כמו עוף החול מיטל טרבלסי בהופעה / שפרה פרץ             
9 לספטמבר  20:30  מועדון האזור ת"א
 

 

  

מוצ"ש 20:30 בערב , תל אביב עדיין לחה , הגענו  בזמן ,בהתרגשות  גדולה ,  אני וצלם מדור המוזיקה שלנו עמי ורדי , לצפות במופע של הזמרת  המזוהה כל כך עם הישראליות מיטל טרבלסי בהפקה מוסיקלית של ורד פיקר, עם הנגנים המשובחים תומר קלינג , עופר שריקי , שלמה דשת.

 

שמחתי לדעת כי  מיטל יצרה  מופע המבוסס על אלבומה החדש " כמו עוף החול " שאת רובו כתבה והלחינה.

זהו אלבומה הרביעי, במופע שולבו קטעים מוסיקליים  ממופע שנקרא "תודה לחיים  " משיריה של  מרסדס סוסה (מיטל זכתה לקחת  חלק אומנותי עם מרסדס סוסה  בביקורה האחרון בארץ), קטעים מוסיקליים מסיפור הפרברים  ומשיתוף הפעולה עם ד"ר מוטי זעירא.

 

כולנו מכירים  את מיטל  מהשיר "הו רב חובל" ללחן הנפלא של נעמי שמר. שיר מרגש שגרם גם לנו  לפגוש את מיטל לפני תחילת המופע  מאחוריי הקלעים.

לא התאפקנו ,  נכנסנו לחדר ההלבשה בטרם ההופעה  לחבק,  לאחל הצלחה.

את מיטל הכרתי בסיבוב הופעות בחו"ל לפני שנים רבות , כבר אז, היא הייתה הבטחה גדולה שהתממשה יותר ויותר עם הזמן.

מיטל לבושה בלבן על הבמה , חליל  ברקע,   שמנגן בכישרון רב תומר קלינג , אווירה של  אתניות ישראלית פותחת  עם השיר הראשון – " געגוע לשארם "  מילים -מיטל טרבלסי, לחן-מיטל טרבלסי ורון מזרחי. עפתי  עם קולה המרגש של הזמרת  המבצעת  בווירטואוזיות גדולה.

מיטל  בחרה  מוסיקאים נהדרים לנגן את שירייה, כל אחד מהם ידע גם  לבלוט וגם להצניע נגינתו ולשרת אמנית ביצוע נפלאה. קולה של מיטל  עוצמתי  , נוגע  , חם , מרגש  , וצניעותה כובשת ,  כובשת כל כך.

 

ב"געגוע לשארם" מיטל מספרת לנו על מקום  מסתור שהיה לה שם וברחה אליו,  פינת האמנות , השיר מספר על הגעגועים  למחוז ילדותה שארם. ניכרת בקולה  התרגשות רבה , כשהיא מספרת לקהל שליבה  והשראתה  נשארו שם בשארם.

מתי כספי הוא ולא אחר  קיבל את מיטל  טרבלסי  ללהקה הצבאית ואנחנו  קיבלנו את אחת המבצעות הגדולות שיש  לנו כאן בארץ , למיטל" צרה טובה" קול גדול כל כך ,  יפה כל כך, דרמטי , חם ועוטף. נדהמתי מיכולות הביצוע שלה. 

 ממש  כמו  שאשה יפה  לא  זקוקה לאיפור  כך מיטל  צריכה  למצוא  את הדרך לפשטות בשירתה  ולשאוף  להגיש  את השירים  עם פחות  דרמה,עם פחות  מאמץ. היא יכולה להרשות  זאת לעצמה להרפות לפרקים מהוויברציה המאפיינת כל כך את קולה  , להביא חדש ולהתנתק  מישן. לא לפחד לצעוד קדימה מהשפעות הזמר העברי אל עולם חדש ועכשווי.

 

חשוב לה למיטל  לסמן עוד אבן דרך  כיוצרת ובמופע " כמו עוף החול " הגישה  לנו מקבץ יצירות  שכתבה בעצמה. 

ביצירה "כמו עוף החול" מיטל הצליחה לתפור חליפה מתאימה למידותיה  הגדולות כמבצעת. כמו כן ריגשה מאוד  בשיר שכתבה וביצעה געגוע לשארם.

כאחת שאינה מקצרת דרכים רצוי לה להמשיך ולשלב כותבים ומלחינים, ובמקביל להמשיך להתפתח כיוצרת בדרך סלולה שאין בה קיצורים כמו שעשתה עד כה .

 

פינת ביצוע  כובשת כל השיאים במופע  היתה עם הביצוע של השיר "אלה" של דפנה ארמוני  כמה נקי  ,ומלאכי. הקול  של מיטל  נוסק אותנו מעלה מעלה  ביחד עם הפקתה המוסיקלית של ורד פיקר הגישו לנו וואלס איכותי  עם שינויי מקצב, מרתק . המשכנו אל " נועה"  הקהל החם שהיה צמא בערב לקולה  הערב השתתף בשיר  במקהלה אחידה ומרגשת. עוד שמענו את:  "רק טוב על העולם ", "תצטרפי אליי" ," עוד חוזר הניגון" , "עוד יהיו לנו שעות יפות"

שני ביצועים  בלתי נשכחים נוספים בערב הזה: ערב עירוני (נתן אלתרמן  , יוני רכטר), ותרגום  לעברית של אהוד מנור ז"ל לשירה של מרסדס סוסה  gracias a la vida   (תודה לחיים) בביצוע מצמרר של מיטל  שהביא קשת רחבה של רגשות והזכיר לנו כמה עומק יש בה במיטל, אמן אמיתי.

עוד אהבתי את  "תן שמחה בליבי "  שיר בניחוח יווני  עם נגינתו המופלאה של הגיטריסט עופר שריקי, שהפליא גם על  חשמלית וגם  על אקוסטית ובשיר הזה על בוזוקי.


קרוב לשעתיים צפינו והתרגשנו ממופע מושקעהגענו לסיום, "כמו עוף החול " מילים ולחן של מיטל טרבלסי,  מיטל הסבירה לנו על היכולות שלנו לרפא את עצמנו ושיתפה אותנו ברפואתה שלה משתי מחלות לא נעימות, סייעה לה אמונתה. שמחנו.

והיא לא ידעה מבלי שתבקש נרפאנו גם אנחנו מהתדרים של עוצמת קולה נשפך אור בלילה הזה, אור של זמרת נשמה גדולה.

אנחנו? מאחלים למיטל רק בריאות ויצירה, וממליצים, מופע חובה!

 

 

 

שפרה פרץ - מוסיקאית יוצרת רב תחומית, מבקרת מוסיקה ומגישת התכנית "מקום בעולם"

צילומים - עמי ורדי

עורך מדור מוזיקה: שחר כהן. תגובות/פניות שלחו כאן -   https://www.facebook.com/shaharole  

לחצו לכתבות נוספות במדור המוזיקה של בכיוון הרוח

 

טואול - בניית אתרים