאלוגים ביניהם ובהיזכרות בעבר.תחושות של ניכור בצד ניסיון להתפייס ולהתקרב. במקביל לכך אנו רואים גם את מערכת היחסים בעיתית  וקשי התקשורת ותופעת ההתחשבנות בין הבן לבן אשתו הנמצאת בהריון  מתקדם וגם בשלב של פרידה וגירושין ממנו. הבמאי מיטיב להציג את הדמויות הן בשל הדיאלוגים והסיטואציות והן בשל השחקנים המעולים העומדים לרשותו. אלה שניים מטובי השחקנים של הקולנוע הטורקי.

 

בשיחה של הבמאי עם הקהל הוא סיפר כי למד בארצות הברית. תחלה ע יצר סרט קצר. מדריכו אמר לו להאריך ולהרחיב וכך נוצר הסרט הזה. הקהל עקב בדריכות אחרי התפתחות העלילה. אומר רק זאת : אם זהו רק סרט ביכורים יש עוד הרבה מה לצפות מהבמאי הזה ,סנק ארטורק.

 

 

 

logo בניית אתרים