מאמר:
על  סופרת  הילדים רות ריכטר / עמיקם יסעור  

 

רותי, חיפאית לשעבר, גדלה בקריית חיים. לימדה ביולוגיה בבתי ספר תיכוניים ובמכללת גורדון פרסמה ספרים רבים ויצרה סרטים לטלוויזיה  מקומית שחלקם זכו בפרסים. ראו בערך רות ריכטר בוויקיפדיה. בין ספריה   החל מ 1987 : ארץ ירוקה שלי, ים כחול שלי ,שניהם בהוצאת ספריית מעריב משלבים מידע גיאוגרפי וביולוגי עם אגדות מקוריות . הלילה אני אשיר בבריכה- למבוגרים, סיפורים, הוצאת גוונים.  ספרי ילדים : עפיפונים ועוגיות שוקולד בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בהוצאת דני ספרים  הופיעו :  התמונה, ומ2013 עד 2018:  מה שעובר לי בראש, המנגינה של נועה , נגד הזרם, העיניים של אימא. ספרים משובחים מומלצים מאוד.

 

מה  שעובר  לי בראש   

 

באיזו שכונת בלוקים בחיפה התגורר אורי גיבור הספר? כיצד הרגיש בבריכת הטכניון? מי היה האיש החשוד בריגול?  איזה ספר מפחיד החזיקה טלי, בת כיתתו של אורי? מה עולל אורי לספר זה ומדוע? מדוע היה אורי מודאג? עם מי הוא היה ברוגז ומדוע? מהי חוויית הבגידה המתוארת בספר? על מה רבים הוריו?  מה משמח את אימו? האם היא מיצתה את הפוטנציאל שלה?  מדוע כעס אורי? מה כוחו של הלעג בספר? מה מוזר באיש ובילד אחריהם עוקב אורי? איזו גניבה ראו אורי ואימו? איך הגיב אורי כאשר ראה מבוגר משקר? מי האנשים אשר ישנו במקלט של הבניין? מה מקומה וכוחה של האמפתיה שמגלים כמה מגיבורי הספר? מדוע בכתה אימו של אורי?  מה עשתה אימו של אורי בקיבוץ? מיהי השכנה שעושה בעיות? מה עשו  השוטרים מן הניידת?  מדוע בכה אבא של אורי? כיצד מתוארת האווירה בביתו של אורי? מה קרה בעת ביקורה של הסבתא מאמריקה? כיצד הגיבו השכנות למצב החדש שנתהווה? מהו סודה של טלי וכיצד התגלה? מהו בית המכשפה? מה קרה בבית חולים רמב"ם? מה קרה  בפגישה עם ראש העיר חיפה? באיזה טריק נקט אורי בהתמודדותו עם המצב בבית?  כיצד התנהגה המחנכת אל אורי? מה קרה בחופשה המשפחתית באילת? מדוע חטף אורי סטירה?נמה קרה  בשוויץ? כיצד כותב אורי ביומנו על כל האירועים הללו?

את התשובות שאלות הללו תקראו בספרה המשובח של רותי יצחקי ריכטר  (רות ריכטר) שהופיע בהוצאת דני ספרים 2013. קראתי אותו בנשימה עצורה. כמו ספרים נוספים שכתבה. מלאי מקוריות ורגישות

 

המנגינה  של  נועה

 

כמה אימהות יש לנועה? כמה אבות יש לנועה? כיצד הם מסתדרים ביניהם? מהן פניה הרבות של האהבה בספר? מה מקומה של האמנות בספר? מהו הסוד אותו רוצה נועה לגלות? מה מקומה של הרכילות? מהו המכתב? עד היכן מגיעה עקשנותה של נועה? מי ויתר על מימוש עצמי  ומה היה המחיר? מה הציווי שמעבירה אישה אחת לאישה אחרת? מיהי האישה מאמריקה? כיצד מתנהלת הקריירה של אביה של נועה? מהי הגבול בין ידידות ואהבה? כיצד רואה נועה את חייה מקץ עשור? למה הפך הטייס? למי דואגת נועה שמא יקבל בהתקף לב? מהי זווית הראיה של סבתא? מה קרה לסבתא באמבטיה?

התשובות לשאלות אלו בספר ילדים משובח של רות יצחקי ריכטר הוצאת דני ספרים 2014.

