צילום: אביבה גולן 
אירוע עונג שבת באוהל שם / עדנה גלילי

ביום שישי 1.3.2019 התקיים ב"בית אוהל שם – תיאטרון אורנה פורת" אירוע עונג שבת, כחידוש מסורת של חיים נחמן ביאליק. האירוע התקיים במעמד יו"ר תיאטרון אורנה פורת, מיקי ירושלמי, שפתח את האירוע וסיפר על מיזם "עונג שבת" של ביאליק, שנהרו אליו המונים והשפיע על התרבות של אז.

אכן, מדובר בחידוש מסורת ישנה של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, שיסד באוהל שם ב-1929 מסורת  של הנחלת תרבות מדור לדור. כמו בימי ביאליק, גם אירוע זה התקיים בבית אוהל שם המקורי, מתוך כוונה לקרב את הציבור לרוח ולתרבות.

הפעם התקיים  בנוכחות קהל רב שמילא את האולם ואת המדרגות: האירוע תחת הכותרת "אכול ושתו כי מחר נמות", על הבוהמה הספרותית שקיימה חיים פעילים גם בבתי הקפה של תל אביב הקטנה, העיר העברית הראשונה.

ביאליק זכה לתואר "המשורר הלאומי" והיה מייסד אגודת הסופרים העברים. הוא היה כמו משוררים אחרים מבאי בתי הקפה של פעם: אוזביצקי, רצקי, קנקן והאחרים. בצילומים מאז, הוא יושב בבתי הקפה עם חנא רבניצקי (חברו לחיבור "ספר האגדה" ואחד העם).

אילן שחורי, חוקר והיסטוריון של תל אביב, הרצה על חגיגות פורים בתל אביב הקטנה. על "חבר'ה טראסק" וראשית הבוהמה בתל אביב הקטנה. על מלך המסיבות של אותם ימים ברוך אגדתי ובחירתה של מלכת אסתר (נבחרה אז ציפורה צברי ) ועל הקשר בין אגדתי לחבורת ההוללים טראסק.

הרצל ובלפור חקק, בעבר יושבי ראש אגודת הסופרים העברים 12 שנים ברציפות, ממשיכים את המסורת של ביאליק, מייסד אגודת הסופרים: הם משתתפים בצורה פעילה באירועי 'עונג שבת': בעבר קיימו סדר ט"ו בשבט, אירוע על ביאליק והעברית, מקמה על ביאליק ודיזנגוף- הכול במסגרת 'עונג שבת', וכן אירועים אחרים.

באירוע הפעם הם חיברו מקמה הומוריסטית "בוהמה תל אביבית מדליקה- ללא הפסקה", ובה תיארו את המשוררים של פעם בבתי הקפה. על המסך רצו תמונות המשוררים בבתי הקפה "כסית", "רוול", "קנקן", "רצקי" והאחרים.

" ביאליק ובני דורו עוד ישבו בקפה 'בדר' המיושן/ והנה קם אוונגרד שכבש פסגות ביין ותמרות עשן/ עֵת נכנסו צעירות יפות במחשׂוף שיצר טלטֵלה/ לחש שלונסקי בהלם: "הנה החדשות ועיקרן תחילה"../ ענה לו אורלנד, שהגיע לבראנז'ה מחיפָה/ זה ההבדל בין חתיכה מרחוב פנורמה לסתם יפָה...

קפה רצקי, אררט, גם כסית/ היו התחלה של בוהֶמה עסיסית/ רחשי האספרסו הפיצו עוד ועוד ניחוחות/ קמו בבתי קפה נוספים ענפי אספרסו ושלוחות/ קליקות של שירה יצרו ממלכה אגדית, עידית שבעידית/

 

קפה רוֹוָל, הקפה ההונגרי, תמר וקפה יהודית."

 

היה זה אירוע מאלף והקהל היה שותף לדברים והגיב במעורבות רגשית רבה.

 

 

logo בניית אתרים