מופע REVERSE בפסטיבל יפו לתאטרון/ חגית בת אליעזר

בין התאריכים 13/6/2019 – 30/6/2019 התקיים ברחבי יפוJAFFA FEST   פסטיבל התיאטרון הבינלאומי, שמארח הצגות מגרמניה, ארצות הברית, קנדה, הונגריה, רוסיה, פולין, צ'כיה, ועוד מדינות. הפסטיבל נערך בהובלתו של תיאטרון גשר עם השותפים:  תיאטרון יפו, תיאטרון הבית, סטודיו למשחק ניסן נתיב, תיאטרון הסימטה, אולם התיבה, מועדון התיאטרון, מכון אבני, אנסמבל המאה ה-21, אי"ב (ארגון יוצרים עצמאיים בתיאטרון). התיאטראות של רוסיה הופיעו על בימת תיאטרון גשר במסגרת פרויקט "מסכת הזהב" בישראל – פרס לתיאטרון הלאומי ופסטיבל לאמנויות הבמה של רוסיה. בימים 27-28 ליוני התקיים המופע  REVERSE בביצוע של "תיאטרון המיוזיקל" של מוסקבה.

 

זהו מופע תנועה עשיר, בו נמחקים הגבולות בין תיאטרון פיזי לתיאטרון דרמתי, בין כוריאוגרפיה לבין אקרובטיקה, הכוללת תרגילים על טרמפולינה, על סולמות חבלים, קרקע וגרמי מדרגות. במאי המופע אנדריי קולצוב עבד עם הקרקס הנודע סירק דו סוליי, והמציא פעלולים, שנקראים על שמו.

 

למופע יש תשתית עלילתית של דינמיקת חבורת נערי רחוב עם הריבים והפיוסים ביניהם. בתחילת המופע, הנערים ונערות יוצאים מדלתות לבנות, שננעלות במפתיע. הם מנסים לשווא לפתוח אותן, ונאלצים להישאר ברחוב. כך נוצרת חבורה של זרים, שמכירים זה את זה במהלך המופע. העלילה הכוללת קטטות בין נערים ומעשי אלימות נגד נערות, מלווה במוזיקה מקורית הולמת של מיכאיל מישנקו.

 

השחקנים ניחנים ביכולות גופניות גבוהות. בקטעי סולו וירטואוזיים השחקנים מדגימים את הסגולות האקרובטיות שלהם. בסצנות הקבוצתיות בא לידי ביטוי שיתוף הפעולה בין החברים למהלך האקרובטי והתיאום העילאי ביניהם. אך יש צד שני למטבע: התיאום של האקרובטים והאימון העמוק ביניהם, הנדרשים לביצוע פעלולים קשים עד כדי מסכני חיים, פוגמים באמינות של גילום הריבים והמתחים בין הדמויות, כמתבקש לפי העלילה.  התובנה הזאת התחוורה לי בזמן הצפיה בפעלולי הקרקסנות בביצוע של הוירטואוזים המוסקבאיים האלה, אך למעשה הדבר נכון לכל סצנת אלימות בתיאטרון או בקולנוע. השחקנים שמגלמים את דמויות הנצים, הרי עשו חזרות רבות על הסט, נאמנים וקשובים זה לזה למען הצלחת הסצנה התובענית. על כן, בזמן הצפייה, יש להתמסר לעלילה, ולא להרהר בצד הטכני-המקצועי של ביצוע הסצנה.

 

ניכר היה שהקהל, שמילא את האולם נוגה של תיאטרון גשר, נהנה מהמופע. הוא קיבל את השחקנים בהתלהבות רבה: מחא כפיים בקטעים וירטואוזיים והריע ממושכות בסיום המופע, כשלשורת השחקנים המשתחווים הצטרפו הבמאים אירינה דורוז'ינה ואנדריי קולצוב.

 


 

logo בניית אתרים