פרס נובל ינואר 2017 - סינגלים ישראלים / עמרי נובל 


התחלנו שנה אזרחית חדשה, פריקין 2017!

ובסיום השנה חברת לינקטון שיתפו את נתוני ההשמעות שהם ניטרו וכמובן בראש הרשימה אייל גולן, התקווה 6, דיקלה ועוד אחרים.

ברכותיי להם, כאיש גיטרות המחסור ברוק הורגש אבל אני תמיד אופטימי לגביי העתיד ומעבר לכך אם Guns n' Roses התקמבקו אז באמת שהכל עוד אפשרי.

מספר ימים לאחר תחילת השנה אביב גפן ואייל גולן המשיכו מאיפה שהפוליטיקאים עשו הפסקה והעמיקו את הקרע החברתי במדינה שלנו במסווה של מלחמת תרבות, עדות, סולמות מוזיקליים ומילוי קיסריה או סלונים. כאחד שניגן בכמה סלונים זה חוויה מאוד כיפית ואינטימית כך שאני לא מבין על מה הטרוניה, שניהם טועים ומתנהגים בצורה זולה, מכפירה ושלא מקדמת לא את המוזיקה הישראלית ואת התרבות המקומית. מוזיקה טובה היא מוזיקה טובה ללא קשר לדת, מין או עדה.כל הסיפור פוגש אותי בימים של התחשבנות, לא התחשבנות נפש כי זה אני עושה 24/7, אלא מול תמלוגים. כן כמוזיקאי, סינגר-סונגרייטר הייתה לי הזכות להשמע בשנת 2016 כ 2500 פעמים!

אני גאה בעצמי על זה אבל בניגוד לאייל גולן ואביב גפן שמרווחים מכל השמעה אני לא אקבל השנה תמלוגים, אתם קוראים נכון, אמן ישראלי שהושמע ברדיו הישראלי בעיקר בתחנות אינטרנטיות ואזוריות (ואני מודה על כל השמעה כי בצד השני יש מי שמקשיב!!!) לא אקבל תמלוגים או ליתר דיוק על כל 1000 השמעות אני מקבל 4 ₪.

משמע כרגע חייבים לי 8.5 ₪ (תזכירו לי כמה עולה מיתר בודד לגיטרה? גם את זה אני לא יכול לקנות). מצחיק, ובחיי שאני מקבל זאת באהבה, הסיבה לכך נעוצה בכמה גורמים שבעיקרם

תשלום נמוך לאקו"ם מתחנות הרדיו ומינימום חלוקה מתחת ל 30 ₪, אז מאציב לעצמי יעד ל 2017 להגיע ל 5000 השמעות! כן באופי שלי אני פייטר, ולכן אני לא אעצור עד שאקבל תמלוגים כמו אביב ואייל.

היה לי חשוב לשתף אתכם, כי זה חלק מהמשחק שלנו, המוזיקאים. כששרת התרבות מדברת על אפליה אז הרשו לי לחדד שהיא לא קשורה לעדה או מין אלא לחלוקה הוגנת של משאבים. נכון אני לא צריך לקבל כמו אייל כי אני לא פופלארי כמוהו אבל אני מוזיקאי פעיל שמייצר תרבות ומי שמייצר צריך לקבל תמורה, אפילו סמלית. זה הוגן וזה מוסרי ובסופו של דבר, איך שהעם מתנהל תרבותית כך הוא נוהג בכביש וכך הוא עומד בתור בסופר וכו', הבנתם את המסר.בקשה קטנה ממני אליכם בעקבות זאת - תתמכו במוזיקאים העצמאיים כי הם אלו שהכי צריכים אתכם. בואו להופעות, רכשו אלבומים, תמכו בהדסטארטים ושתפו את המוזיקה שאנחנו עושים, אנחנו לא נפסיק לייצר וחשוב לנו (אני מדבר בשם קהילה שלמה) להרגיש אתכם ולדעת שאתם תומכים ביצירה המקומית שאנחנו עושים פה.

כיוון שאני מאמין בדוגמא אישית אני רוצה לתת את הבמה ואת הכבוד הראוי למוזיקאים שאולי חלקם יוכלו לקנות רק מסטיק מהתמלוגים שקיבלו השנה, אבל לפחות פרס נובל יהיה להם ממני.

והזוכים הם:

 

1.ג'קי טולדו –  "A Trick 4 Life"

בפעם הראשונה שהקשבתי לשיר התאמצתי מספר דקות להיזכר איזה הרבה זה מזכיר לי. לקח לי כמה דקות אבל נזכרתי באחד האלבומים שאני הכי אוהב מהרוק הבריטי של הניו וויב "THE THE" עם האלבום DUST. ג'קי קלע בדיוק לתחושת האפלוליות המסקרנת עטופה ברוק אלקטרוני מעודכן, והשירה עם הדיסטורשן פשוט עושה לי את זה עד הסוף!


 

2.דולב פרנקל – "מבזבז נשימה"

דולב שעשה את הונו בגיוס מוצלח בהד סטראס והכוונה ב"הונו" לא בהצלחת הגיוס כי אם בהצלחת גיוס קהל שתומך בו! שיר קאנטרי פולקי קצבי כמו שאני אוהב, הוא נשמע צעיר ורענן, הקול שלו משדר

נעורים וכל שניה שתקשיבו לשיר, האמינו לי שלא תתבזבז: 3.אלה מור – "אם תלך מכאן"

גילוי נאות: את אלה אני מכיר מגלגול קודם שלנו, לפני 10 שנים שרנו בתחרות שירה והגענו לחצי הגמר. מאז עברו הרבה תוים והוחלפו הרבה מיתרי גיטרות וסוף סוף אלה שיחררה את סינגל הבכורה שלה, והאמת שאי אפשר לעמוד מול הקול הכנה שלה. יש הרבה זמרות בים אבל פנינים קשה לדלות ממנו, לשמחתי מצאתי עבורכם אחת שהיא מרגשת, נעימה (עם תבלין אתני מיוחד) וכובשת, מה עוד צריך? 

4.שרית ברקן – "הולך ונעלם"

שיר של אווירה, מאוד מזכיר לי את הדואט של שלומי שבן עם חווה אלברשטיין. שרית מציירת מלחמה אפלה במילותיה, ויש משהו בחזרה על שורת המפתח "אתה הולך ונעלם" בצירוף הגיטרות טרמולו שמסקרן ומבעית כאחד. הפקה מעניינת שגורמת לי לרצות לשמוע עוד:


 

5.דורין אור אעידן – "לא יהיה לי"

מה שמתחיל כשיר סולו על זוגיות ואהבה מתפוצץ בסוף  לריפים של גיטרה שלא ישאירו לב יבש ועין רגישה. ההפקה מותאמת לקולה של דורין, היא יודעת לשיר בגדול ובקטן ולצייר תמונה מתוך המילים אותן היא שרה. יופי של שיר לחורף: 

כתב: עמרי נובל - זמר-יוצר, שדרן רדיו סול ורדיו חוף אילת.

לתגובות/פניות לעורך מדור מוזיקה, שחר כהן:  https://www.facebook.com/shaharole 

לכתבות נוספות במדור המוזיקה של בכיוון הרוח

טואול - בניית אתרים