ערב עם גבריאל מוקד בקפה תות בחיפה
. / צביה פורר  נפתלי בלבן אוברהנד

ביום ראשון, ה-שני בדצמבר 2018, באווירה חגיגית של חנוכה, התארח הפרופ' גבריאל מוקד במפגש של הקבוצה של סופרים ומשוררים "השראה צפונית", בחיפה. גבריאל מוקד הינו עורכו של כתב העת "עכשיו" (יחד עם ברוך חפץ). זהו כתב עת חשוב ובעל ותק רב, החוגג 60 שנה לקיומו.

פרופ' מוקד הינו גם מרצה בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון, מבקר ספרותי וכן מחברם של מחקרים רבים על קפקא, עגנון, ביאליק, יהודה עמיחי ויונה וולך.

מנחה הערב עמיקם יסעור, שאל את האורח מגוון שאלות, והתשובות  היו חדות ומעניינות.

 

1. לשאלה מהו יחסו למבקרים ולביקורת, תשובתו הייתה כי הוא רואה את עצמו בתור חוליה בשרשרת הביקורת העברית, והוסיף שבוודאי ישנם כאלה הכועסים עליו, אך ציין שכמבקר אין מנוס מהקלעות למצבים מעין אלה.

גבריאל מוקד מאמין באיכויות אובייקטיביות של טקסטים, והצורך לעמוד על הבדלי איכויות ביניהם.הוא ציין, תוך הבעת צער שבארץ דנים לאחרונה פחות מדי באיכויות ויתר על המידה בנקודות מוצא פוליטיות או עדתיות.

 

2. לשאלה מה דעתו על גל המשוררים המזרחיים, השיב בחיוך: "הרי כולנו מזרחיים, גם מישנולד בוורשה הוא מזרחי כעת, כולל אותי, שבאמת אני ממוצא חצי ספרדי/פורטוגלי".

לדעתו של פרופ' מוקד, על היוצרים המזרחיים להשוות את עצמם לגדולי היוצרים הספרדיים בעבר ולשאוב מהם השראה, ולא להשוות את עצמם למשוררים כמו יהודה עמיחי ונתן זך. גבריאל מוקד יצא נגד הצעקנות האבסורדית כדוגמת הטענות שהסופר א.ב. יהושע אינו מזרחי אמיתי והדגיש שגם יוצרים מזרחיים כמו יהודה ויזן שוללים דרך זאת.


 

3. לשאלה מאילו סופרים הוא מתפעל באופן מיוחד, ציין את קפקא, שהוא בעיניו הגאון האולטימטיבי, וכן עגנון, שסיפוריו המיסטיים השפיעו עליו במיוחד.

 

4. לשאלה בדבר גילוי יוצרים חדשים ענה, שלאורך השנים השתדל לקדם את היצירה העברית כולה ולגלות כישרונות חדשים כדוגמת רוני סומק וציין במיוחד את הקולאז'ים שסומק יוצר בשיריו. סומק מניח מתחת לאותה קורת גג קולנוע, פופ וכדורגל.

גבריאל מוקד הביע את התפעלותו מהמשוררת אילנה יופה, וציין שהיא כותבת שירה מטפיזית דתית ומושפעת הן מזלדה והן מיונה וולך.

 

5. כשנשאל על אהרון אמיר – העורך של כתב העת "קשת" בשנים 1958 – 1976, גבריאל מוקד אמר ש"קשת" נתן במה לכותבי פרוזה צעירים, בזמן ש"עכשיו" שם דגש יותר שירה, והעיר שלא התחבר לרעיונות של התנועה הכנענית, בהם דגל אהרון אמיר.

 

פרופ' גבריאל מוקד תיבל את דבריו בסיפורים מעניינים ואף באנקדוטות משעשעות על משוררים ומבקרים אותם הכיר לאורך פעולתו הספרותית.

 

פרופ' גבריאל מוקד הקשיב בעניין לשירי משוררי הקבוצה, שנקראו בערב, והודה לכולם על האירוח הלבבי. הוא ציין שיש לו רגשות חמים כלפי העיר חיפה, וזוכר אותה לטובה מאז שלימד באוניברסיטת חיפה."השראה צפונית" היא קבוצת סופרים ומשוררים העורכת מפגשים ספרותיים בסגנון קברטי חודשיים מזה 8 שנים בבתי קפה בחיפה. בהפקת נפתלי בלבן-אוברהנד וסברינה דה-ריטה.

logo בניית אתרים