השקט הנפשי נמצא בהישג יד/ ראובן שבת

המשורר והעורך יאיר בן־חור עבר השנה טרגדיה אישית, כבדה מנשוא, נוראה מאוד. אחיו הבכור ואחיינו התאבדו בו־ביום, בהפרש של זמן קצר.

הספר המיוחד "החיים כבחירה – המדריך המקוצר לשקט נפשי" אינו נותן תשובות כלשהן למצב קשה זה, אבל הוא משקף בהתמדה ראויה ומיוחדת מאוד את בחירת מחברו בהתמודדות עם השאלה המורכבת והקשה מה עתיד להיות לאחר אובדן, לאחר משבר נורא ואיום של אובדן.

הספר של בן־חור אינו ספר הדרכה פסיכולוגי ולא מערך כתוב של הטפה מה נכון לעשות ומה לא נכון לעשות. הוא אפילו לא ספר עצות טובות לחיים נכונים. הוא פשוט ספר הבא מהחיים עצמם ונוגע במהותם, וזה סוד קסמו וזה סוד ייחודו.

מארג שבימינו הוא הרבה מאוד ממה שבאמת קיים.

העצות בספר הן פשוטות, אבל מצריכות אחריות אמתית של בחירה, של אומץ במעשה הבחירה.

בן־חור בדייקנות לשונית מופתית המשלבת את הפשטות של האמת עם היכולת להתמקד בפתרונות הטובים והיעילים, מחפש בעצם את נקודת המוצא האחרת שתהא טובה לא רק בעבורו, אלא ובעיקר לבני אדם אחרים, נוספים, לנו.

הוא אינו מבקש מאתנו סימפתיה. אבל יוצר בהחלט בעבורנו אמפתיה.

למשל, כיצד עלינו להתייחס לאהבה, לנאמנות, לכסף, לעבודה. לאלימות, לעצב לשמחה.

בן־חור אינו מנתח את מצבי החיים בעינו הבוחנת של הפסיכולוג ההתנהגותי וגם לא במבטו העמוק מדיי של מורה הרוח הנעלה.

הוא מציב מראה צלולה שעטופה אולי גם בהרבה צללי דמעותיו בעקבות הטרגדיה שפקדה אותו, אבל הוא אינו מלמד אותנו כפועל יוצא מכך מה עלינו לעשות וכיצד לנהוג.

המדריך הזה הוא בעיקר והרבה טפיחת שכם חמה וידידותית של חבר.

זה חשוב מכל אמירות. זה הרבה יותר רב ערך מכל לימוד דידקטי קפדני או בעל השלכות שמלמדים בסדנאות פסיכולוגיה, התנהגות או רוחניות.

המדריך המקוצר לשקט נפשי של יאיר בן־חור הוא מעיקרו אותו ספר אינטימי, פשוט, חכם ולא אניגמטי שאנחנו רוצים לקרוא לפני שינה, או לחטוף כמה שורות ממנו לפני יציאה לפגישה או לעבודה.

לחייך בטוב ולחוש אמת ושלווה מהקריאה בו ובשורותיו היפות. השקט הנפשי נמצא במדריך הזה אבל ובעיקר כי המדריך הזה הוא לא רק ספר, הוא גם חבר טוב וראוי ובכך משתקף לנו באמירותיו, בניתוחיו, בהגיגיו כל סוד קסמו ובוודאי גם חשיבותו.

logo בניית אתרים