צילום:גלית רוזן 
אירוע פסטיבל הסרטים הבינלאומי  בחיפה / גבריאלה מורז


פסטיבל הסרטים הבינ"ל ה-32 חיפה, בהפקת חברת אתו"ס – עיריית חיפה, ובניהולה האמנותי של פנינה בלייר, מתקיים בין התאריכים 15-24.10.2016 בחוה”מ סוכות.פסטיבל הסרטים הראשון בישראל, נוסד זהו פסטיבל שנוסד בשנת 1983. זהו אירוע קולנוע בינלאומי חשוב, גדול, ובעל מוניטין בענף הקולנוע הישראלי והבינלאומי.

לפסטיבל מגיעים כ-300 אלף איש הלוקחים חלק ב-280 הקרנות של סרטים חדשים מרחבי העולם,  אולמות..
 יריית הפתיחה לפסטיבל ניתנה במוצאי שבת, ה-15לנובמבר ברחבה של מתחם האודיטוריום-בית הכרט-סינמטק במרכז הכרמל, חיפה.
האירוע המאורגן היטב, מכובד וב"ניצנוץ של כוכבים" – ברחבה המתוחמת בגדרות בטחון הושמו דוכני יינות, חלבה מובחרת, ממרחים מיוחדים בבקבוקונים אטרקטיביים – ובתווך מהלכים אנשים במיטב מחלצותיהם. ממש אווירה אוטנטית של פסטיבל כמו שרואים בפסטיבלים הבינלאומיים בעולם.
שטיח אדום היה פרוס לצידי בנין האודיטוריום ושם, במרחב רקדו קבוצת רקדנים ריקודים שאיננו מורגלים לראות אלא בסרטים המשחזרים את אווירת שנות ה-20-30-40. למרבה ההפתעה הסתבר שזוהי להקה הרוקדת "ריקודי סווינג", שהם ריקודי מהשנים הנ"ל, רוקדים בבית הכט באופן קבוע ואף מופיעים במקומות שונים ברחבי הארץ.
הטקס החגיגי שנערך באודיטורים, החל בדיוק בשעה היעודה ונפתח בדברי הברכה של ראש העיר חיפה – מר יונה יהב, שהגיע בלווי אשתו,הפרופ' רבקה יהב. מר יהב ששמח לפתוח רשמית את פסטיבל הסרטים וכמובן לברך את כל הבאים בשעריו, סיפר כי מספר רב מאד של כרטיסים כבר נמכרו ושכחמצית מהיוצרים של הסרטים הם – יוצרות.  הוא ברך את באי הפסטיבל, מקרוב ומרחוק באו: שחקנים ואנשי תעשיית הקולנוע מישראל ומהעולם  מפיצים, מפיקים שחקנים ובמאים, שגרירים, דיפלומטים ואנשי תרבות.
בסיום דבריו, הוקרנה על המסך ברכתו של נשיא המדינה מר ראובן  ריבלין שבדרכו הממלכתית הביע את הערכתו גם למארגני הפסטיבל וגם לכל אלה שטרחו ובאו ומצאו את האירוע הזה ראוי לכבד אותו בנוכחותם.

בהמשך עלה הזמר והמלחין המוכשר שלומי שבן ששר משירו בליווי עצמו בפסנתר והקדיש בהתרגשות קטע מוזיקלי מיוחד לזמר בוב דילן לאור זכייתו של הנ"ל בפרס נובל לספרות.


 בין האורחים שעלו לכרמל השנה: השחקנית ולריה ברוני טדסקי (אחותה של קרלה ברוני), שהגיעה להקרנת סרט הפתיחה שהוקרן בתום הטכס, הסרט  "חיים משוגעים" LIKE CRAZY  בכיכובה ובבימויה. ולריה עלתה אף היא על הבמה, התנצלה על האנגלית שבפיה ואמרה מספר דברי ברכה על הפסטיבל, על המארגנים ועל הכבוד שניתן לה ולסרטה להיות הסרט המוקרן במסגרת הטקס.

את הטקס הנחתה בחן ובמקצועיות האופיניים לה, השחקנית יונה אליאן.
עוד הגיעו לפסטיבל: השחקן הגרמני סבסטיאן קוך (כוכב הסרט הידוע, זוכה האוסקר "חיים של אחרים"), שהגיע עם הסרט בכיכובו "ערפל באוגוסט", ג'ייסון קונרי בנו של אגדת הקולנוע שון קונרי שהגיע עם סרטו "הכבוד של טומי".
נכבדים נוספים שהגיעו לטכס היו: 

נספח התרבות של איטליה בישראל ד'ר מאוריציו צסלבי, השופטת עדנה ארבל לשעבר בית המשפט העליון, השופט סלים ג'ובראן, מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס, עורכת הדין אורנה לין, תמי ברק יו'ר 'נעמת' חיפה, יהודית זוסמנוביץ' ועוד רבים.

 

 

logo בניית אתרים