מאמר:
בין צדיק לחוטא/ דמטיריו דרוזבסקי מאנגלית יואב איתמר


צדיק וחוטא מאת בוריס פינקלשטיין, הוא ספר על זיכרון, הצלחה, והתפכחות של בני אדם. הסיפורים הקצרים שמהם מורכב הספר יוצרים השפעה חזקה על הקורא, משום שהם מורכבים מזכרונות. ספר זה הוא אוטוביוגרפיה שבה יש שילוב בין דימיון ומציאות והוא מעשיר את  את הגישה הריאליסטית בספרות המאה ה-21. עם זאת, יש בספר סוג ייחודי של ריאליזם בספרות העולמית. הריאליזם המסורתי של לב טולסטוי ואיוון בונין נקשרים להבנה הפסיכולוגית העמוקה של הדמויות. כל סמל בפרוזה הוא חשוב על מנת להבין את מהות הסיפורים. בספר זה העבר קובע את ההווה והעתיד. סיפורים קצרים אלה מטילים ספק בשאלה האם לאדם יכול להיות גורל שנקבע מראש, או שהכל צפוי והרשות נתונה והכל מתוכנת לפי ישות עליונה/אלוהים/קוסמוס? בוריס פינקלשטין עוקב אחר התיאוריה המיסטית שאדם החי בהווה יכול לספוג את כל הזכרונות של כל אבותיו. ספר זה מבוסס על פגישות רגילות ואקראיות של הדמויות ונסיבות מיסטיות מגוונות. מיסטיקה וריאליזם, יישומים פסיכולוגיים וחזונות קבליים, מציאות אונתולוגית  של תורה ומציאות יומיומית על התפכחותה וצחיחותה – אלה הם מרכיבי המפתח בספר זה.

בנוסף לכך, ספרו של פינקלשטיין "חוטא וצדיק" מציג תיאוריה חדשה של  דימיון אנושי, נוכחות הדימיון הולכת ומתפתחת. מה שכותבים יכולים לדמיין  איננו המצאתי בהכרח, אלא דחף לקידום ולפיתוח האנושות. כל הטכנולוגיות כל החידושים הטכנולוגיים מן השורה הראשונה, בשלבים השונים של ההתפתחות האנושית, קודמו על פי רוב תודות לאמנים וייצוגם בספרות המדע הבידיוני. על כן הספרות היא חלק מהמגמה לקידום ולפיתוח האנושות. בוריס פינקלשטיין מפתח  תפיסה הגליינית פילוסופית של גייסט (רוח העולם), ומדגים כיצד היא משתלבת במציאות.

המרחב והזמן  של הספר מתפתחים בהתאם לשני דפוסים: הקו הדינמי של  מקרים אקראיים והתנגשויות; והזמן המעגלי שבאמצעותו האנושות מתפתחת דרך מספר שלבים, אלא שבסוף אנו חוזרים  לעולם שעבר קטסטרופה אפוקליפטית וספג את הידע של כל  האבות מן העבר. גישה זו טוענת שהתפתחות הידע והטכנולוגיה  הפכו את העולם הוירטואלי לחלל טרנצנדנטי, שהוא למעשה ספר.

הספר "חוטא וצדיק"  הוא ספר במובן התנ"כי: הוא מכיל סיפורים  מופלאים בהם כל דמות היא חלק מהכותב, והכותב משתקף בכל אחד מגיבוריו.


*ד"ר דימיטריו דרוזובסקי – עמית אקדמי במכון שבצ'נקו  של המועצה הלאומית למדעים – אוקראינה, מבקר ספרותי, מתרגם העורך בפועל של העיתון הספרותי "
תבל" חבר אגודת הסופרים האוקראינית

logo בניית אתרים