סקירת הסרט עץ התאנה/ מארי רוזנבלום 
עץ התאנה במאית: עלמוורק דוידיאן 93 דקות

"עץ התאנה" הועלה בהקרנת בכורה בקולנוע "לב" בתל אביב והוא סרט ביכורים ייחודי שכתבה וביימה עלמוורק דוידיאן וצולם כולו באתיופיה.

משחק: בית לחם אסמאמאווה, יוהנס מוסה, וויינשיט בלאצ'ו, מרתה גטאצ'הו, מטקו היילו. צילום: דניאל מילר / עריכה: אריק להב ליבוביץ'

 

הסרט היה מועמד ל-5 פרסי אופיר כולל הסרט העלילתי הטוב ביותר וזכה בטקס בפרס הצילום (שהוענק לצלם דניאל מילר), היה מועמד לפרס הסרט העלילתי בפסטיבל חיפה בו הוא הוקרן בבכורה ישראלית וזכה שוב בפרס הצילום, הוצג בבכורה בינלאומית בפסטיבל טורונטו ושם זכה בפרס Audetia היוקרתי עבור הסרט הטוב ביותר המבוים בידי אישה ובנוסף הוצג וזכה בפרסים בפסטיבלים שונים בישראל וברחבי העולם.

אתיופיה, 1989. מינה היא נערה צעירה החיה עם משפחתה בכפר קטן בפאתי אדיס אבבה. היא אוהבת לבלות יחד עם אלי חברה הקרוב בגן העדן הפרטי שלהם - באזור הנהר ותחת עץ התאנה המבודד. על רקע נוף ילדותה השקט והפסטורלי, המרחבים והחיים הפשוטים שמינה כה אוהבת, מתחוללת באתיופיה מלחמת אזרחים ממושכת. אלי נאלץ להסתתר מהשלטון שחוטפים נערים צעירים מרחובות העיר והכפרים ומגייסים אותם לצבא. בעוד המלחמה הולכת וסוגרת על התושבים, משפחתה היהודית של מינה מתכננת לעזוב את אתיופיה ולעלות לישראל. מינה שלא מוכנה לעזוב את אלי מאחור, טווה תכנית משלה כדי להבטיח את הצטרפותו למסע.

בדרכי הביתה הקשבתי לזוג שחיכה לאוטובוס האחרון, כמוני שגם הם ראו את הסרט. הם שוחחו ביניהם. אני נוטה להקשיב לאנשים שהיו באותו ארוע שאף אני הייתי נוכחת. הוא אמר: "בעצם שום דבר לא קרה בסרט. הם לא הגיעו לישראל, היא לא מימשה אהבתה..."

 

 

 

 

 


 

 

logo בניית אתרים