טקס פרסי אקו"ם 2017 , בית היוצר/ מארי רוזנבלום


זה כבר משפט נדוש , אבל מה לעשות שהוא גם צודק -                                   "החיים האלה מתעתעים בנו ואנחנו מובלים בם אם נרצה או לא נרצה."              יום ד', זה האחרון, מוקדש כולו לסיום כתיבת טור על ספרה של גלי צבי ויס הדן ברציחת אנשים תמימים. הכתיבה הזו קשה לי. ההתמודדות הופכת את מעיי אבל אני לא מוכנה לוותר. הכתבה תצא לאור.                                                      אחרי הצהריים אני מסיימת אותה ונרגעת עם כוס קפה ואז, טלפון מראובן "בכוון הרוח". הזמנה של הרגע האחרון, בשל אילוצים,  לסקור את הארוע השנתי של אקו"ם לספרות ומוסיקה קונצרטית.                                                 אודה, גם אני קיבלתי הזמנה לארוע מעצם היותי חברת אקו"ם, אבל החלטתי כי יום זה יהיה עבורי יום מנוחה.  אבל האיש ביקש ואני מגיעה.                               בכניסתי פגשתי את גברת מרגלית מתתיהו דירקטור באקו"ם, מייצגת את סקטור הסופרים, אשר חיכתה לי בברכה וזה כבר מתחיל להיות נעים.

ידעתי מעט על גברת מתתיתיהו, משוררת, חוקרת וכותבת בעברית ובלאדינו ומאוד שמחתי לפוגשה, אם כי לפגישה של רגע - התרשמות של רגע.

המקום היה עמוס לעייפה אם כי לא צעקני. הכיבוד היה עשיר ואכן הארוע היה מעורר כבוד ולי אישית, הסב הנאה מרובה.

 

דורי בן זאב הנדיר, בקולו הנחה את הערב. באקו"ם מדגישים כי בחירת הזוכים נעשתה  על ידי חבר שופטים מקצועי, המורכב מיוצרים בולטים, מבקרי תרבות ואנשי התעשייה על פי שיקולי איכות ולא כמות או הצלחה מסחרית".

 

חברות ועדת השיפוט בתחום הספרות הן יהודית רותם, מאיה בז'רנו וענת לוין. חברי ועדת השיפוט במוזיקה הקונצרטית הם פרופ' בטי אוליברו, ד"ר הגר קדימה ודן יוהס.

.

המשוררת חדוה הרכבי זכתה כאמור בפרס ע"ש דליה רביקוביץ על מפעל חיים. נימוקי הוועדה לזכייה: "הרכבי היא אחת המשוררות המרכזיות בשירה הישראלית העכשווית. שירתה העוצמתית מהפנטת את הקורא במוזיקה ובקצב הייחודיים לה. שיריה הם קפסולות מרוכזות של רגש, שמספרות סיפור אישי ואינטימי כל כך.

המשוררת אפרת מישורי זכתה בפרס לעידוד פרסום היצירה, על יצירתה "אישה נשואה ושירים בודדים". בוועדה אומרים כי "הספר הנוכחי הוא מהלך בוגר ואמיץ. עם איזון משכנע של תוכן וצורה. התכנים בספר חשובים ואנושיים - חיי אישה במשבר משפחתי ויחסיה עם עצמה ובני ביתה".  עד שהוא הופך אוניברסלי".

הסופרת דורית אורגד קיבלה פרס בתחום ספרות ילדים ונוער.                

המשוררת אפרת מישורי זכתה בפרס לעידוד פרסום היצירה, על יצירתה "אישה נשואה ושירים בודדים". בוועדה אומרים כי "הספר הנוכחי הוא מהלך בוגר ואמיץ, עם איזון משכנע של תוכן וצורה. התכנים בספר חשובים ואנושיים - חיי אישה במשבר משפחתי ויחסיה עם עצמה ובני ביתה".  

 

הסופר ערן בר-גיל זכה בפרס ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום הספרות ליצירה, על ספרו "על הדבש ועל המוות". "שלושה סיפורים משתרגים במקביל בעלילת הספר בטבעיות, במיומנות ובחוכמה פסיכולוגית דקה. כתיבתו של בר-גיל היא מלאכת מחשבת", אומרות השופטות. 

 

המשוררת חיה משב זכתה בפרס ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום השירה, על יצירתה "שליית האור". "שירים בעלי יופי ומבע מקורי ורענן, לשונה השירית בשלה ובעלת ייחוד - זה ניכר בכל שיר שלה, ואף שהנושאים רגילים ולקוחים מחיי היום יום - חיי אישה ואם בסביבתה הביתית, הם מעידים על מבט מקורי. מגובשים לא צפויים ומרגשים". מדברת יצירתה שהיא כמו כלי של הנפש. "לקחת פצע ליצור דרכו".

 

 

ד"ר עמלה (כהן) עינת, סופרת וחוקרת, זכתה גם היא בפרס מיוחד מטעם הדירקטוריון על תרומתה לספרות ולשירה.

 

 

סופרת הילדים דורית אורגד זכתה בפרס לעידוד פרסום היצירה לספרות ילדים ונוער על ספרה "השתיקה של יורי". "אורגד פורשת סיפור לא שגרתי על חבלי הקליטה של הנער איליושה והוריו המוזיקאים, שעלו ארצה ממוסקבה לאשדוד והתחילו בה את חייהם מחדש", אומרות השופטות. "רק סופרי ילדים מעטים, אם בכלל, עסקו בנושא המרתק והחשוב הזה של העלייה הרוסית בפרט, ושל קליטה ועלייה בכלל".  

 

 כמו כן זכו בפרס על הישג השנה שתי יצירות: "סימפוניה באדום, כחול, צהוב וירוק" מאת המלחין סרג'יו נטרא והיצירה "MERE AIR" מאת המלחינה חנה אג'יאשוילי.

פרס לעידוד פרסום היצירה ניתן למלחינה מעין צדקה על יצירתה "HYDROPHONY".

 

פרס על יצירה המוגשת בעילום שם ניתן ליצירה "ELEGIE" מאת המלחין מיכאל זלטנרייך.

 

בפרס מיוחד מטעם הדירקטוריון של אקו"ם זכה יצחק אביעזר על תרומתו לעידוד וקידום היצירה הערבית-ישראלית. 

"אביעזר הוא מלחין, משורר ומנצח תזמורת, עורך, מפיק, כותב ומגיש -ממייסדי קול ישראל בערבית", אומרים באקו"ם. "הוא חוקר ומרצה על מוזיקה ומוזיקאים יהודים וערבים. ביצירותיו הדגיש והביע את הכמיהה לשלום, את האהבה לארץ ישראל ובכלל לאהבת אדם. תרומתוֹ ניכרת לשימור המשכיות מסורת הפיוט והמוזיקה המזרחית בכלל ובפרט של יהדות עיראק". אביעזר ניגן בעוד וגם הצליח לשעשע את האורחים. 

 

ואחרונים חביבים - האנסמבל  הנפלא של גילעד אפרת.  ההרכב - מוסיקאים וירטואוזים.                                                                                         גלעד אפרת –קונטרבס, קרן טננבאום – כינור, שירה הילה אפשטיין – צ'לו, שמואל אלבז – מנדולינה.                                                                      לוותה את הארוע הזמרת הוירטואוזית מיקה אפרת.


 

 

 

logo בניית אתרים