פרס נובל פברואר 2017 - סינגלים ישראלים / עמרי נובל 


שי אמבר (צילום: יח"צ)

חודש שני בשנת 2017 עפ"י הספירה הלועזית.

והפעם החלטתי לשתף אתכם בצדדים הפחות יפים ונעימים של להיות שדרן רדיו, כבר שיתפתי שאני מקבל עשרות סינגלים, בממוצע לפחות 50 בשבוע מכלל חברות ההפצה (לינקטון, פטיפון, מייסונג ובאופן פרטי).


מודה, רוב הדברים שאני מקבל לא מרגשים אותי וזה לא נובע מכך שאני אנין טעם או מגביל את עצמי לז'אנר מסוים אלא כי זה פשוט לא מספיק טוב, השבוע ניהלתי שיחה ארוכה בנושא עם אדם ששלח לי שיר, פנייתו אליי הייתה כה נמרצת והרי אני חובב אדם לכן השבתי לו שאקשיב בשמחה, הוא מצדו פאר את השיר ונושא כתיבתו הייחודי ואכן הנושא בו עסק השיר היה ראוי ולא רגיל בנוף הפופ/רוק ישראלי.

הוא המשיך לפאר את הזמרת שהיא זמרת אחת ויחידה ושהוא השמיע את השיר למספר חברים "נטרליים" והם ממש אהבו וזה שיר מעולה!!!


עם כזה "בילד אפ" חיכיתי שהוא ישלח לי את השיר ויאללה, האוזניים שלי יבערו מרוב חדשנות ורגש. אז הוא שלח ואני הקשבתי ואני מודה, זה היה שיר בינוני, ולמה הכוונה שלי לבינוני? נושא השיר כבר ציינתי שהיה מעניין ולא צפוי כלומר לא יחסים ולא משהו ללא משמעות (מפאת כבודו של הכותב אני לא אפרט את נושא הכתיבה) אבל הטקסט לא משכנע עד הסוף. הלחן היה בסדר אבל שם זה נעצר, לא היו מלודיות מיוחדות או מהלכים הרמוניים שאפשר ללמוד מהם למען דורות המלחינים בעתיד, לא משהו שיישאר איתי אפילו לא 2 דקות לאחר שאסיים להקשיב. הסאונד היה בסדר גם, הכל ישב במקום ולא היו בעיות תדרים במיקס, מאוד פרווה ולא הולך עד הסוף. ההפקה המוזיקלית והעיבוד היו כבדים, הרגשתי שהוא וחבריו ה"נטרליים" פשוט אוהבים רוק "זקן", ומה הכוונה לרוק "זקן" אתם שואלים? הרי מיק ג'אגר עדיין יותר צעיר ברוחו מאיתנו! אז ההגדרה הכי טובה שאני יכול לדמות היא – חבר'ה שמנגנים במקלט באמצע גיל 40, גדלו ב 90S וזה פשוט נשמע "זקן", לא צעיר, לא חי, לא לכאן ולא לכאן.המילה המדוייקת היא LAME.


אבל פה זה לא נגמר, בכל שיר חייב להיות שפיץ, זו הסיבה שכולם יכולים לשיר אבל לרגש יכולים רק פרדי מרקורי או אדל, צריך שהזמר, "הפרונטמן" יהיה שפיץ שאני כמאזין לא אוכל להתעלם ממנו לטוב ולרע (לרע במובן הטוב והמסקרן כמו מרלין מנסון לדוגמא), במקרה הנ"ל הזמרת הייתה מאוד מאוד פרווה, לא זייפה אבל גם לא ריגשה, וזה הכי הפריע לי כי הכל היה פשוט בינוני וזה החטא הגדול ביותר לאמנים, לכתוב שירים בינוניים, עם לחן בינוני ומלודיה בינונית והפקה בינונית..בינוניות זו מחלה מדבקת וקשה וצריך להזהר ממנה לא כל שיר צריך להיות להיט אצטדיון אבל ללא ספק שיר לא יכול להיות התפשרות אומנותית, אם יש צל של ספק תכניסו בינתיים למגירה עד שזה ישתפר, מנגד בעודי כותב לכם שורות אלו אני מקשיב באוזניות לקאוור לשיר בלוז משנות ה – 40 שמבוצע ע"י זמרת שהיא שפיץ! שההפקה מדויקת ומכניסה אותי ישר לתמונה של השיר והטקסט שנון וחכם.


תנו לי להגיד זאת בצורה מנומסת, לא כל אחד צריך לשיר, לא כל חוויה צריכה להפוך לשיר. אבל אלו שכן ושהם ממש טובים ראויים לקבל הכרה ופירגון ואתם יודעים מה? אפילו פרס נובל.

אז אלו נבחרי פברואר 2017 לפרס נובל:

 

1.תומר פישר – "רוחות של סתיו"

תומר הוא רומנטיקן, אולד סקול של פולק גיטר, הוא אדם עדין ואהבה גדולה למוזיקה, הרבה אומרים שמוזיקה הצילה אותם אבל לתומר אני באמת מאמין ויודע שזה כך.

סינגל ראשון מתוך האלבום הבכורה שכבר ציינתי בפניו, שלפחות ממני יקבל את כל הבמה הראויה!


 

2.שי המבר – "תן לי ללכת"

שי כבשה אותי כשהתכתבנו לקראת שידור שירה בתכנית שלי, היא כבשה אותי כשבגילה הצעיר כתבה לבקשתי לאישור חברות והיא ציינה "אאשר" ולא יאשר(!)

כך או כך הבלדה הרומנטית הזו מדוייקת וכנה, השירה, הטקסט ושורת המחץ "אם אתה אוהב אותי, תן לי ללכת", פשוט מצוין! 

3.Bones  – "DAYS  10"

הלהקה הזו, מהריף פתיחה של הגיטרה כבשה אותי. אני סאקר של רוק אמריקאי דרומי, הסנר המושלם והבס הישר והמדוייק מתובל בגיטרה חשמלית מלאה שלא משאירה מקום לספק שמדובר בהרכב מגניב ושימו לב לשפיץ בהובלה של זמר כרזימטי עם שירה קולית במיוחד! (השיר נבחר גם לפתיח לתכנית ריאלטי בארה"ב).

לצפיה בקליפ: 

4.יעל בורגר – "Let me go"

אז הפעם באנגלית (לעומת שי המבר שאמרה אותו הדבר בעברית). פה מדובר בהפקת אלקטרונית מאוד יפה, הכל כל כך צלול ונעים, היפסטרים באשר הם יאהבו את השיר ויהפכו אותו לצליל הזהות שלהם במסיבות ניו יורקיות.


 

5.Lost highways – "To be young"

זיכרו את שאני כותב, הם יהיו מפורסמים מאוד בסצינת האינדי רוק בארץ כי הם פיצחו קוד גנטי של בלוז ים תיכוני, ויש להם זהות ברורה גם בהופעות (מופיעים עם גאלבייה) כך שזה מתכון בטוח לנצחון המותג, אולי אפילו יזיזו את בן אל וסטטיק מהפסגה? 

כתב: עמרי נובל - זמר-יוצר, שדרן רדיו סול ורדיו חוף אילת.

לתגובות/פניות לעורך מדור מוזיקה, שחר כהן:  https://www.facebook.com/shaharole 

לכתבות נוספות במדור המוזיקה של בכיוון הרוח

 

logo בניית אתרים