צילום: אביב חזק 
השקת הספר שלושה בפרדס היצירה בבית הסופר/ עמיקם יסעור

 

ב28 למאי התקיימה בבית הסופר בתל אביב השקת  הספר "שלושה בפרדס אחד" שהופיע בחודש פברואר 2019 בהוצאת ארגמן מיטב של ראובן שבת. בספר משתתפים שלושה יוצרים ספרותיים אשר מפרסמים בו דברי עיון : רון גרא, יוסף כהן אלרן וד"ר נורית צדרבוים. ראובן שבת מספר בהקדמה כיצד יזם, יחד עם רון , את הקובץ הזה.

את הערב הנחה יפה מאוד ד"ר צדוק עלון, אשר דיבר, בין היתר על דרגות שונות של חוויה. המשוררת העורכת והמתרגמת , החיפאית חגית בת אליעזר, העורכת את מדור השירה באתר "יקום תרבות" של אלי אשד וגם כותבת ב"בכיוון הרוח של ראובן שבת, דיברה על הספר על בסיס סקירתה מאלפת אשר פורסמה מספר ימים קודם לכן ב"בכיוון הרוח". הרצל חקק דיבר על יוסף כהן אלרן אשר את כתיבתו הוא מלווה למעלה משלושים שנה. הוא הזכיר את מוטיב איקארוס ודיבר על כוח הכתיבה של המחבר. כן דיבר גם ראובן שבת על הזיקה בין המדרש הידוע ארבעה בפרדס  לבין הספר המודרני. צמד זמרים צעירים- עידן ברק ואסנת יששכרוף, שבו את לב הקהל בביצועיו. שלושת ,משתתפי ,קובץ קראו משיריהם. בתוך הקהל ניתן היה לראות את חיליק ואביב חזק, יערה בן דויד, ברכה רוזנפלד, ד"ר לימור שריר, ד"ר אורה עשהאל, יעקב ברזילי, מיכל דורון, ורדה אליעזר, אושרית מינץ,בלפור מור, שחף ויאר, אורנה ריבלין. דיתה שביט.

המשתתפים

רון גרא, יליד נס ציונה, ניהל בית ספר בעברו, בוגר אוניברסיטה עבריתv בספרות ומקרא תואר שני מאוניברסיטת תל אביב.נתפרסמו מאז 1983 בעיקר בהוצאות :צבעונים, כרמל, רשפים..יוסף כהו אלרן פרסם מ 198618 ספרי פרוזה ושירה. כותב גם סקירות. ספריו התפרסמו בהוצאות אור עם, כינרת ובעיקר בהוצאת צבעונים. יליד 41 עלה לארץ בגיל 10. מילא תפקידים שונים באגודת הסופרים. ד"ר נורית צדרבוים פרסמה 4 ספרי שירה החל מ 2014. הציגה. תערוכות רבות. חוקרת בתחום האמנות ולמלמדת במכללות. ציורה מעטר את כריכת הספר וכן כמה ספרים של רון גרא.

כמה מילים על הספר

החלק הבולט, לדעתי הוא זה של רון גרא. במאמר על רבי אברהם בר חייא הוא הסתייע בין היתר בספריהם של יוליוס גוטמן ושל קולט סיראט. במאמר המקיף של ברנר ושופמן הוא מביא ביבליוגרפיה הכוללת בן היתר את :מאמרי : גיטה אבינור, ד.בן נחום, הלקין, סדן, פנואלי, ש.צמח י. קשת . י, קורצוויל, שקד וכן את ולפובסקי, קרמר, פוזננסקי, פרידמן. חשוב גם העיסוק של רון גרא באיגרות chi בין שני הסופרים לא רבים עוסקיןם בנושא זה של \אגרות. יפה לדעתי גם הבחירה בסופרים מתקופת ראשית המאה העשרים. ימי הפריחה הגדולה של הספרות העברית.

המאמר הקצר יותר של רון גרא עוסק ברבי אברהם חייא מן המאה ה12מיהם שני הפילוסופים מימי הביניים שהשפיעו עליו? מהם ארבעת הטיפוסים המוסריים לפי חלוקתו?מה הסתירה בין תפיסת האדם בפסוק אחד מתהלים לבין זו בפסוק אחד מאיוב וכיצד מתרץ אותה החכם?? מה אומר המחבר על דומם, צומח, חי ומדבר? מה הוא אומר על חומר וצורה?כצד הוא מסביר את מושג התוהו ובוהו? כל התשובות במאמרו של רון גרא.

במאמר המקיף והבולט ביותר בספר כולו " היחס לארוס ולאהבה אצל ס ברנר ואצל שופמן "מציג רון גרא את התפיסה היוונית לגבי ארוס, את הארוס המורחב מול הארוס המצומצם אהבה מול אמון, מושג האנטי גיבור,והיווצרותו, גילויים של ארוטיקה חולנית, דמות האישה אצל שופמן ואצל ברנר. יחסם לארוס ולאהבה ומנתח גם. את איגרות ברנר לשופמן. חיים באר עסק בספרו "גם אהבתם גם שנאתם" ביחסי ברנר עגנון וביאליק. ברנר ושופמן בני אותו כל לערך נולדו בשנים 80 ו 81. ברנר נרצח בגיל 40 שופמן האריך ימים עש גיל 92 וחי שנים רבות בחיפה. בנושא ארוטיקה אצל ברנר עסק גם מנחם פרי בספרו האחרון המתאר יחסים בין ברנר לגנסין. ואלון חילו בפרשת רצח ברנר והסופרים ב רומן "רצח בבית האדום". ניתוח מבריק של רון על שירה אנגלית שמעתי בפתיחת תערוכה של נורית צדרבוים בגלריה ברחוב הרצל בחיפה לפני שנה וחצי.

ד"ר נורית צדרבוים כותבת על אמונה ואמנות. יהודים ונוצרים ועל הדיאלוג בין שיר. מובאים כאן כמה מציוריה .המובאים בספר:פסל וקול תמונה, הפסלים שלי והפסלים של תרח בסעודה האחרונה,מקדש מעט,בחפץ עשתה כפיה,עת לבכות ועת לשחוק,סדין צהוב, חלק ממיצב : איך אלוהים מפסל מגבת מטבח.

יוסף כהן אלרן מביא כאן מסות קצרות בין היתר על משלושה מצבים של האדם הכותב, שאלת ההכרח לכתוב, שאלת הבחירה של האמן, ושאלת התגמול על היצירה. הוא משיב במקובץ על שאלות לגבי ארג הכלים שלו. על עטיפה וצורה חיצונית של הספר. על מכשלת יכולת יהירה בשימוש לא מתאים בשפה גבוהה, על מחבר ויצירה.על מקומו של כותב בתוך יצירתו. 3 ספרים אליהם מתייחס בהקשר לנושא הארוס : של פליקס סלטון, של ארנה קזין ושל נורית צדרבוים . כן כלולה כאן מסה על הכתיבה בכלל על התהייה והטלת הספק ועל כמה מספריו.

logo בניית אתרים