אירוע שירה באלול בביתה של המשוררת דורית שירה ג'אן/דורית שירה ג'אןבערב ט'ז באלול (7 בספטמבר 2017) התקיים בביתי אירוע שירה מרגש: שירה באלול. הוזמנו לאירוע משוררות ומשוררים לקרוא שירים ברוח אלול. האירוע התקיים בסימן ימי הסליחות, ימי חשבון נפש, אך גם ברוח הפסוק 'אני לדודי ודודי לי'= אלול.

פתחתי את הערב בדברים על אלול. קראתי למשתתפים לעורר בהם רוח של אהבה לבריות, אהבה זה לזה, בתקווה ובתפילה שתתחדש עלינו שנה טובה ומתוקה.

הרצל ובלפור חקק לשעבר יושבי ראש אגודת הסופרים העברים הנחו את האירוע.

הרצל פתח בדברים על אלול: הוא תאר את משמעות אלול מבחינה לשונית, את הקשר בשפה העברית בין ראיה להתבוננות והבנה של דברים. הוא פרש את משמעות חשבון הנפש ביהדות והמשמעות המיסטית של אלול כימים שבהם "המלך נמצא בשדה": האל קרוב ליראיו, וכל אחד יכול בימי סליחות להגיע אל המלך ולהביא דברים אליו : תחנונים ותפילות.

בלפור חקק סיפר זיכרונות ילדות על יציאה בלילה לתפילת סליחות, והנעים לנו שורות מתוך הסליחות:

יה שמע אביוניך/ המחלים פניך/ אבינו לבניך/ אל תעלם אזניך.

הוא תאר מנהגי סליחות והביא גם דברים מספרו של הסופר ש'י עגנון, חתן פרס נובל בספרו "ימים נוראים":

"השמים היו טהורים והארץ הייתה שקטה, וכל הרחובות היו מקיים, ורוח חדשה הייתה מרפרפת בחללו של עולם. ואני תינוק כבן ארבע היית ומלובש היית בגדי מועד...ובית התפילה היה מלא עטופי טליתות ועטרת כסף בראשיהם, ובגדיהם בגדי לבן ובידיהם ספרים..."

לאחר מכן קיימו הרצל ובלפור חקק המנחים את סדר הסימנים של החג. לאחר הקידוש על היין ובציעת הפת, קראנו כולנו את סימני החג. לצד כל פרי שאכלנו ברכנו את הברכה של סימני החג.

על התמר ברכנו "שיתמו אויבינו ושונאינו וכל מבקשי רעתנו". על הרוביה (לוביה) ברכנו "שירבו זכויותינו ותלבבנו" וכך הלאה.

לאחר הסימנים, הנחיתי את סדר קריאת השירים. כל משורר ומשוררת קראו משיריהם. כל משורר סיפר את הרקע לשיר שלו, כמה מילים על תוכן השיר. לאחר שקראתי את השיר שלי "האוויר של ירושלים" עדנה מיטווך מלר, חברת ועד מנהל של אגודת הסופרים העברים, שרה את השיר "ירושלים האחרת", שיר של המוסיקאי הידוע ואישה עמוס מלר ז'ל היא הודיעה שבקרוב ייצא לאור קובץ עיזבון משיריו.

באירוע נטל חלק גם ח"כ רן כהן , שהיה בעבר ח"כ ויזם את חוק הדיור.. הוא סיפר על ספרו החדש "סעיד", המתאר את בריחתו מעירק כילד בן 10, באמצעות המחתרת הציונית. הוא ברח מעירק לפרס, שם שהה בבית קברות בטהרן, שבו היה מחנה חשאי ציוני, וכך הגיע לארץ לקיבוץ גן שמואל.

הרצל חקק סיפור סיפור חסידי מרגש על החוזה מלובלין.

סיימנו בחלוקת שירון לכולם, ושרנו משירי סליחות "אדון הסליחות" , "ניגונים", וכן "בשנה הבאה נשב על המרפסת". התקרובת הוגשה לכולם במשך כל האירוע, תקרובת עשירה ברוח החג. האווירה היית קסומה, אווירה של קירבת אחים, של שבת אחים גם יחד.

 

אני מאחלת לכולנו שנה טובה מתוקה כדבש.

אני מבקשת להקדיש שיר זה וסקירה זו לעדנה מיטווך מלר

שהכרתיה אך מעט לפני ביקורה זה אצלי .

לעדנה אין חשבון פייס אך היא יצרה עימי קשר

טלפוני והתרגשנו עמוקות זו מזו.

אני מקווה להיפגש איתה

פגישה אישית בקרוב

כי יש ונשמות

נקשרות.

logo בניית אתרים