על השיווק שמאחורי הפוליטיקה  עם דני וידיסלבסקי /  אתי יוחנן

דני וידיסלבסקי, מאסטר בניהול ומומחה להתנהגות אנושית, מוציא ספר חדש בשם: "סודות השיווק של אביבי" ומגלה: "הפער בינו לבין האחרים בנוגע לשיווק זה כמו הפער בין ילד בחוג ג'ודו לבין אלוף העולם"

 


 

"אפשר לאהוב את ביבי ואפשר גם לשנוא אותו. אפשר לחשוב שהוא טוב ליהודים או שהוא רע למדינה, אבל אין עוררין על כך שהוא המשווק הכי טוב מבין כל הפוליטיקאים בישראל, והוא הפוליטיקאי הכי טוב מבין כל המשווקים במדינה. הפער בינו לבין האחרים בנוגע לשיווק זה כמו הפער בין ילד בחוג ג'ודו לבין אלוף העולם". כך מצהיר, מבלי להביע דעה פוליטית בעד או נגד, דני וידיסלבסקי, מאסטר בניהול ומומחה להתנהגות אנושית, שלקראת הבחירות לכנסת הוציא לאור ספר חדש בשם: "סודות השיווק של ביבי" (בהוצאת "מדיה 10") המבוסס על סדרת סרטוני וידיאו, שזכו ליותר ממיליון וחצי צפיות באינטרנט וברשתות החברתיות, ונמכר עד כה ביותר מ-1,800 עותקים באמצעות מימון המונים שהשיג עד כה יותר מ-180,000 שקלים.

וידיסלבסקי מודה כי "רוב הפוליטיקאים הישראליים לא מבינים בשיווק או חלשים בו, ומעטים בכלל מוכוונים לשיווק". הוא מגלה כיצד פיצח את סודות השיווק של נתניהו: בעקבות החינוך למודעות פוליטית גבוהה שהקנה לו אביו כבר מגיל צעיר, הודות למחקר שביצע במשך שנים בנוגע לשיטות השיווק של מצליחנים בארץ ובעולם, והודות לעבודתו עם הפרסומאי מוטי מורל ז"ל שהיה מומחה לאסטרטגיה ולשיווק פוליטיים, ואף לקח חלק בקמפיין הבחירות הראשון של נתניהו ("פרס יחלק את ירושלים").

 

כיצד נעזרים הפוליטיקאים הישראלים האחרים בשיווק?

"אהוד ברק עושה עבודה מעולה ובעצמו מיישם סודות רבים בהם משתמש נתניהו, אבל אפשר לראות שאין לו מנגנוני שיווק שבנה נתניהו לאורך השנים בתקציבים של מאות מיליונים. סתיו שפיר נהדרת בנושא השיווק, היא מבצעת בעקביות מרשימה כמה עקרונות חשובים בשיווק. אריה דרעי ויאיר לפיד עושים מדי פעם כמה מהלכים יפים. ומנגד, לאיילת שקד ולנפתלי בנט יש אמנם מודעות שיווקית, אבל הם נפלו למלכודת עודף תחכום: במקום לכוון את השיווק כך שישיג תוצאות, נראה ששיווקם מכוון להשיג מחמאות".

 

כיצד יכולים בעלי עסקים להיעזר בסודות השיווק של נתניהו?

"כל אחד צריך לשווק את עצמו במקום העבודה, או בחוג החברתי או אפילו במשפחה. בדרך כלל הפוליטיקאים חושבים ששיווק עושים לפני הבחירות, וזו כמובן טעות ענקית. מלבד נתניהו וסתיו שפיר, אף פוליטיקאי לא ממש הפנים ששיווק צריך להתבצע כל הזמן. שיווק רגעי הוא חלש, מאולץ, מריח מתחנף ומשיג תוצאות בינוניות. מי שעושה עבודה טובה בשלושת צמתי המפתח בקמפיין: אסטרטגיה, שיווק ויום הבחירות לא יכול להפסיד בחירות".

 

ספר קצת על סודות שיווקיים שנחשפים בספרך.

"מי שתוקף את הצד השני, בדרך כלל מנצח. התוקף נראה בטוח בעצמו, חזק ומשרה בטחון. במיוחד אם משתמשים בסוד קטילת המתחרים המתואר בספר. מספר דוגמאות מוצלחות לכך הן דונלד טרמאפ, שבקמפיין נגד הילארי קלינטון תקף אותה ללא הרף ובכל מקום. אפילו בעימות הטלוויזיוני הוא לא פספס אף הזדמנות להציק ולתקוף ולא פעם הטיל ספק בכשירותה הנפשית לתפקיד".

