שחקנים מוכשרים מחיים את "הגולם"/
ד"ר  רחלי אברהם-איתן

צפיתי בהצגה "הגולם חי" בתיאטרון תמונע בהשתתפותם של שלושה שחקנים ראשיים מעולים: רודיה קוזולובסקי, פרופסור  גד קינר ויעל ניברון, ששאבו את הקהל אל משחק חי, נושם, סוחף, אותנטי...

ההצגה, לדברי הבמאי, מרט פריחומובסקי, שיצר דיאלוג עם הקהל בין סצינה לסצינה, אינה ניסיון לשחזר את ההצגה ה"הגולם" של הבימה, בה שיחק אהרון מסקין, אביו של השדרן יובל מסקין שמשחק בהצגה הנוכחית, אלא דיאלוג איתה. אותי פחות עניינה ההתכתבות עם ההצגה של הבימה. אני נשאבתי אל סיפור הגולם האגדי-ההיסטורי בהצגה העכשווית "הגולם חי", הקורם עור וגידים והופך להצגה חיה, מהנה המעניקה לצופה חוויה שמותירה בקורה רושם עמוק זמן רב לאחר תום ההצגה. אין ספק שהסיפור המקורי ההיסטורי של המהר"ל מפראג תורם את תרומתו. אולם השחקנים המוכשרים הם שהחיו את הסיפור ההיסטורי והטביעו חותם בנו הצופים. 

הסיפור האגדי-ההיסטורי עליו מבוססת ההצגה: המהר"ל מפראג יצר גולם במטרה להיאבק באנטישמיות הנוצרית. הוא ביקש שאלת חלום כדי לדעת באיזה כוח יוכל להילחם בנוצרים המעלילים עלילות שווא על היהודים וגוזרים עליהם גזר דין מוות. התשובה הופיעה בחלומו: "על פי אותיות הא"ב תוכל להילחם באויביך". באמצעות עשרת המלים שהופיעו בחלומו יצר גולם.  את הסוד מסר המהר"ל לחותנו הרב יצחק כץ ולתלמידו הגדול בתורה ר' יעקב ששון הלוי.  בכ' באדר בארבע לפנות בוקר יצאו אל נהר מולודובקה ומהחומר שליד הנהר פיסלו פסל בצורת אדם. הם סובבו אותו תוך כדי אמירת צירופי האותיות שהופיעו בחלום עד שניפחה בו רוח.

בהצגה המהר"ל (תפקיד שגילם בכשרון רב, פרופ' גד קינר) יצר אותו בכוחות עצמו. התפאורה של האותיות רימזה כמובן לאגדה ההיסטורית שבעזרתן נוצר הגולם והפך לאדם שהטיל חתתו על הנוצרים ובסופו של גבר גם על יוצריו – המהר"ל, חתנו ותלמידו. הגולם אמנם שימש את יוצרו כשליח נאמן והטיל אימה על מפיצי עלילות דם נוראות נגד היהודים, אולם הגולם התאהב בבת הרב ויצא מכלל שליטה.

ההצגה "הגולם חי" מבליטה את הטרגדיה של הגולם המאוהב, את דמותו של המהר"ל החרד לגורלו, לגורל בתו ולגורל הקהילה היהודית הנמצאת בסכנה בשל עלילות הדם.

הסיפור ההיסטורי לא מפסיק לרגש אותנו. בפרט בעידן הטכנולוגי הבורא רובוטים וגלמים מתוחכמים אינסוף... ובשל המשחק המאלף של 3 השחקנים הראשיים: רודיה קוזולובסקי, פרופסור  גד קינר ויעל ניברון. אם טרם ראיתים רוצו לראות, אל תפספסו....

 

logo בניית אתרים