ההצגה תיקון בתאטרון הקאמרי/ אירית זילברמן

ההצגה " תיקון" בתיאטרון הקמארי המבוססת על מחזה מאת אמנון לוי היא הצגה  בועטת, כתובה מ"הבטן", עם המון כאב וללא פתרון נראה לעין.

היא מומלצת בחום לצפיה גם בזכות המשחק המעולה וגם בזכות תוכן ואיכות המחזה.

צופה חילוני בהצגה יוצא המום מהקלוזאפ על יחסי המרות בין מורה ותלמיד בקרב העדה החרדית על גווניה. מי שחונך לעצמאות מחשבה ובחירה מושכלת  לאורך חייו אינו יכול להבין את ההתאפסות של הפרט בחברה זו. התאפסות כזאת נתפסת מסוכנת ובלתי נסבלת בחברה דמוקרטית מודרנית.

הזעקה היוצאת מהצגה זו מופנית קודם כל למדינה ובעיקר לשני משרדים: למשרד הרווחה שעושה הכל מעט מדי ומאוחר מדי, ולמשרד החינוך שמנסה להכיל נוער במצוקה ואין מגוון מספיק של מסגרות.

כמו שהמדינה נוהגת בנושא הדיור להשכרה: במקום לבנות דירות להשכרה למעוטי יכולת היא מחזירה להם את ההוצאה הכספית ושולחת אותם לשוק הפרטי של ההשכרה. כך היא לקחה לעצמה קבלן משנה בנושא החינוך: ש"ס, חב"ד, חרדים, לחינוך ילדים שאינם משתלבים במסגרות החינוך הרגילות. ומעבירה להם כספים כדי שיגדלו להיות סוג של עבדים לאדונים בחסות ה " יהדות".

החרדים אינם צריכים להתגייס, לתפיסתם. הם כבר משרתים בצבא המאמינים לרבניהם והתלויים ברבנים אלו לכל חייהם. מאמינים שרק הרבנים יודעים מה הם סדרי העדיפות הנכונים בחייהם, ולהם עצמם עדיף שלא תהיה עצמאות ההחלטה ולקיחת יוזמה כלשהי. זוהי המסקנה של "ברלה", גבור המחזה, שמוצא את עצמו דחוי מהחברה שהוא החשיב את עצמו כפרט, עצמאי חלקית, בתוכה. אך הסתבר לו שלא קיימת לחיילי ה' שום עצמאות החלטה, זה אינו ערך בחברה זו, השרויה בליקוי חמה מתמיד.

זה כל כך מתבקש שמחזה מעולה ומדויק כזה יכול להיכתב רק הודות למעורבותו ולחקירתו של אמנון לוי בעניין. יחד עם רמי דנון הם כתבו מחזה אותנתי, אמין ומהימן על החברה החרדית. כן..גם לא תמיד מתוך בקורת אלא גם מתוך אהבה..כי אנו, החילוניים, תמיד מוכנים להכיל אותם , מדוע הם אינם יכולים להכיל אותנו?

צוות ושחקנים:

בימוי: רמי דנון

תפאורה :ערן עצמון

תלבושות :מוני מדניק

מוזיקה :אבי בללי

וידאו :רונן ברטן

משתתפים (לפי סדר הא-ב)

שלומי אברהם, דולב אוחנה, רמי ברוך, יואב לוי, רביב מדר, ערן מור, שמעון מימרן, אברהם סלקטר, רפא

ל עבאס, דן שפירא

logo בניית אתרים