מחווה קולנועית לאברהם הפנר במוזיאון תל אביב/ מארי רוזנבלום


ביום 28/8/18 נערכה הקרנה מיוחדת במוזיאון תל אביב לסרט שעולה בקרוב לאקרנים בשם Voice Over 

 

"לאט יותר", סרטו המופתי של אברהם הפנר שזכה בפרס הסרט הקצר בפסטיבל ונציה וטלטל את הקולנוע הישראלי.

 

בהשראת סרט המקור ועל רקע ישראל העכשווית מוצגים 6 סרטים קצרים שיצרו במאים מוערכים מבוגרי סם שפיגל, כשלצדם יוצג סרט המקור המחודש לאחר שעבר תהליך רסטורציה.

 

במאים: ניר ברגמן ("כנפיים שבורות"), מאיה קניג ("אורחים לרגע"), תום שובל ("הנוער"), איתן ענר ("סיפור חצי רוסי"), סיגלית ליפשיץ ואורית פוקס-רותם. 

 

משתתפים: גילה אלמגור, דאנה איבגי, מכרם חורי, אילן דר, אלמה דישי, יעל פינקל, ישראל ברייט ועוד.

 

יוזם ואוצר: רנן שור. עורכת ראשית: איילת מנחמי. יועצים אמנותיים: מאיה הפנר ואיתן גרין.

 

 

חמישים שנה לאחר צאת סרטו הקצר של אברהם הפנר "לאט יותר" בהשראת סיפור מאת סימון דה בובואר, ששה במאים עטורי פרסים, בוגרי בית הספר "סם שפיגל" ליצירתה קולנועית, חוזרים לסרט המופת ועורכים לו את המחווה הקולנועית "VOICE OVER"   . 

 

VOICE OVER    מציג ששה סרטים קצרים בהשראתו. שש פרשנויות קולנועיות שונות, מרתקות, מורכבות על זוגיות בפרט והחיים בכלל. רצף של קולות, הלמות הלב, דחפים , רצונות.

 

"בצל כפות תמר" בימוי ותסריט מאיה קניג, 13 דק'

 

ענת וחברותיה חוגגות לאחת מהן, יום הולדת 35 בכנרת. מאוחר בלילה, בהשפעת אלכוהול, נפלטת לחברתה דניאלה, הערה נבזית על בעלה של ענת. מכאן מתחיל חשבון הנפש של ענת על הזוגיות וחייה וגורלם.

 בסרט, כמו בחיים, הכל הפוך ופתלתל . במוחנו מצטברים סוגי רגשות של כעסים מהעבר, נקמה, אהבה, הסתגלות וכד'.

 

"רעבעצן" בימוי ותסריט סיגלית ליפשיץ. ישראל 2018. 14 דקות.

 

בגיל 80 מרגיש בפעם הראשונה האדמו"ר דב הורוביץ מלבוב, שהוא מאוהב באשתו הרעבעצן. לפני שהוא מצליח לספר לה, הוא מתמוטט ומאז הוא שרוי בקומה. החסידים שזקוקים לו מנסים להעיר אותו בכל דרך, אך היחידה שיש בידיה להעירו היא הרעבעצן.

 

"ואתה שותק" בימוי ותסריט אורית פוקס רותם, ישראל 2018 . 8 דקות.

"פעם בעתיד אעבור פה והמכולת שלך תהיה מספרה, חנות חיות, רשת...." על פי  זכרונות מהמכולת הירושלמית הישנה של אביה , בת יוצרת הספד מצולם לאביה החי. מבין ככרות לחם, שקיות חלב והמכולת של פעם עולות המחשבות, הכעס, הגעגוע.

 

" 30 כדורי שינה" בימוי ותסריט איתן ענר. ישראל 2018, 11 דקות.

 

לאחר ריב נוראי עם אשתו לוקח אכרם בן ה-70 את מכוניתו, נוסע למטע זיתים נטוש ובולע 30 כדורי שינה. הוא מצפה למוות קל ומהיר, אך תחת השפעת הכדורים, עולה תודעתו בערפול בכעס וסליחה, רצון למות מול  הרצון לחיות.

 

"העץ" בימוי ניר ברגמן תסריט : ניר ברגמן וערן בר-גיל, , ישראל 2018, 6 דקות.

 

שולי, סובלת מנוון שרירים. היום מפנים אותה לבית חולים היישר  מהבית בו גידלה את שתי בנות אך היא אינה אימן הביולוגית אלא גידלה אותן עם אריק, בעלה ואביהן.

מול חלונה נכרת עץ, ענף אחר ענף, והיא מחברת את חייה לכריתת העץ.

חוסר יכולתה לדבר ועיסוקיו של בעלה בדברים אחרים מונע ממנה להעביר את מה שמטריד את נפשה .

 

"הכל כישוף" בימוי ותסריט: תום שובל, ישראל 2018. 12 דקות.

 

נוסעת אחת, יוצאת דופן, פותחת את תודעתה בפני הנוסעים האחרים והופכת נסיעה שגרתית במונית שרות למסע אקזיסטנציאליסטי סוער ומכושף, היוצא מהתחנה המרכזית בתל אביב ואל מעל לגשר המיתרים הירושלמי, הרחק הרחק מהפקקים הנצחיים.

 

 

 

 

 

 

 

logo בניית אתרים