פרק מספר:
אלוהים לא גר פה/הלל לרמן


אלוהים כמושג תודעתי, אלוהים כבורא עולם טרנסצנדנטי

 

תגיד...

כן?

אלוהים...

מה איתו?

אלוהים יכול לברוא אבן כל כך כבדה שהוא בעצמו לא יוכל להרים?

חשבת על השאלה הזו לבד?

לא. שמעתי מחבר.

שאלה מתוחכמת, נכון?

נראה לי, לא? מה שלא תענה, אתה בבעיה. או שהוא לא יכול לברוא אבן כזאת ואז הוא מוגבל, או שהוא יכול לברוא אבן כזאת וגם אז הוא מוגבל, בעיה. נכון?

כן, בעיה קשה. אבל זו לא כל כך בעיה של אלוהים.

אלא של מי?

איך נגיד את זה בעדינות, זו קצת בעיה שלך.

רגע, מה, השאלה לא טובה?

לא רק שהיא לא טובה, היא לא שאלה בכלל.

אתה מוכן להסביר?

אעשה כמיטב יכולתי.

אז קדימה.

אני מתחיל. אלוהים ברא את העולם, נכון?

לא בטוח. לא כולם חושבים כך.

לא מדויק.

למה לא מדויק, זה לא נכון שלא כולם חושבים שאלוהים ברא את העולם?

זה נכון, אבל לא רלוונטי. לא שייך לעניין.

איך לא שייך?

תן לי דקה וזה יהיה מובן.

בבקשה.

תראה, אתה שאלת אותי את השאלה המצחיקה הזאת על אלוהים. כלומר, אתה מניח שאתה יודע מה זה אלוהים ושאלוהים שאתה מכיר יכול, בין היתר, לברוא אבנים. אחרת אין משמעות לשאלה שלך. הרי אי אפשר לשאול את השאלה הזו על סופרמן, כי אפילו סופרמן לא יודע לברוא אבן. עכשיו מובן?

מובן בהחלט. לא חשבתי על זה. אבל בכל זאת, השאלה היא שאלה על אלוהים אפילו שאני לא בטוח שאכן אלוהים קיים בכלל ושהוא ברא את העולם.

עכשיו אתה מדבר לעניין. אנחנו מדברים על אלוהים כמושג, לא כמישהו שקיים במציאות. כשאתה מדבר על אלוהים אתה יודע בדיוק על מה מדובר, למרות שאתה לא מכיר בקיומו. המושג הזה שנקרא אלוהים טבוע כבר בתודעה שלך, והמושג הזה כולל בתוכו את היותו של אלוהים בורא עולם. וזה בכלל לא משנה אם הוא קיים או לא.

רגע, אתה רוצה להגיד לי שהמאמין הנוצרי מכוון בתפילתו אל המושג של אלוהים, שנמצא בתודעה שלו, ולא לאלוהים עצמו?

בדיוק! איך הוא יכול להתכוון לאלוהים עצמו? הרי הוא מעולם לא ראה אותו ואין בנמצא, בכל כתבי הקודש, אפילו תיאור של אלוהים. לכן אין לו למי לכוון בתפילתו אלא למושג של אלוהים שהוא בנה בתודעתו.

זאת אומרת, ששני נוצרים שיושבים על אותו ספסל בכנסייה לא מתפללים לאותו אלוהים! כל אחד מתכוון למושג הפרטי של אלוהים שקיים בתודעתו.

יותר מזה. אם אותו נוצרי ימיר פתאום את דתו ויהפוך למוסלמי, הוא ימשיך להתפלל לאותו מושג האלוהים שכבר קיים בו. אי אפשר לצייר מושג אחר של אלוהים. מושג האלוהים הוא אחד.

הבנתי. מעניין. אז אם נחזור לשאלה שלי, אתה מנסה להסביר לי שלא חשוב אם אלוהים ברא את העולם או לא. מה שחשוב הוא, שבריאת העולם כלולה במושג אלוהים, שנמצא בתודעתנו.

