פעילות למען זכויות אדם במרכז לנשים אריתראיות/ אושרית מינץ


ברחוב לוינסקי בתל-אביב, סמוך לתחנה המרכזית הישנה, בתוך חצר, שוכן 'המרכז הקהילתי לנשים אריתראיות'. המרכז מנסה להיות בית לנשים אלה המבקשות מקלט בישראל ולעתים ממתינות לתשובה במשך שנים. חייהן אינם סוגים בשושנים – הן עקב דרך הבריחה הקשה מארצן שבמהלכה רבות מהן היו קורבן לעינויים ולסחר בנשים, והן בגלל המעט שהחיים בארץ מציעים להן.

כידוע, כמעט ולא ניתן לקבל מקלט בישראל, ובודדים הם אלה הזוכים למעמד של פליטים. לכן ממתינות הנשים הללו, נשים אשר משפחותיהן התפרקו בנתיב הבריחה, להיאסף כפליטות על-ידי מדינה אחרת כלשהי שפקידיה וחוקיה נוטים יותר חסד לזר.

בישראל המרכז הזה פועל בשיתוף פעולה עם הארגון 'מאוחדים למען זכויות האדם' שנוסד ביום השנה ה-60 להכרזת האו"ם על 30 זכויות האדם, לנוכח ההפרות המתמשכות ברחבי העולם אשר פוגעות ברוח ובסעיפים של מגילת הזכויות המקיפה.

כיוון ש-'מאוחדים למען זכויות האדם' מבקש להקל ולו במעט על חיי הנשים הללו, הוא תומך במרכז המנסה לבסס שוב קהילה מן השברים שנותרו, להיות בית ומקום שבו ניתן להיות ביחד ולהרגיש בנוח.

לאחרונה, 'מאוחדים למען זכויות האדם' יזם קורס לאנגלית למען הנשים האריתראיות. הן יושבות בשקט ובקשב רב לאחר יום עבודה קשה שבו ניקו חדרים ומשרדים, כי זו העבודה היחידה שמתאפשרים להן כאן לעבוד בה, וכותבות על הברכיים, באין תנאים טובים מזה. ועם כל הקושי, כל-כך נפלא לראות את מבטיהן הנבונים ומלאי העניין, את ההבנה המבליחה בעיניים, את האצבעות המתרוממות כדי להשיב, את הביישנות שבה הן ניגשות אל הלוח ובעיקר את הסיפוק כאשר ניתנת להן מחמאה על תשובה נכונה.

יש לקוות כי תוספת ידע זו תסייע להן אם הן יקלטו בעתיד במדינה שתיתן להן מקלט, ובעיקר כי הידע יוסיף על הגאווה ותחושת הערך העצמי של נשים קשות יום, יפות וחרוצות אלה.

לעוד פרטים:
www.humanrigths.co.il

https://www.eritreanwomenscenter.org

logo בניית אתרים