 

סוד שיווקי נוסף שנחשף בספר הוא שיווק פחדים – שיטה בה משתמשים פוליטיקאים בכל העולם כדי לשלוט בדעת הקהל ולהיות גיבורי העל של העם. כך למשל, הפחיד נתן שרנסקי בקמפיין ה"נאש קונטרול ש"ס" את העולים ממה עלול לקרות אם משרד הפנים יהיה בידי ש"ס – כל הדרך לשיא מנדטים והפיכת ישראל בעלייה להפתעת הבחירות. לפני חודשיים טראמפ כבר החל את הקמפיין לבחירות 2020 ולאחרונה הפחיד: "הדמוקרטים יהרסו את ארצות הברית". ובשנת 1993 זעקה הכותרת הראשית בעיתון גדול בישראל ציטוט של נתניהו: "האיום המסוכן ביותר לקיומה של ישראל אינו מצוי היום במדינות ערב – אלא באיראן".

 

וידיסלבסקי, בן 44, נשוי ואב לילד, נכנס לעולם העסקים כבר בגיל 15 בעבודה בעסק משפחתי. הוא נאלץ לקטוע קריירה מבטיחה של כדורסלן מקצועי עקב פציעה, ואז נכנס לעולם השיווק, המכירות והעסקים. בגיל 22 כבר הפיק הרצאה ל-3,000 איש בהיכל יד אליהו. בגיל 24 התחיל לאמן בעלי עסקים, בשנת 2001 המציא מודל עבודה ותשלום בענף הייעוץ בארץ שרבים מהעוסקים בענף מחקים אותו מאז, אימן וייעץ אישית למאות עסקים שייצרו הכנסות של למעלה ממיליארד שקל. הוא העביר סדנאות, קורסים והרצאות ליותר מ-20,000 משתתפים, מנהלים ובעלי עסקים, הכשיר עשרות מרצים ויועצים בארץ ובעולם שהעבירו הרצאות למיליון משתתפים, הדריך מנהלים מחברות ומארגונים גדולים, והסדנאות שפיתח מועברות היום בארצות הברית, קנדה ודרום אפריקה.

"המטרה העסקית שלי היא לעזור ל-10,000 עסקים להגיע להכנסות של למעלה ממיליון שקלים בשנה, וביושר", הוא אומר ומגלה כי הטעות הנפוצה ביותר של בעלי עסקים ופוליטיקאים היא חוסר ההבנה ששיווק טוב של מוצר בינוני תמיד מנצח מוצר מעולה עם שיווק נוראי. "זה לא אומר שצריך להזניח את המוצר, אבל אם תשפר את המוצר בלי לשפר את השיווק, תפשוט את הרגל והמוצר שלך לא יגיע לשום מקום. אתה צריך לשפר את השיווק שלך, ובמקביל לשפר את המוצר".

 

וידיסלבסקי, שלימד שיווק בסמינרים עסקיים, תוך כדי ניתוח הקמפיין של מפלגת שינוי בראשות טומי לפיד ז"ל, עוקב אחרי נתניהו מזה יותר מעשור. "במשך שנים ניתחתי את מהלכיו ומיפיתי את סודות השיווק שלו ושל פוליטיקאים אחרים. פיתחתי לכל אחד מסודותיו השיווקיים צעדים מדויקים איך להשתמש בהם בכל עסק בקלות, בלי הוצאות כספיות והכי חשוב: להרוויח בעזרתם הרבה כסף ביושר, שזה גם המוטו שלי".

לדבריו, שיווק טוב מורכב משלושה מרכיבים להשגת מטרה אחת גדולה: חשיפה ויצירת מודעות חיובית בקרב קהל היעד, (יצירת) ביקושים אצל קהל היעד והנעה לפעולה – רכישה, הצבעה או תמיכה. כל זה צריך להביא לתוצאות שהוגדרו מראש לשיווק – ניצחון בבחירות או הכנסות ורווחים שיסייעו לעסק להגשים את ייעודו.

 

הוא מציין כי מעט מאוד אנשים, אם בכלל, יודעים מהן דעותיו הפוליטיות האמיתיות של נתניהו, ולדבריו מה שהציבור נחשף אליו זו רק תדמיתו השיווקית, "אבל לאורך השנים מראים מעשיו קיצוניות וניגודיות מוחלטת למה שנדמה כדעותיו הפוליטיות. הותקפתי לא פעם משני צדי המתרס הפוליטי: תומכי נתניהו האשימו אותי בפגיעה במנהיג ויש אפילו מי שאמר שהפשטתי אותו, כמו שאחד הקוסמים חשף בסדרת טלוויזיה את הסודות של הקוסמים. ואילו אנשים מהצד השמאלי האשימו אותי שאני מאדיר את נתניהו, משווקו וקושר לו כתרים לא לו. לדעתי, הוא דמות מרתקת עם יכולות יוצאות דופן במגוון תחומים, אבל עם חסרונות בולטים מאוד. הדבר הכי טוב שהוא היה יכול לעשות למען מדינת ישראל זה להיות שר החוץ".

 

 


logo בניית אתרים