תערוכה משותפת גניה גנדלמן וחן וינקלר בגלריה  " המגדל"/ מארי רוזנבלום

ביום שישי, ה-30 באוגוסט נפתחה תערוכה מונומנטאלית של שני פסלים החוזרים לטבעיותו של החומר כל אחד בתחומו:

חן וינקלר

גניה גנדלמן.

המקום: גלריה המגדל ברחוב דניאל פריש3 תל אביב. אוצר הגלריה: משה סעידי. יחסי ציבור: מיכל סדן.

 

סגנונות הפיסול השתנו עם התפתחות האנושות, הם החלו בפיסול נאיבי והשתכללו עם הזמן. הריאליזם נאיבי שלט בעולם המערבי  ובאפריקה ובדרום אמריקה הפיסול נשמר סימבולי יותר. הייצוג של כוחות הטבע והאלוהיות היה מרכז היצירה ולא הדמיון לדמות האנושית.

באומנותם של גנדלמן  ווינקלר מטשטשים הגבולות בין האמנות לחיים וכדברי אריסטו: "האמנות יש שהיא משלימה את מה שהטבע אינו יכול לסיים ".

 

האחת, גניה גנדלמן,  אשה יפה ותמירה בוגרת האקדמיה לאמנות בלבוב שבאוקראינה, בוגרת מכון אבני לאומנות, תל אביב.                            השתתפה ומשתתפת באינספור תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות, סימפוזיונים  ופרויקטים מיוחדים. זכתה במספר פרסים.

אמנית חוץ. מעל 100 פסלי חוצות שלה נמצאים בערים רבות בארץ ובעולם והיא ייצגה את ישראל בסין, ברזיל, יפן, מקסיקו, הולנד שוויץ והודו.

בתחילת דרכה האומנותית גנדלמן עסקה  בגוף הנשי בנסותה לפענח את צפונות  הנשיות. לאט הפך החומר כמרכיב  מרכזי המאפשר לה ביטוי אישי אומנותי, בדיקת תוצאותיו. לאחר מכן הפך החומר למשני והחלה לחקור את מרכיבי החומר כביטוי לרעיונות.                                                     חיפושיה הובילו אותה ליהדות ומשם גם אל הקבלה. החלה לחקור את  האותיות העבריות כבסיס לבריאת העולם וזו הניבה מסה של פסלים, רובן באבן העוסקות, יוצרות אותיות עבריות, ומתוך כך משכפלות את מעשה הבריאה הראשוני. גנדלמן חוקרת את היש עם רצון עמוק ובלתי מתפשר למצוא תשובות לשאלות שלעיתים אפילו לא העזה  לנסחן במילים, חוצבת דרכה ברוח ובחומר אשר תחת ידיה משתלבים לאחד והופכים לשפתה האישית.

 

השני, וינקלר חן - אל"מ במיל' החוצב בשיש -שהביא לכבוד התערוכה את פסליו עם מנוף בשלוש משאיות, חן יוצר פסלי חוץ, אנדרטאות, פסלים וכן תבליטים בשיש ואבן.

 

וינקלר נשוי ואב לארבעה ילדים, אומן יוצר. אומנותו היא פרנסתו. הוא עוסק בפיסול, הנצחה ויצירת פסלי אנדרטאות המספרים את סיפורי התקומה והגבורה הישראלים. אלה הם נוף ילדותו ואליהם הוא מחובר.

את אומנותו ירש מסבו, ברוך וינקלר ז"ל שהיה מסתתי פסל "האריה השואג" המוצב בתל חי.

בתערוכה הנוכחית והקודמת מוצגים פסלים העשויים מאבן וברזל, חלקם על רקע צילומים המתעדים את הווית המילואים והישראליות שוינקלר מיטיב להכירה.

וינקלר היה במערך המילואים 28 שנים. ובכל פסל ותמונה הרגשתי שעולמו עטוף בבערה פנימית ששאובה מעברו ברוח העשייה והיצירה.

"עצם עיסוקי באבן קושר אותי באופן יומיומי אל ההנצחה, המורשת והערכים."

חן הוא אומן - פסל, צייר, צלם, ואפילו בקרוב תכשיטן. הוא משתמש בחומרי גלם רבים כמו שיש, אבן, ברזל, זכוכית אבנים טובות. גם הוא, כחברתו גנדלמן, יוצר פסלי חוץ, אנדרטאות, פסלי פנים, תבליטים בשיש אבן וברזל, תיקים משיש. בתבליטיו בולטת הזרימה הדינמית ושימוש בחומרים שונים באותה יצירה.

שני אומנים יוצרים בנשמתם דומים אך שונים. היא עפה מתוך האדמה והוא מתקבע בתוך האדמה ותופס את הנשמה.

מעניין מסקרן.

 

 

logo בניית אתרים