מצעד שנתי 2017/ תומר פישר 

בשבועות הקודמים, הסתכלתי על טבלת המצעדים השנתיים וטעם של פספוס חלחל לי ללב. לא הצלחתי להבין איך כל השירים שאני נותן להם במה, לא מצליחים להיכנס. באקט של רגע, עשיתי משהו שמעולם לא העזתי לעשות : סידרתי רשימה של שירים שאני שידרתי בתוכניות שלי השנה בקול הנגב. השתדלתי מאוד לתת מקום לכולם, אבל ידעתי שאצליח להכניס עד מאה ועשרים שירים. נתתי קטגוריות שונות לגמרי והוצאתי את בלון הניסוי הזה לדרך. ברגע שיצאתי עם השאלון האינטרנטי, התחלתי להרגיש לפי מספר ההצבעות שאנשים רוצים אלטרנטיבה ולא משלימים עם המצב הקיים.

הנה עשרת הגדולים של המצעד ובהמשך אצרף גם את עשרת הגדולים שלי. אין בעיניי שום הבדל בין מקום כזה וכזה. המטרה העיקרית שלשמה נעשה המצעד, הוא לתת במה לאמנים חדשים וותיקים.

מקום 10 עופר קולקר-  באר - בוגר בית הספר בסינגל שני בהפקת אלון פרץ מתוך האלבום השני שייצא בקרוב. השיר נכתב בהשראת טיול משפחתי באמריקה הצפונית.מקום 9 ג'ימבו ג'י ולהקת ספא - עזבנו את תל אביב - בוגר מכללת ספיר ורדיו קול הנגב. בעזרת קמפיין הדסטארט מוצלח, הצליח להוציא את אלבום המיוחל "בואו לפני". השיר מתייחס לדרך המיוחדת שבה הוא מסתכל על אזור עוטף עזה שהוא הרבה יותר כפרי ממה שמדווחים בחדשות.מקום 8 מיה פוליצר - מקרוב - הלחן הראשון שלה בגיל עשרים שהפך לסינגל השני מתוך אלבום הבכורה "לב הדברים" שגם זכה אצלי באלבום הבכורה המבטיח. המילים המופלאות של רחל שפירא.

מקום 7 - יוני רכטר - עכשיו : הפתעת השנה בעיניי. שיר שמחזיר אותנו קצת לשנות השבעים שבו יוני רכטר חוזר לשתף פעולה עם דן מינסטר, שכתב בין השאר את דמעות של מלאכים, שלוש בלילה בעיר ובלעדייך. שיר מלא יופי ונוסטלגיה בראי עכשווי של המציאות.


 

בשני המקומות הבאים, המקום השישי והחמישי, הגיעו שני שירים של הזמרת והיוצרת, קארין ממן שהצליחה ליצור מוסיקה אמתית שנוגעת. אחותי ואת ואני, מדברים על יחסי קרבה גם בין אחיות וגם בין אנשים אהובים שנמצאים אצלה עמוק בלב.מקום 4 - אלון עדר ולהקה - שיר לאמא - כששמעתי פעם ראשונה, הייתי בטוח שאני שומע את שלמה יידוב בצעירותו, אבל מסתבר שזה אלון עדר. שיר שכתב רן דרום ללחן של אלון שהצטבר כמה זמן, אבל הצליח בזכות המלודיה, לכנס שלוש זמרות מופלאות : דורון טלמון, דניאלה ספקטור ואיה כורם.מקום 3 - שם טוב לוי - שם יש : טקסט של יונה וולך שאותו ייעד שם טוב לוי למקהלה ולתזמורת חליליות, אבל השיר שכב לא מעט שנים במגרה. במסגרת האלבום החדש, שם טוב הרגיש שזה הזמן להוציא אותו משם ולחלוק אותו עם האנסמבל.


מקום 2 - יראת יעקב – לעיתים בלילות : בוגרת בית הספר למוסיקה "מזמור" בסינגל ראשון בהפקת יעל דקלבאום. את השיר כתבה יראת כשיר מחווה למשוררת זלדה. דרך כתביה של זלדה רכשה יראת אהבה למילה הכתובה, וממנה שאבה השראה, התבוננות וקשב לנימים הדקים של הנפש.


מקום 1 - פז פרל - רק עוד דקה : שיר שנכתב כתרגיל בבית הספר רימון, אבל עם הכוונה נכונה מצד המפיק המוסיקלי, רמי אוסווסר והתמיכה של משה לוי, השיר קיבל מקצב אחר וסטייל של סול אמיתי.


