רגעים מיוחדים על כביש 6 / תומר פישר

אומרים שבערב השקה של אלבום, יש רגע כל כך מיוחד, אבל יש גם ערבים שלא רק השירים מובילים, אלא המחשבה היצירתית שעומדת מאחוריהם. ערב כזה, היה אירוע ההשקה האומנותי של חברי להקת "מעבר לכביש שש" שחגגו את הוצאת אלבום הבכורה שלהם, "המכונה שבתוכי".

להבדיל מערבי השקה אחרים, הפעם ערב ההשקה זז סמוך עד לאצטדיון בלומפילד ונעשה בסטודיו 207, ברחוב התחיה 14. כבר כשהגעתי למקום, האנשים שמילאו את המקום נהנו משיחות חולין אחד עם השני, מוסיקה קלילה וגם היה בר מקסים שכלל כיבוד קל ושתייה. ואז כשכבו האורות, הצלילים הראשונים התחילו להתנגן וגם המסך החל להשתנות בהתאם. מה שהדהים אותי, זה השילוב בין השירים שדיברו על נפש האדם, לעיתים בתחכום, לעיתים בפשטות ובין לבין - האמנות החזותית שירתה יפה את הסיפור והעצימה את החוויה. זה לא סתם ערב השקה, יש לו משמעות ונוכחות אחרת.

את יעל וטל דוד, אני מכיר מהסצנה המוסיקלית בבאר שבע. ראיתי אותם מלא בהופעות של אחרים, שמחים ומאושרים לפגוש ולשמוע אומנים בלייב. ועכשיו זה קורה להם, כיוצרים ואומנים שבונים את עצמם ולמעשה מוציאים את היצירה שלהם החוצה. האלבום, "המכונה שבתוכי", הוא קפסולת מצבים ורגשות חזקה מאוד. הבחירה ביוסי שטרית כמפיק מוסיקלי, גרמה ל"מעבר לכביש שש" לגבש וללטש את הסאונד שלה לרמה גבוהה של ביצוע. אפשר היה לשמוע בהופעה את יעל ששרה ברגישות, לעיתים שרה בעדינות ולעיתים הגיעה אף לצעקה חסרת פשרות.

יחד עם יעל בשירה, טל בגיטרה, ליוו אותם גם שי לוי בגיטרה בס, ישי גילרון בקלידים ודוד אברהם בתופים. הסאונד שלהם ביחד נשמע כמו מכונת קצב שהצליחה להיות לב פועם לכל אורך הערב. בלטו בערב הזה בעיניי - "וירוס" שפשוט צעק את עצמו החוצה עם המשפט החזק "האדם שבמכונה ינצח, המכונה שבתוכי תנצח", "קטבים" עם מלודיה חורפית וטקסט יפהפה. כמו כן, בלטו גם "ורטיגו" שהציג מציאות מורכבת ועל המסך- איך לא, הופיעו דמויות מצוירות ומיתולוגיות מסרטים וגם הקטע המופלא "איש בלי שכל", בלי מילים, רק שירה שלי הזכירה שילוב בין המוסיקה של רמי פורטיס, ברי סחרוף, ענבל פרלמוטר ונקמת הטרקטור בנשימה אחת.

יצאתי עם טעם של עוד מערב השקה חד פעמי - שהיה הרבה יותר מסתם ערב.. זה היה ערב פסגה בין הופעה מנצחת לאמנות מרהיבה ביופייה. בזה אי אפשר לטעות ולו לרגע.

  

טואול - בניית אתרים