פרס נובל 19.10.16/ עומרי נובל 

ליאורה יצחק - צילום: יח"צ


כמפיק מוזיקלי אני תוהה רבות כיצד ניתן להפיק שיר שיבלוט בתוך ים השירים הנשלחים לתחנות הרדיו.

זו לא קלישאה, אני מקבל בשבוע בין ארבעים לחמישים סינגלים של זמרים מוכרים יותר ומוכרים פחות וכאלו שזו טבילת האש הראשונה שלהם. הטכנולוגיה כיום מאפשרת להקים אולפן הקלטות ביתי ובשילוב עם הרשת החברתית על שלל סוגיה מאפשרת להגשים חלומות גדולים בתקציבים זעומים, הכל טוב ויפה אבל הצד האפל הוא - ייצור המוני של בינוניות.כיון שכל אחד יכול להיות זמר ולהפוך את ה"חוויה המולחנת" שלו לשיר זה מציף את השוק, התעשייה והאוזניים שלנו.

כל כך מציף שעל מנת להתעלות על זה צריך לעבוד קשה, לחשוב מחוץ לקופסא ולייצר תוכן שיהיה ייחודי, מקורי, אמיתי וכובש. זה כמו ללכת על מים, ניסתם פעם? אני מכיר רק אחד כזה וגם זה כנראה מיתוס.

אז נכון - כיף לנגן, להקליט, לשלוח לתחנות הרדיו ולעלות קליפ ליו טיוב, אבל האם זה באמת איכותי? האם ישרוד את מבחן הזמן?אני מוצא שמתוך כלל הסינגלים שאני מקבל בשבוע, ישנם בין חמישה לשמונה שירים באמת טובים, כאלו שהפקתם המוזיקלית נעשית בצורה המקצועית ביותר, שהטקסט חותך לי את בית החזה ומגיע ישירות ללב הפועם, הלחן יכול להיות פשוט אבל לא פשטני, בשלות והגשה של זמר שחייב להיות "השפיץ של המשולש" לחן-טקסט-ביצוע.

לא מדובר בז'אנר אלא ברמת מקצועיות וכשמגיע כזה שיר, הלב שלי שמח, אני מרגיש את זה בכל הגוף כי אין כמו שיר טוב שישנה לך את היום או ימקד אותו. לכל אחד מאיתנו יש אסופת שירים מוגנת בזכויות יוצרים בתאים שלנו, שירים שתמיד יהיו האבן דרך לאישיות שלנו.הפעם אני רוצה להעניק את פרס נובל ל:

 1.חדוה עמרני – פשוט להיות

מודה שלא הכרתי את חדוה לפני ובכל זאת מדובר בזמרת עם היסטוריה מוכחת בזמר הישראלי בשנות השישים והשבעים שחוזרת אלינו בסינגל חדש ומקפיץ, בהאזנה לשיר מתגלה לנו זמרת בוגרת עם נפש צעירה שעושה בית ספר לכל בוגרות הרעליטי החדשות, מרגיש לי שמדובר בדיווה מ"הסבנטיז" עם קאמבק אדיר שעושה כבוד לדיסקו עם גרוב בס שעובד לאורך כל השיר וגורם לי לפזז ולרקוד.

להאזנה:
2.Selfish Sheperd – What Turns You On

החבר'ה האלו שנשמעים כאילו בדיוק יצאו מהופעה של Kings of Lion עושים אינדי רוק ששווה הקשבה

הם עצמם בדרך לאלבום הבכורה לאחר שגייסו הון בפרוייקט הדסטארט מוצלח,

שומעים את ההשפעה וההפקה מחו"ל וזה כובש אותי, אין פה התפשרות על איכות וזה פשוט נשמע מצוין!

להאזנה:
3.סהר חגי – אם אני רוצה

קודם כל הטקסט שנכתב מהדובר לעצמו כאילו בשיחה בתוך ראשו אבל בעצם מי לא היה שם גם? מי לא חווה כאלו שיחות עם עצמו? הכתיבה הכנה וההפקה המהודקת המשלבת מוזיקה אלקטרונית ורוק רך ומלודי, משהו שתחנות רדיו אוהבות ומשמיעות הרבה וטוב שכך!

להאזנה:
 4.רונן פרי – למה לא אני

את רונן הכרתי דרך תכנית הרדיו שלי, יצא שהוא במקרה התחיל להוציא סינגלים שהתחלתי לשדר וכל סינגל שלו עורר אצלי יותר עניין, בסינגל האחרון שיצא לאחר הוצאת האלבום הוא כאילו שמר את הקינוח לסיום.

בס שדוחף קדימה וגיטרות שמכסחות חזק, אבל לא מפריעות לשירתו לצאת החוצה ולזעוק מתוך הרמקולים מה שכולנו לפעמים מרגישים בחיים – למה לא אני?!

להאזנה: 5.ליאורה יצחק – מעלה מעלה

"וואו" - זה מה שאמרתי לאחר שהקשבתי לשיר הזה, שילוב של מוזיקה הודית בעברית עם קצב מקפיץ, "הוקים" מוזיקליים וקליפ צבעוני שמזכיר סרט הודי מבוליווד עצמה שצולם בשוק העירוני, זה ממש לא מפתיע אותי שאני שומע את ליאורה בעוד תחנות רדיו כי מדובר בלהיט איכותי, בפרפאזה על המשפט שאמרה רנה זלווגר לתום קרוז "You Had me At  יאללה בוא נעלה למעלה מעלה"

להאזנה:
עמרי נובל  - זמר יוצר, מפיק ומגיש תכניות רדיו ב"רדיו סול" ו"רדיו חוף אילת"

עורך מדור מוזיקה - שחר כהן. לפניות:  https://www.facebook.com/shaharole/טואול - בניית אתרים