צילום: תפארת חקק 
סקירת אירוע הרוגי מלכות ועצרת פרהוד במוזיאון יהודי בבל באור יהודה/ שירה אפרתי

 

ביום חמישי, כ"ט בסיוון תשע'ז, 25 במאי 2017 נערכו שתי עצרות זיכרון ברציפות במוזיאון יהודי בבל באור יהודה.

תחילה נערכה העצרת להרוגי המלכות שהוצאו להורג בכיתת יורים או בתלייה בשנים שקדמו להקמת מדינת ישראל. הנחה מושב זה ד"ר ניסים קזז.  העצרת כובדה בנוכחותו של שר הביטחון לשעבר, יצחק מרדכי. פתח בדברים פרופ' אפרים צדקה, יו"ר המרכז למורשת יהודי בבל. הוא עמד על ערך הגבורה של היהודים בבבל, לאחר הקונפליקט שנוצר מצד השלטונות כלפי היהודים בבבל עם ההתעצמות של היישוב היהודי בארץ ישראל, והגברת השפעתו של המופתי  הפלשתיני אמין על חוסייני לפגוע ביהודים. ראש העיר אור יהודה, ליאת שוחט, ציינה לשבח את פעילות המוזיאון בעיר ואת הפעילות החינוכית המתקיימת בו בעידוד העירייה. שר הביטחון בעבר יצחק מרדכי סיפר על הפעילות הבטחונית בשנים שקדמו למדינה ועל העלייה המיוחדת של יהודי עירק, לאחר ההתנכלות אליהם בכל מקומות מושבם בעירק. איילה מירון, בתו של אחד מראשי המחתרת הציונית, סיפרה על פעילות המחתרת הציונית להגנת היהודים מול השלטון בעירק.

שמות ההרוגים הוקרנו על מסך, והמנחה קרא את כל השמות לעילוי נשמתם. לאחר מכן יצאו כל הקרואים לרחבת המוזיאון שם ניצבת האנדרטה. הונחו זרים של ממשלת ישראל, עיריית אור יהודה, מרכז מורשת יהודי בבל וחברי המחתרת הציונית בעירק.

העצרת השנייה שהתקיימה הייתה לזכר החללים של ה"פרהוד": הפרעות שפרצו בבגדד וסביבותיה, בחג שבועות תש"א, יוני 1941, במהלכם נרצחו מאתיים יהודים, וחלק מן הנספים נותרו נעדרים והוקם לזכרם "קבר אחים" בבגדד. המנחה היה ד"ר צבי יהודה. הוא קרא את שמות החללים, ונערך קדיש לזכרם תוך הדלקת נר נשמה. פרופ' שמואל מורה סקר את הפעילות המחקרית בשנים האחרונות בנושא הפרהוד, ואת השיר של מרצה עירקי, פרופ' ג'אבר ג'אמל אל דין על הפרהוד, שבו הוא מזכיר את שמותיהם של פרופ' שמואל מורה ואת שיריהם של הרצל ובלפור חקק על דודיהם שנרצחו בפרעות. ד"ר צבי יהודה סקר מחקרים על הפרהוד בצד הערבי, בעיקר בדק את תפיסתו של כאטם חביב. הרצל ובלפור חקק קראו שירים על הפרעות מזווית משפחתית: האחים הבכורים של אמם סעידה ז"ל, נרצחו בפרעות, ושבע שנים לאחר הטבח נולדו הם כתאומים, והמשפחה ראתה בלידה הכפולה תמורה לנרצחים: שנים תמורת שניים.

קטע מן השיר "משא בבל" של בלפור חקק המתאר שיחה עם הסב השכול:

כְּתֹב בְּנִי, אוֹמֵר סַבָּא

כְּתֹב זֶה הַשִּׁיר.

כְּתֹב כִּי כָּבָה גַּם רַבִּי מֵאִיר.

כִּי נִתַּז הַיַּיִן אָז לוֹהֵט בְּעוֹרְקֵי הַגָּבִיעַ

כִּי כִּסָּה הַיַּיִן חֲשֵׁכָה כָּל הָרָקִיעַ.

וַיֶחֱשַךְ הַיּוֹם עָלֵינוּ

וַיֶחֱשַךְ טֶרֶם עֵת

וַיֶחֱשַךְ הַיּוֹם כְּעֵינֵי הַמֵּת.  (קטע)

 

קטע מן השיר של הרצל חקק, "אמי מרתיחה סוכר בשקדים" , המתאר את האם מתבוננת בתאומיה:

 

אוֹהֶבֶת הָיְתָה, כָּךְ אָמְרָה, לְהַבִּיט

בְּשִׂפְתֵי תְּאוֹמֶיהָ הָרַכִּים. גּוֹנָם יָפֶה

כְּצַוְּארַי הַפְּרָחִים.

יֹבֶשׁ בְּגֵוָהּ: הַאִם רוּחַ אַחֶיהָ בָּאָה בְּבָנֶיהָ.

הַאִם שֻׁסְּעוּ צַוְּארֵיהֶם בְּמַאַכְלוֹת רוֹצְחִים

החזן הצבאי שנכח בטקס קרא פרק תהילים ו"אל מלא רחמים" לזכר חללי הפרהוד, ה' יקום דמם.

logo בניית אתרים