צילום: עזרא לוי 

ראובן שבת ומשה שניצר בסלון/ גבריאלה מורז

ב-9 באוגוסט זה קרה שוב. אירוע "על סף ספר" בסלון שבדיזנגוף סנטר. אירוע מתוך סדרת האירועים שקנו לעצמם מוניטין של ערבי ספרות מעניינים, איכותיים וערכיים.
המתארחים הפעם היו:
- ראובן שבת המשורר, הוגה הדעות, המו"ל של הוצאת ארגמן מיטב והבעלים של הפורטל לספרות ותרבות "בכיוון הרוח". ראובן עומד להוציא לאור את ספר שיריו "בקצה האדמה שמיים".
- משה שניצר, שספרו "בוסתן האשליות" עומד לצאת אף הוא לאור בהוצאת ארגמן מיטב.
גד קלופשטוק, מורה ומחנך בדימוס, שהצטרף אל השניים. גד קרא כמה משיריו הכלולים בספרו הביוגרפי הראשון העומד לצאת לאור, גם הוא, בהוצאת ארגמן מיטב.

קהל רב גדש את הסלון, חברים ומוקירים רבים, בני משפחה של המתארחים ושוחרי ספרות בכלל ושוחרי שירה בפרט.
בעקבות קריאתו של משה שניצר את שיריו, התעוררה שיחה ערה – על סף ויכוח – על לשון כתיבתו הקרובה לשפת התנ"ך, הן בנושאים והן במשלב השפה. רבים מהקהל - מדברים ומקשיבים כאחת – מצאו דרך להביע את דעתם, בין אם בעד "השפה הגבוהה" ובין אם בעד שפת הדיבור העכשווית, בטענה כי השפה הקרובה לתנ"כית היא ארכאית ואינה שפתו הייחודית של הכותב.

"50 תנוחות של טורקיז" – השיר האחרון בספר שיריו של משה שניצר, הכתוב בצורה יותר אישית, עם שמות תואר ייחודיים זכה לאהדת הקהל.

ראובן שבת קרא את שיריו המהודקים והנוקבים. שירו "מזרחי לא מכאן" סחף שוב את הקהל לשיחה-ויכוח ערני בנושא "השד העדתי", נושא הנישא כיום בשיח החברתי, ולרבים יש מה לומר עליו. הקהל קיבל במה נרחבת להביע את דעתו בצורה תרבותית ומכבדת. דוד ברבי, שהשתתף באופן פעיל בשיחה בנושאים השונים, צילם את ראובן שבת קורא את שירו "מטרת השירה" ופרסם את הסרטון כתיעוד ומזכרת לערב היפה.

גד קיבל הזדמנות לקרוא אחדים משיריו וכל שלושת הכותבים זכו במחיאות כפיים ובאהדת הקהל.

הייתה אווירה חברית ותרבותית. מצפים לעוד ערבים בסלון שבהנחייתה של חגית בת אליעזר, שהפכו מסורת שיש רק לברך עליה.

 

 

 

 

 

logo בניית אתרים