 

 נגד הזרם 

 

 מיהי מלכת הכיתה? מיהי סגניתה ומה מערכת היחסים ביניהן? כיצדגד מסתגלת חגית, גיבורת הספר  למעבר מן הקיבוץ אל העיר? מה תגובתה לחרם שהוטל על חברתה לכיתה? מה קורה לאחיה? כיצד היא מתמודדת עם  החרם שהוטל עליה?  כיצד מתנהגת המדריכה בתנועת הנוער? לאן מגיע העימות בין חגית לבין מלכת הכיתה?  מיהו הילד מן החינוך המיוחד וכיצד מתנהגת אליו חגית? כיצד מגיב הצוות החינוכי לחרם? מה קורה לגיבורי הספר כעבור חצי יובל?  התשובות לשאלות אלו בספרה של רות ריכטר. ספר על חרם כתבה גם סופרת הילדים הותיקה אורית רז.

 

העיניים של אימא 

 

איזו תאונה קרתה לאימא של אורי? כיצד היא מתמודדת עם ליקוי הראייה? כיצדג מתמודדים עימו בני משפחתה? כיצד מתמודדים עימו תלמידיה? כיצד מתמודד עימו המנהל? מה היא עושה לילד המבקש העלאת ציון בתעודה? כיצד מתנהג אורי, בנה? במה מתבטאת היצירתיות שלה? איזה סיפורים היא כותבת?כיצד מתואר נוף חיפה בספר? מה אנו למדים מכתיבתו היומנאית של אורי עליו ועל סביבתו?מה קרה לאימא בקניון? כיצד היא מתמודדת  עם כיתה של חינוך מיוחד? התשובות לשאלות אלו בספרה של רות ריכטר.הוצאת דני ספרים  2017

 

"התמונה "

     עלילת הספר מתארת מסע של משפחה לאירופה, כאשר משולבים בו זיכרונות שלל אבי המשחה מן השואה ומפרשה הכרוכה בתמונה שצייר ובאהבתו הרבה.

     ראשית אמנה כמה מוטיבים שמצאתי בספר זה: 1. מסע, שהוא כעין שיבה והתחרות עם העבר.   2. צילו המדכא של העבר וכוחם של הזיכרונות.   3. הנחלת המורשת על ידי תקשורת בין דורית.4. הישרדות במלוא המובן החיובי של המלה.   5. כוחה של האמנות.   6. כוחה של האהבה.   7. כוחושל הרצון הטוב.   8. מוטיב הישועה וההצלה.   9. שאלת הרלוונטיות של הנקמה.   10. שאיפתם של כמה גיבורים להרמוניה פנימית ופיוס עצמי. 

     המסע המתואר בספר הוא פרי מחויבותם של גיבוריו, דויד ומרים הן לעצמם והן לצאצאיהם. הציווי של "והגדת לבנך" הוא משמעותי הן בזיכרון של האדם כפרט והן בהיותו חלק מן העם. הפרספקטיבה של הזמן מעניקה למסופר תוספת כוח. אין כאן מגמה לתיעוד נרחב של הסבל בעת השואה, כפי שאתה מוצא בכתיבתם האוטוביוגרפית של ניצולים רבים, יצירות תיעוד הדומות זו לזו. כוחו של סיפורנו הוא באיפוק הפאתוס.

     נושא האמנות תורם רבות למקוריותה וייחודה של היצירה שלפנינו. יש כאן הימנעות מכתיבה פשטנית. התמונה היא גם ביטוי להתמודדות אמנותית, גם ביטוי לאהבת נר לנערה, וגם ביטוי לניסיון הנצחה. של רגעים מסוימים. השמירה  עליה היא התעקשות שיש בה גבורה. יכולתו של האמן לשרוד בתקופה כה נוראה היא משמעותית מאוד. מה גם שמדובר באיש צעיר. למרות היותו איש צעיר לא הצליחו כל אותם קלגסים גורמי סבל ואסונות לדכא את הפוטנציאל החבוי בתוכו, אשר הלך, הבשיל והתפתח במשך השנים. יש כאן גם מסר אופטימי . לא קל לבא מסר כזה בנסיבות שכאלה. לכן גם בכך כוחו של הספר שלפנינו.

     יש ספרים לילדים ולנוער המאופיינים במידה גדושה של דידקטיות במובן הרע של המלבה. לא כך בספר זה. יש כאן מסר מדור לדור, אשר העברתו היא חיונית לכורח החיים הלאומי.     הסבל מחשל את הגיבורים. הם הופכים לאנשים בוגרים תודות להתמודדותם עימו. גם לאחר שבגרו.      הוצאת דני ספרים 2008. 

 

לסיכום רות ריכטר סופרת ילדים משובחת הנחבאת אל הכלים. מגיעה לה הרבה יותר תשומת לב.

 

 

 

.

 

 

logo בניית אתרים