האמת נורא קשה לבחור את העשירייה שלי, אבל אני אשתדל לבחור

את השירים שהכי אהבתי השנה :

  1. דני סנדרסון - עמק המסתור : שיר שהצליח להפתיע אותי בפנטזיה של סנדרסון לברוח מכל מה שמפריע למציאות שלו. לחן ועיבוד שקצת החזיר אותי לשנות השבעים- שמונים עם השפעה מובהקת של סטילי דן. הלהקה נשמעת נהדר וסנדרסון מצליח להביא את מיטבו.
  2. שי סול - יש אור : האמת שאת שי סול הכרתי מהתחרות "צעיר במול 2013", לכן ההתרגשות לקבל את הסינגל הייתה גדולה. אהבתי את הקצב, את הפשטות של הטקסט. הקול שלה חם ומלא אמת פנימית. כמו שהיא אומרת : "מתוך חשיכה, יש אור, עולה ממקום טהור".
  3. שם טוב לוי - שם יש : בעיניי, אחד השירים שהכי התרגשתי מהם. הטקסט של יונה וולך יחד עם המנגינה המשגעת של שם טוב. אין לי מילים. קלאסיקה מרגשת.
  4. 4.      רוני תורג'מן - מגש ספלי התה : את רוני הכרתי מעשיית התוכנית "אלבומופת". ידידי, הארכיונר ניר בסן הכיר לי אותו. "אתה חייב לשמוע את המוסיקה שלו". טוב, אז הוא שלח ומאז התחיל ביני ובין רוני, חברות מופלאה. אחרי התוכנית, רוני התאהב בשיר "מודדת אהבה" ואז מתוך לבביות, אמרתי לו "מה הבעיה, אני אתן לך את מספר הטלפון של המפיק המוסיקלי שלי". מפגישה אחת, נרקם שיר מקסים ואהוב שייכנס לאלבום החדש של רוני. זאת התרגשות בשבילי ללוות אותו לאורך הדרך עם הרבה אהבה.
  5. 5.      מורן מייזלס -  חוזרת הביתה : שיר מרגש, לחן עגול ויפה, שירה ענוגה. עיבוד צנוע שמשרת את השיר ונותן למאזין ללכת אחרי מורן בלב שלם. מעבר לזה שהמנגינה מרגשת.
  6. 6.      תם צור - ממך : מה שאהבתי בשיר הזה, זה המהלכים ההרמוניים שמגיעים לקראת סוף השיר.. בתוספת עם הטקסט החייכני שלא לוקח את עצמו ברצינות. לתם יש קול קטן, עוטף וקשה שלא להתאהב בה. מהפעם הראשונה, היה לי ברור שאשמיע עוד הרבה.
  7. 7.      נתן כהן - ככל שאהבנו : אני רוצה לתת את הבמה הזאת למוסיקאי כל כך מיוחד. נתן כהן, הוציא השנה שיר שגרם לי צמרמורת. אני אוהב את הדרך שבה הוא מגיש ואת היכולת שלו לטוות מרחב מוסיקלי שלם, מאתגר, מרגש וחלומי. על זה מגיע לו, כל הכבוד!
  8. 8.      אלי סורני - עוד לא חשוך לגמרי : גם בגלל התרגום הנהדר ויותר מזה, הפרשנות שלקחה למחוזות אחרים לגמרי. שיר שאי אפשר היה להתעלם מהכוח הפנימי שיש בו.
  9. 9.      נילי פינק - אלף פעם : רוצה גם להגיד מילה טובה לאיה כורם שרקחה יצירה חד פעמית שבמהלך ההאזנה קשה שלא להתרגש ממנה. אלף פעם, אולי כמו שיר התאהבות או החמצה שאהבה שעוד יכולה להגיע. מסתבר שבתהליך העבודה, הם חיפשו כל כך הרבה זמן את המבצעת, אבל כשנילי הגיעה, זה היה זה.
  10. 10.   גבריאל - חבל הצלה : קשה לי לבחור מתוך מסה של שירים, אבל השיר של גבריאל חייב להיות בעשירייה שלי. שנסיונר מופלא שהצליח לכתוב שיר שגרם לי לחייך וזה הרבה.
 עורך מדור המוזיקה : שחר כהן 
https://www.facebook.com/shahar.coen?fref=tsטואול - בניית אתרים