סקירת ההצגה משוגע על עגנון/ חגית בת אליעזר

 

לש"י עגנון גוף יצירה עצום ורב-גוני: רומנים, נובלות וסיפורים קצרים, בעלי יסודות ריאליסטיים ופנטסטיים, טראגיים וסאטיריים. השחקן ליאור בן-אברהם והמוזיקאים אורי וייס וירון זיו במופע תיאטרלי-מוזיקלי "משוגע על עגנון"  מגישים מבחר עשיר של דמויות עגנוניות. המופע התקיים ביום חמישי 17.11.2016 בתיאטרון הקאמרי באולם "קפה-תיאטרון" האינטימי, המאפשר דיאלוג בין שוכני הבמה ליושבי האולם. השחקן ליאור בן-אברהם מחליף דמויות ותלבושות ומציג קטעים מהרומנים של עגנון וכן יצירות קצרות שלמות. ב - "מעשה העז" – מעשייה פנטסטית על עז שמצאה מערה המאפשרת קפיצת הדרך מהגולה לארץ ישראל – ליאור בן-אברהם מגיש את מנעד הרגשות: את שמחתו של הצעיר שמגיע באורח פלא לארץ ישראל ונשאב לתוכה, ללא כל כוונה לחזור למקומו בגולה ואת שברון לבו של אביו, המתאבל על בנו האובד ומתחרט על שחיטת העז. המוסיקאים מלווים את קטעי המשחק בעיבודים של שירי הזמר הידועים "ערב כחול עמוק", "עטור מצחך", "יש לי סיכוי", "חבלי משיח", "אספרסו קצר" ועונים בצורה מבודחת בתור אסתר-אשתו של עגנון במכתבים של עגנון ל- "אסתרליין יקירתי", אותם משחק ליאור בן-אברהם.

האמנים מבצעים בחדווה הומוריסטית את הסאטירה הידועה "קליפת תפוח זהב" על קליפה שנזרקה ברחוב ומושכת את תשומת לבם של עוברי אורח, שמעירים ומציעים פתרונות, אבל לא טורחים להרים בעצמם את הקליפה ולזרוק לפח. הסיפור הזה פורסם בסביבות שנת 1940 ונשמע אקטואלי-ישראלי גם בשנת 2016.

ליאור בן-אברהם מיטיב לגלם את נדודי השינה של הרשל – הגיבור הטראגי של "סיפור פשוט"  - את נחירות האישה ואת קריאות התרנגול לפנות בוקר.

 

ליאור בן-אברהם בדמותו של פרנהיים האומלל - החייל היהודי ששב ממלחמת העולם הראשונה - מכמיר לב הצופים עם מזוודתו המרופטת וקולו הנשבר, כשכל הדלתות נטרקות בפניו. ומנגד, השחקן מגלם את דמותה הגרוטסקית של האדונית, כשהוא עוטה כפפות ארוכות אדומות-בוהקות.

האמנים מתואמים וניכרת הערצתם ליוצר הגדול, אשר שפתו המרובדת מתבהרת בתיווכם של המשחק והמנגינה.

 

logo בניית אתרים