אמת. ועכשיו אתה גם מבין מדוע ההערה שלך, על כך שלא כולם חושבים שאלוהים ברא את העולם, היא לא רלוונטית. כי גם אלה שלא שחושבים שאלוהים ברא את העולם, או שחושבים שאלוהים בכלל לא קיים – גם אצלם המושג אלוהים מתקשר בתודעתם עם בריאת העולם, אבל הם, כאמור, טוענים שזה לא קרה במציאות או שאלוהים בכלל לא קיים.

ועכשיו יש משמעות לשאלה שלך. כי אם אלוהים הוא בורא עולם מעצם הגדרתו הוא גם יכול לברוא אבנים. אבל, כאמור, השאלה עדיין אינה שאלה.

עכשיו תסביר.

עוד לא הבנת לבד?

הייתי צריך כבר להבין לבד?

לא נורא. מיד תבין.

קדימה.

טוב, אז אני חוזר לנקודת ההתחלה.

בבקשה.

שוב. אלוהים ברא את העולם, נכון?

נכון.

יוצא מזה, שאם הוא ברא את העולם, הוא נמצא מחוץ לעולם, עד כאן ברור?

לא ממש.

מה לא ברור כאן? אלוהים לא יכול לברוא את העולם מתוך העולם נכון? אם הוא ברא את העולם אז הוא לא חלק מהעולם, עכשיו יותר ברור?

כן, אבל מה זה אומר?

זה אומר דבר פשוט מאוד. זה אומר שאנחנו לא יכולים לדעת כלום על אלוהים.

כלום? שום דבר? למה?

כי אין לנו מושג ירוק על מה שקורה מחוץ לעולם. אנחנו יכולים להכיר רק את העולם שבו אנחנו חיים. רק עליו אנחנו יכולים לדבר. כל המושגים שלנו כגון חיים, מוות, חוקי טבע, מוסריות, תרבות ועוד ועוד, מקורם בעולם שלנו. אין לנו שמץ של הבנה על מה שקורה מחוץ לעולם ולכן אנחנו לא יכולים להגיד כלום על אלוהים.

אבל אנשים מאמינים אומרים שהם דווקא כן יודעים דברים על אלוהים. הם אומרים שהוא מרחם, מעניש ואפילו מנהל את העולם.

כן, נכון. הם לוקחים מושגים השייכים לעולם שלנו, מושגים אנושיים, ומשליכים אותם על אלוהים שנמצא מחוץ לעולם. אי אפשר לתאר את האל בקטגוריות אנושיות. אנחנו לא יכולים אפילו להעלות בדעתנו דבר שלא נמצא בעולמנו. אנחנו יכולים לדבר רק על העולם שאנחנו מכירים וזה לא כולל את אלוהים.

הבנתי. והבנתי עוד משהו.

והוא?

אתה לא תאמין, אבל עכשיו הבנתי למה השאלה שלי באמת טיפשית.

קיוויתי שתבין זאת לבד. אבל ליתר ביטחון, תגיד מה הבנת.

פשוט. אם אלוהים ברא את העולם ולכן הוא נמצא מחוץ לעולם, זה באמת מצחיק לדבר על יכולתו להרים אבנים. הרי כל המושגים הללו, להרים, להוריד, כוח משיכה, חוקי טבע ועוד ועוד, הם מושגים הקשורים לעולם עצמו. הם לא רלוונטיים לאלוהים או למה שקיים מחוץ לעולמנו.

יפה מאוד. אבל רק הערה קטנה אחת.

והיא?

המושג "כל יכול", המתייחס באופן ברור לאלוהים על פי הדתות השונות כגון היהדות והנצרות, גם הוא לא רלוונטי לאלוהים. כי גם זה ביטוי השייך לעולם שאנחנו מכירים ולא לאלוהים הנמצא מחוץ לעולם. אלוהים אינו מתמודד עם איתני הטבע. הוא לא כפוף לחוקי הטבע. הוא מחוץ לטבע. הוא יצר את הטבע.

עכשיו זה מובן.

לך תספר את זה לחבר שלך.

לא נראה לי שהוא יבין.

תנסה. כמו שראית, זה לא כל כך מסובך.

 
* הלל לרמן-חוקר והוגה דיעות 

 

 

logo בניית אתרים