צילום: בוריס סובלוב מטעם אגודת הסופרים 
טקס הענקת פרס ברנר/ חגית בת אליעזר

 

פרס ברנר הוא אחד הפרסים הספרותיים היוקרתיים בישראל, אשר מוענק כבר 72 שנים מטעם אגודת הסופרים העברים ובתמיכת רחל ומשה ינאי. הפרס ניתן כל שנה לספר פרוזה שיצא לאור בשנה האחרונה, ואחת לשלוש שנים מוענק גם פרס ברנר לשירה לספר שיצא לאור בשלוש השנים האחרונות.

 

השנה מחולק הפרס הכפול. המשורר איתמר יעוז קסט הוא הזוכה בפרס ברנר לשירה על ספרו "שירים לרעיה בשער השמים" בהוצאת "עקד/גוונים" והמשוררת והסופרת רבקה מרים היא הזוכה בפרס ברנר על ספר הפרוזה "ישובו של עולם" בהוצאת "כרמל".

 

טקס הענקת פרס ברנר התקיים ביום חמישי 8.12.2016 באודיטוריום ספריית בית אריאלה – אולם מרווח הנישא מעל במה מקושטת במדפי ספרים. את הטקס הנחה משה טימור בקולו הייצוגי, הצמד שוקי ודורית שרו שירי משוררים. הזוכים קיבלו את הפרס במעמד חגיגי מידי צביקה ניר - יו"ר אגודת הסופרים העברים ומאיר עוזיאל – מְרַכֵּז פרס ברנר. צביקה ניר ברך את הזוכים, דיבר על פעילות האגודה וסיפר, שבתגובה לידיעה על המיקום הנמוך של תלמידי בתי הספר בישראל בקריאה בדירוג של  OECD  (הארגון הבינלאומי לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי), הוא הציע את פעילותה בהתנדבות של האגודה במוסדות החינוך לעידוד הקריאה ולהבנתה ולשמחתו קיבל לאחרונה היענות ערה מנציגי בתי ספר.

 

רחל ינאי, ממשפחת ינאי, התומכת בפרס, נשאה דברי ברכה וציטטה מכתבי יוסף חיים ברנר.

 

פרופ' אורציון ברתנא, נציג ועדת השיפוט של פרס ברנר לשירה, שכללה גם את פרופ' ניצה בן דב ופרופ' נסים קלדרון, קרא את הנימוקים לבחירה במשורר איתמר יעוז קסט לחתן פרס ברנר לשירה, ואלה עיקריהם: בשיריו של איתמר יעוז קסט שנכתבו לאחר מות רעייתו, פרופסור חנה יעוז, וקובצו בספר 'שירים לרעיה בשער השמים', מחוברים יחד ההיבטים האוטוביוגרפי, האמוני, הקיומי והאבדון האישי. שירתו של איתמר יעוז קסט שקופה, צלולה ורוויית רגש.

איתמר יעוז קסט, בן ה-82, עלה על הבמה, דיבר באהבה על רעייתו חנה יעוז, שהלכה לעולמה באפריל 2014, על עשייתם הספרותית המשותפת רבת השנים וקרא שיר מהספר הזוכה.

 

פרופ' תמר סוברן קראה את נימוקי ועדת השיפוט, שכללה גם את כרמית ספיר וויץ ואליעז כהן, להענקת פרס ברנר לפרוזה לרבקה מרים, אשר לה זכויות רבות כמשוררת וכמחברת ספרי פרוזה למבוגרים ולילדים. בספר הפרוזה החדש שלה, "ישובו של עולם", הכתוב בלשון עשירה, המערבת זִכְרֵי מקורות עם עברית בת זמננו, טווה המחברת חוט המקשר את סיפוריהם של המזדמנים כביכול לבית קפה שכונתי הנקרא "ישובו של עולם". בסיפורים הקצרים מהלכים גברים, נשים,  ילדים, תינוקות ובעלי חיים, שבמעשיהם ובדבריהם ובמגעים העדינים שביניהם הם מעבירים את הקורא אל עולם, ששוררת בו חוקיות משלו.

 

רבקה מרים, בעלותה על הבמה, הודתה על הענקת הפרס לשופטים, לקהל, והפנתה חיוך לבבי ותודה אישית חמה אל ישראל כרמל – המו"ל של הוצאת "כרמל", אשר פרסם רבים מספרי השירה והפרוזה שלה, כולל "ישובו של עולם". רבקה מרים הזכירה בדבריה את ספר השירים הראשון שלה "כותנתי הצהובה", אשר יצא בהיותה בת 14 בלבד ב -"עקד" – הוצאתו של איתמר יעוז קסט.

 

גם לדורית פרקש, הזמרת, המלווה מוזיקלית את הטקס בצמד עם שוקי שוקי, קשר לזוכה בפרס ברנר לשירה. היא בתו של זאב הקריקטוריסט (יעקב פרקש), שדיבר עם בני ביתו רבות על איתמר יעוז קסט והעריך את פועלו כמשורר וכמו"ל.

 

עם התקדמות הטקס הלכה והתעצמה אצלי תחושת התרוממות הרוח וההכרה שהנה אני נמצאת בְּקֶרֶב האצולה הספרותית, כשעל הבמה – הזוכים בפרס הרם, בקהל –  סופרים ומשוררים מן הבולטים בארץ, ולצדי יושב ישראל כרמל בכבודו ובעצמו.

 

 

logo בניית אתרים