מסע עם אתגר קרת ומיירה קלמן בארץ הקודש/ בלפור חקק

"משכנות שאננים" (תכנית רזידנסי בינלאומית) יזמה אירוע בעקבות המסע של הסופר אתגר קרת והמאיירת האמריקאית מיירה קלמן בעקבות המסע של מרק טווין , "מסע תענוגות לארץ הקודש".

האירוע התקיים ב"משכנות שאננים" (השכונה הראשונה מחוץ לחומות, צמודה לימין משה) ביום 6 ביוני 2017.

שני השותפים למסע בעקבות מרק טווין

מיירה קלמן נחשבת מאיירת נחשבת ומוערכת ופרסמה ספרים רבים לילדים ומבוגרים בליווי איורים. אתגר קרת הוא סופר ישראלי בעל טביעת עין מיוחד וסגנון ייחודי לו. שניהם סיפרו שהיה להם ניסיון בעבר של מיזם משותף עם יוצר אחר, ולכן היה להם נוח לקיים את המיזם (הפרויקט) הזה, כסוג של הרפתקה משותפת. הרעיון היה לציין במיזם זה 150 שנה לספרו של מרק טווין. על הבמה היה המראיין פרופ' אבן פלנברג ולהקת הזמר ג'יין בורדו. הם יצאו למסע באותם מקומות וחיפשו שם את אופיו של המקום ואנשיו ואהבות שנרקמו באותו מקום.

מיירה  הציגה גם את ספרה "עקרונות האי ודאות"- סדנת שיטוט ורישום. אתגר קרת הציג את ספרו לילדים:" הם שוחחו בקלילות ובהומור רב על המסע המשותף ועל ההשראה ההדדית. אתגר שילב בשיחה גם את כישוריו כבמאי ותסריטאי. השניים יצרו שיתוף פעולה קודם ב-2016, אז הם פרסמו טור משותף בניו יורקר. הם יצרו כימיה ביניהם והחליטו על מסע שבו הוא יכתוב את הטקסטים והיא תאייר את ההתרחשויות.

על הספר המקורי והמסע המקורי

הספר "מסע תענוגות לארץ הקודש" שפורסם בעברית בהוצאת לבינסון ב-1972, הוא חלק מספר מקיף יותר שכתב מרק טווין ב-1869  "תמימים בחוץ לארץ" (  "The Innocents Abroad"), על מסע שקיים במזרח התיכון בטיול קבוצתי.  (הספר מופיע באנגלית במלואו באתר: פרויקט גוטנברג). ההוצאה העברית פרסמה כספר נפרד את הפרקים על המסע בארץ ישראל תחת הכותרת "מסע תענוגות לארץ הקודש". הספר המקורי כלל  איורים של המאייר טרו ויליאמס. אני מרגיש צורך לומר שאהבתי מאוד את הספר לפני שנים כשקראתי אותו, ועשיתי מאמצים אדירים לרכוש את המהדורה העברית המקורית של הספר בהוצאת לבינסון...

מרק טווין פרסם את ספרו בהמשכים בעיתון "ניו יורק הראלד", ורק לאחר ההצלחה הרבה של טור מסע זה, הוא יצא לאור כספר. עוד בפרסום הראשון הוא  זכה לאהבת הקוראים עקב הסגנון השנון וההומוריסטי ( וגם סרקסטי) של הביקור בארץ הקודש, כולל המקומות הקדושים לנצרות.

סיפורים אישיים של אתגר קרת ומיירה קלמן

אתגר קרת סיפר על סרטים שביים יחד עם שירה גפן, אשתו. לדבריו, אינו יכול לביים לבד, רק בשיתוף עם יוצר נוסף, אך לכתוב הוא כותב רק לבד. מיירה קלמן הציגה עבודות של באנימציה, מיזם בשם : "להיות רקדן". הם סיפרו שגם הם סיירו בעקבות טווין כשהם "תמימים בחוץ לארץ", כך הם הרגישו. הם סיפרו סיפורים משעשעים על נדודיהם בערבה והמפגשים שלהם עם דמויות מצחיקות.

אתגר סיפר שפגש בערבה אדם שאמר לו שמעולם לא אהב לקרוא ספרים, אך נאמר לו שספרים זה עסק משתלם. הוא עבר לתחום של שיווק ספרים. וראה זה פלא, עסקיו משגשגים...

שניהם סיפרו סיפורים משפחתיים, הקשורים למסע בארץ. ולשאלות המראיין הם תיארו מהי בעיניהם יצירתיות. אתגר קרת אמר, שהוא בעיני עצמו לא עובד. כשהוא יוצר הוא מרגיש שהוא נמלט ממשהו אחר... מיירה קלמן, לעומת זאת, אמרה שהיא חשה שהיא עושה דברים נעימים כשהיא יוצרת. והיא שותה אז הרבה קפה...

אתגר קרת סיפר שהתחיל לכתוב בהיותו בצבא, בשעות שלא היה לו מה לעשות. כשהוא נשאל למה הוא כותב, ענה בקלילות: "כדי להיות מפורסם, אני אוהב את זה". לדבריו, הוא מקנא מאוד בגיסו, אביב גפן (שירה גפן היא אשתו של אתגר), שכל פעם שהוא יושב איתו בקפה, כולם מקיפים אותו עקב היותו מפורסם ומצטלמים איתו סלפי. "התחתנתי עם משפחה מפורסמת" , אמר.

כשאתגר נשאל על ילדיו, הוא אמר שבנו אמר לו  שהוא רוצה להיות אסטרונאוט או נהג מונית. אתגר שאל אותו למה. הבן ענה לו שכדאי להיות אסטרונאוט כדי לבקר במקומות שאחרים לא היו,  ונהג מונית כדאי להיות, כי זה מקצוע עם הרבה כסף. אתגר ענה לבן שלו שהוא מתפרנס מכתיבה. הבן ענה לו: "נהג מונית מרוויח יותר ממך". אם כך, עניתי לו (אומר אתגר קרת), אהיה נהג מונית וסופר...

מיירה קלמן סיפרה  שבעיניה ליצור ספרים של איורים זה כמו טיפוס על הר. כל פעם הר אחר... השניים סיפרו על המסע בעקבות התחנות של מרק טווין בארץ הקודש, וכך הצטברו אוסף של חוויות שכתובות בהומור, ומיירה קלמן ציירה אותם.  הציפייה היא שהחומרים שהצטברו יועלו כספר שנכתב במשותף: הטקסטים של אתגר קרת והאיורים של מיירה קלמן.

בהצלחה.

 

 

 

 

 

 

 

logo בניית אתרים