היום הבינלאומי נגד טיפולי הלם חשמלי/ יהודה קורן

במסגרת יום פתוח ב11 ליוני בארגון לסיינטולוגיה באלהמברה

 צוין יום הבינלאומי נגד טיפולי הלם חשמלי, התקבצו עשרות אנשים בניהם עורך דין פעילים חברתיים והורים מודאגים. ונפגעי המערכת הפסיכיאטרית, אחת מהן הייתה אם לבחורה בת 28 שנפטרה בטרם עת בבית חולים פסיכיאטרי.  מכמות בלתי סבירה של תרופות פסיכיאטריות זעקתה המזעזעת נשמעה גם מעבר לקירות הבניין.

קורבן נוסף של המערכת סיפרה איך קיבלו וטיפלו בה אנשי המערכת הפסיכיאטרית במטרה לאלף אותה תיאור מצמרר.

אחת מהנוכחים היתה פסיכולוגית שקיבלה ללא ידיעתה את הסיכונים שוקים חשמליים שגרמו לה לחרדות בלתי נשלטות, לשכחה טווח ארוך וקצר היא לא מסוגלת לעיתים לתפקד מה"טיפול" הברוטאלי הזה לפי ידיעתה המערכת מסתירה היטב ומקדמת את הטיפולים ההרסניים הללו.

לעמותת מגן לזכויות אנוש ידועים נתונים עד 2006 של קרוב ל6000 טיפולי חשמל בשנה אין אנו יודעים את הנתונים המזעזעים הללו לשנים האחרונות, מפאת סירוב של משרד הבריאות לתת נתונים עדכניים.

היום הזה צוין בשני הכרזות של האומות המאוחדות מ10 דצמבר 2018   דו"ח האו"ם בנושא זכויות אדם בבריאות הנפש: יש לבטל את הממסד הכפוי! עיקור בכפיה, אשפוז בכפיה, וטיפולים כפויים הם הפרות שלהאמנה לזכויות אנשים עם מוגבלויות. הכרזה נוספת  נדונה באירוע הזה, דו"ח מ1 לפברואר 2013 בראשותו של  חואן א. מנדז הממונה המיוחד לנושא עינויים וטיפול מתאכזר, לא אנושי או משפיל או ענישה. הנה חלק מהסעיפים שנמצאים בהכרזת האו"ם:

IIIא. התפתחות ההגדרות של עינויים וטיפול מתאכזר

16. הניתוח בדוח מתבסס על ההגדרות הנמצאות באמנה נגד עינויים וטיפול מתאכזר, לא אנושי או משפיל אחר או ענישה, וההשלכות המשפטיות שלה. ההגדרות הללו מפורטות בחלק הבא.

IIIב. תקפות המונחים לעינויים וטיפול מתאכזר בתחומי הטיפול הרפואי

1. סקירת מונחי מפתח בהגדרות של עינויים והתאכזרות

17. ארבע מרכיבי היסוד בהגדרת עינויים בפסקה הראשונה באמנה נגד עינויים:

א. מעשה שגורם כאב רב או סבל גופני או נפשי. ב. מרכיב הכוונה. ג. התכלית הספציפית ד. מעורבות איש ממשל

בלפחות בהסכמה שבשתיקה.

מעשים פחותים מההגדרה הזו ייחשבו אכזריות, טיפול לא אנושי או משפיל או ענישה תחת סעיף 1.1  של האמנה.

לסיום הכנס נמהל העצב והזעזוע בתקווה שמכאן נצא לשנות את המצב הלא מתקבל על הדעת של טיפולי חשמל ובכלל עינויים בכפיה על ידי המערכת הפסיכיאטרית. עמותת מגן לזכויות אנוש מודה לכל המשתתפים.

בברכה מקרב לב יהודה קורן

 דובר עמותת מגן לזכויות אנוש

 

 

 

 

logo בניית אתרים