מאמר:
בעקבות ראשונים/ אורה עשהאל


עיון בשני ספרים חדשים מאת אילנה מושכל : בנוף אישי, שירים, הוצאת אופיר ביכורים, 116 עמודים. ילדי החצר הגדולה, ספר ילדים לגילאי 10, איורים מאת ליה קורץ, הוצאת אופיר ביכורים.

שני ספרים חדשים, ספריה הראשונים של אילנה מושכל, שמחו את לבי אתמול. כיצד הגיעו אלי? הרי מדי יום ביומו יוצאים לאור ספרים חדשים ומדוע אני כל כך מתרגשת דווקא משני ספרים אלה?

חברות בפייסבוק , למרות היותה ווירטואלית היא קשר חברתי. את אילנה מושכל מראשון לציון ראיתי קודם לכן במספר אירועי ספרות. בהודעה בפייסבוק היא בישרה לי על השקת ספרה ילדי החצר הגדולה והזכירה את הקשר האישי שלה לחצר פוחצ'בסקי, בה ביקרה ושיחקה בילדותה. העיתוי היה מאוד משמעותי עבורי. הדבר קרה בימים אלה, בפתח חודש אב, ימים בהם אני חושבת על ראשון לציון, על אמי וסבותיי. גדלתי בחצר הגדולה של בית פוחצ'בסקי, ואני עולה לבית הקברות בראשון לציון לפקוד את קברי אמי והוריה. אתמול, ביום השנה של אמי, קראתי בספריה של אילנה שעטיפותיהם העליזות מביאות מרפא לנפש.

אילנה מושכל היא גם ציירת וציורה שבעטיפת בנוף אישי משובב נפש. בית קטן בנוף קסום פתוח לרקע בהיר ונרחב, עטור עצי ברוש ופרחים. בספר מופיעים רישומים מוקפדים של המחברת.

נשאבתי לשירים. השיר הראשון, כמו העטיפה משדר שמחה. אני אוהבת את משחקי המילים שבו: "היצר יוצר" כך בשורה הראשונה בספר. ובשורה האחרונה בשיר: "והיצר יוצר תשורות".

לאחר שסיימתי לקרוא את שני הספרים חשתי שקיבלתי שתי תשורות משמחות.

בשיר "פנות נצורות" בעמוד 14 מצאתי שוב ביטויים שיריים מיוחדים: "רוחשים גבישי אמת", "בחמלת שקיעות". בעמוד 15, כבשירים רבים אחרים פורשת אילנה, במילים ספורות, את חשיבתה אודות הארץ בה אנו חיים, והעולם. בשיר האמור: "הגלובוס הזה" מעבירה לנו המחברת את השקפת העולם שהיא חיה לפיה: חיבור לדור ההורים וחיבור לצאצאים. היא מסיימת במילים "ומעליו חופת כוכבים" כאשר היא מבהירה לנו שמאושר מי שזו דרכו. השיר הארספואטי "המשורר" הוא שיר יפה, שאינו מנסה להתחכם, ומבטא במילים ספורות את האמת שאנו המשוררים חשים: "בולענים הנפערים בנפש המשורר" ,"להנכיח את החיים / בקולו האישי / בצליל מיתריו / לבל ידם בישימון". אילנה הקדישה לאמה פרק מיוחד בספר. זכתה האם לתודה , הוקרה והנצחה, זכתה אילנה לאם תומכת, מגדלת, מעשירה. בשיר "שבל הקסם של אמי" בעמוד 37 היא מספרת על האשנבים הגדולים לעולם ולעושר הרוחני שבו, שפתחה לה אמה. שיר מפעים, בעיקר עבור מי שלא זכה. הספר חדור אופטימיות, בשיר "מגדלור", בעמוד 61 היא אומרת: " מחר שחר חדש".

בימים אלה מתאבלת קהיליית המשוררים בישראל על לכתו של טוביה ריבנר. מצאתי בספר זה שיר המוקדש לריבנר בהתכתבות עם שורה מתוך שיר שלו . שם השיר: "טוביה יקירי". זהו שיר מחזק את האדם באשר הוא המסכם ואומר: " התהום האורבת מזינה את הפורפורציות".

הספר "בנוף אישי" חדור אהבת האדם ואהבת ארץ ישראל ונופיה. כספר שירה ראשון, היופי שבו הוא הישירות והתום שבהבעה. הוא מצטיין בשפה נכונה, בביטויים בעלי חותם אישי, ובהסתלקות מודעת מתחכומי יתר. הרעננות של השירים שובה את הלב.  

השיר "בעקבות ראשונים" בעמוד 92 מוקדש לחצר בה גדלתי ובה כתבתי כנערה את יומני האישי שפורסם לאחרונה בשם "בית נעוריי" . גם הפזמון שכתבתי לזכר סבותיי וביתם: "בית סבותיי" ששרה הזמרת קרן מרום, מתחבר לשיר זה של אילנה מושכל המדבר אל זיכרונותיי ורגשותיי העמוקים ביותר. השיר מדבר בחצר שהקיפה את בית נחמה ומיכל פוחצ'בסקי, הורי סבי עשהאל. סב רב מיכל ציווה לי את חדרו ובו גרתי עד נשואי. מסתבר שהחצר המיוחדת הזו, עם הגינות, בעלי החיים, העצים, הבתים והאורוות, השפיעה על ילדותם של ילדי הסביבה בראשון לציון וממנה שאבה אילנה את השם לספר הילדים שלה: ילדי החצר הגדולה.

יפה עשתה אילנה מושכל בכך ששזרה סיפור אישי בספר מלבב מלא שמחה ואהבה המוקדש לילדים. כך צאצאיה ידעו ויזכרו את אשר היה וכך קוראיה – ההורים והילדים, יוכלו להתרפק על החום האנושי ששרר במקומותינו בתקופת קום המדינה.

"ילדי החצר הגדולה" מספר את סיפורה של המשפחה. ארבעה דורות מתגלים לפנינו  והם מלווים את הסיפור שבמרכזו קליטת עלייה. הבנת הילד השונה והאחר בכלל היא התיקון המתחייב בבניית הארץ והעם שלנו. מרכז הסיפור בספר הינו אודות הילדה שלא ידעה עברית, שהילדים בזו לה עד שלא רצתה ללכת לגן. משפחתה הרחבה יזמה אירוע ששינה את גישתם של הילדים. בנוסף לסיפור קליטת הדודה ובנות הדוד על ידי הילדים גיבורי הספר יש כאן סיפור איחוד משפחות, שמסתיים בכך שהאב של שתי העולות החדשות מצטרף למשפחתו. הסיפור האמיתי של לנה, היא אילנה, מסופר בצורה קולחת והאיורים בספר מלווים את הקריאה הנעימה. התחושה של אקטואליה, מחזקת את חשיבותו. אנו נתקלים מדי יום ביומו במשפחות שמוצאן בארצות הפזורה שלנו השואפות להתאחד ובילדים ונערים שונים המבקשים הבנה, התחשבות ואהבה.

שמחתי לקבל ולקרוא בספרים אלה ואני משערת שאילנה מושכל תמשיך בדרכה הספרותית, בה בחרה.

 

logo בניית אתרים