אירוע גבורות למשורר יחיאל ( חיליק)  חזק, בית הסופר
/ מארי רוזנבלום

 

 ב5.4.17  התקיים בבית הסופר בתל אביב ערב מיוחד לכבוד המשורר יחיאל ( חיליק) חזק, בגין 55 שנות יצירה ובשל הגעתו לגיל גבורות.

מעולם לא ידעתי כי דמעה מורכבת מאבני בזלת, מוות  ואהבה.                     לו אספתי את הדמעות שזרמו באותו ערב, ללא בושה, הייתי מביאה  לחיליק גביע מלא דמעות של חום ואהבה, טבולה בסלעי  בזלת וקורטוב מן המוות, כדי להזכיר לו את החיים, לומר לו שאנחנו בני כל הגילאים אוהבים ומעריכים את שירתו ואנחנו באמת אותנטיים באהבתנו.

הגענו לבית הסופר לשמוח עם חיליק חזק "55 שנות יצירה וגבורות".   האורחים, קוראי השירה והנואמים נבחרו בקפידה,  תוך תשומת לב לשעון המתקתק. רובם- חבריו, נולדו בקיבוץ, חוו את אותן החוויות ויצרו שרשרת של חום וזיכרונות .

פרופסור רפי וייכרט הנחה את הערב. נדמה היה  כאילו אופה הוא מטעמים. דיבר שירה וחולין , וגם את החולין עטף באהבה. "זוהי מנחת אהבה לחיליק" אמר ובכך ניבא את המשכו של הערב.

אחריו עלה לבמה צביקה ניר, יו"ר אגודת הסופרים, וברך את חיליק וקרא משיריו.                                                                                                פרופסור אמריטוס עוזי שביט, מנכ"ל והעורך הראשי של הוצאת הקיבוץ המאוחד, ברך את חיליק וסיפר על חייו ופועלו. רבים מספריו של חיליק יצאו בהוצאתו, בן גילו של חיליק. חבר קיבוץ לשעבר.

בתוכנית האומנותית:                                                                              - יגאל המאיר שהפליא בנגינתו, בגיטארה, בשתי יצירות קלאסיות.  יגאל הוא חברו מהשליחות שחיליק שהה במקסיקו.  

- יערה בן דוד, זמרת אופרה, שרה שני שירים, לבקשתו של חיליק, בלוויו של עשור אלקיים בפסנתר :

 "שדות שבעמק" לוי בן אמיתי, איש העמק.

"שדות שבעמק 
קידמוני הלילה 
בריח הזבל 
ניחוח חציר 
הלילה לעמק 
אני אזמרה 
כי אושר באני 
וחסד השיר"

 

 

 ו-  "שחקי שחקי על החלומות" שאול טשרניחובסקי,

שַׂחֲקִי, שַׂחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,"
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָׂח.
שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּך.ְ

כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְרוֹר שׁוֹאֶפֶת,
לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז,
כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם........"

 


די היה בשני שירים אלו לרומם את הערב, לטעת בנו הרגשה אדירה של שותפות ליָשָׁן ולטוב.

קראו משיריו:

-  רן יגיל אשר קרא והסביר את שיריו ולא חסך במחמאות.   
אליעז כהן אשר ספד לאחיו של חיליק שנהרג במלחמת יום כיפור בקוראו את   הקינה  הגדולה מתוך ספרו של חיליק חזק "קנאת האדמה"-ארבע פואמות.
כמו כן קראו וברכו, יניב עצמון, יערה בן-דוד, תמה חזק (בתו), מירי גלעד, מיכל סנונית.

בסיום הערב חיליק עלה לבמה בלווית אשתו אביב. הוא בירך  את המשתתפים הרבים שנטלו חלק בארוע, האורחים שהגיעו לברכו, וכן בירך  את אלה, שאינם עוד איתנו : ע. הלל ז"ל, אמיר גלבוע ז"ל, בן ציון תומר ז"ל, אלתרמן ז"ל, ואלה שנמצאים איתנו, יבדלו לחיים ארוכים: מיכל סנונית,  איתמר יעוז-קסט, ילדיו האהובים, אחיינו (בן אחיו שנהרג) ועוד סיפר על החיים בקיבוץ אפיקים ועל אהבתו לאביב שהחלה ב"אוהלו" על גדות הכנרת.

פינה חמה ומיוחדת הוקדשה ליזהר סמילנסקי ז"ל, לו הוא חב את עולם השירה, דרכו החל לכתוב והיה עבורו ועבור רבים מורה דרך בתחום החינוך.

עין יבשה לא נשארה באולם. לרגע, חיליק נשבר, פרץ בבכי בזרועות אביב, והקהל בכה גם הוא. איש לא זז, חרישית אנשים ניגבו עינהם.

.

אדם שיריו ודמעתו.   

 

         

 

logo בניית אתרים