צילום: דוברות אוניברסיטת אריאל 
אירוע מחווה לאדדריכל  סעדיה מנדל
/ מרב קליק לרנר

 

טובי האדריכלים התכנסו באירוע מחווה ייחודי כדי להוקיר את עבודתו רבת ההשפעה של פרופ' אדר' סעדיה (סצ'קו) מנדל, או כפי שהוא מכונה ע"י כולם סצ'קו. פרופ' מנדל פתח במילים המטובלות בהומור העצמי הכל כך אופייני:״זו לא אשמת ההנהלה אלא זה בגללי

פעם אחת רציתי להיראות כמוקיון״.

 

״לא לקח הרבה זמן לשכנע אותו להצטרף לגרעין ההקמה של ביה"ס לארכיטקטורה באריאל״, הוסיף יגאל אורגד נגיד האוניברסיטה דברים על התחלת הדרך, "סצ׳קו הוא בעיניי, קודם כל ילד, גילו לי שהוא בן 87 והוא החל את הקריירה בגיל שבו רוב האנשים יוצאים לפנסיה. הרשימה אותי מסיבת יום הולדת 80 שסצ׳קו ארגן לעצמו - תערוכה באנגר בנמל יפו של עבודות ורישומים שלו, שהעניק כמתנה למבקרים והפכו בהמשך לתרומה לאגודה למלחמה בסרטן. סצ׳קו הצליח להעביר ולהנחיל את הרוח התכנונית שלו להמוני סטודנטים ואדריכלים צעירים והיה מהמוליכים והמעצבים של אופי ביה"ס לארכיטקטורה״

 

״המגדלים האלה נבנים איפה שהם רוצים ללא התייחסות למרקם הנוף, העלה פרופ' גלעד דובשני ראש ביה"ס לארכיטקטורה, זיכרון משנות ה - 80 כשנפגשו בנמל יפו והתבוננו בנוף.

 

״את הכינוי סצ׳קו שמעתי פעמים רבות אבל לא קיבלתי את אישורך להשתמש בו, אמר עמרי שלמון מנכ״ל המועצה לשימור אתרים בשבילי אתה סעדיהֿ, שהשפיע רבות על התכנון ברחבי הארץ. סעדיה הקפיד לומר שהבית הוא כל הסיפור, סיפור של הבונים, המתכננים ואף אלה שצבעו את הבית לאורך כל השנים מס' פעמים. כל אלה תורמים לסיפור של הבית."

 

״איך אני יכול להיכנס לנעליים הגדולות שלך? לעקבות שאתה משאיר, אמר אדריכל יאיר ורון שמונה להמשיך את פועלו של מנדל בתחום השימור, החלטתי ללכת בדרכך, ללמוד ולעקוב אחריך. האירוע הזה הוא יותר עבור הסטודנטים שנמצאים כאן מאשר בשבילך".

 

אדריכל עמרי נחום סטודנט של מנדל לשעבר, סיפר על 10 דברים שלמד מפרופ' מנדל.

בין השאר סיפר על הלמידה דרך סיפורים, על כמה קשה לעשות משהו פשוט, כשהגבול בין פשוט לבין פשטני דק מאוד, שכל דבר שמציגים צריך להיות פשוט ברור וקולע. למדת אותי להגיע אליך עם עיפרון ביד כי טענת שזו הדרך לתקשר אחד עם השני. אחד המשפטים שהדגשת בפני: יש לשאוף למצוינות ולא למושלמות- זכיתי במנטור, קולגה וחבר״.

 

 

 

 

 

logo בניית אתרים