צילום: עזרא לוי-צלם פואטי 

אירוע  'מסע ויצירה' בספריה המרכזית בקרית אונו/ אסנת יששכרוף

 

ביום שלישי ה-28.6.2015 התקיים בספריה המרכזית בקרית אונו ערב ספרותי תחת הכותרת-"מסע ויצירה"- סופרים ומשוררים קוראים ומספרים על יצירותיהם המבוססות על מסעות ברחבי העולם.

הערב התקיים ביוזמת המשורר ראובן שבת והפורטל לתרבות וספרות 'בכיוון הרוח', והנחתה אותו

המשוררת והסופרת שושנה ויג, אשר התייחסה אף היא למסעותיה השונים והקריאה משיריה. במהלך הערב ניתנה במה לחמישה משוררים וסופרים שונים אשר כל אחד מהם בדרכו הייחודית היטיב לתאר ולהסביר כיצד המסע על מרכיביו השונים- המראות, הקולות והריחות השפיע  והותיר חותם וביטוי ביצירותיו. נדמה כי כל אחד מהמשתתפים הביא עמו נקודת מבט ייחודית והתמקד באלמנטים שונים במסעו. כך לדוגמא- המשוררת וחוקרת הספרות מרגלית מתתיהו סיפרה על ביקוריה התכופים בספרד וביוון, זאת לאור שורשיה היווניים ומתוך חיבור תרבותי עמוק  לארצות אלה, תשוקה עזה אשר הביאה אותה ליצור בין השאר את הסרט "טולדו- הסוד החבוי", המספר על חייהם העשירים של יהודי טולדו בספרד בטרם גירושם בשנת 1492. את דבריה היא בחרה לסיים באנקדוטה קצרה כאשר במהלך צילומי הסרט הזדמן לה לשוחח עם אישה שפגשה במשורר לורקה והעניקה לה במתנה אוסף מטבעות עתיק.

המשוררת והסופרת ציפי שחרור התמקדה במסע הפיזי כהזדמנות חוויתית לחקר אנתרופולגי, כאשר היא מתארת את משיכתה למקומות אקזוטיים ונידחים, החל מרכיבה על צב ענק בהודו  ועד ביקור בגלפגוס, מקומות קצה אשר מותירים חוויה רוחנית עזה.

המשוררת טמילה רם התמקדה במסעה החד פעמי בקובה,מסע אשר השתרש עמוק בלבה,זאת בין השאר בשל הניגוד העמוק בין שמחת החיים הגואה של ילידי המקום לבין העוני המחפיר בו הם שרויים.

המשורר והצלם הפואטי עזרא לוי ניתח את שלבי המסע החל מההכנות הטכניות הכרוכות בו, דרך חוויות ותהיות על הטיסה עצמה  ועד לביקור באתרים היסטוריים חשובים,תוך שהוא מתאר בהומור כובש כיצד בכל ארץ אליה הוא מגיע מראהו מקבל פירוש שונה.

הסופר בני שטיינברג הקריא קטעים מתוך ספרו 'הגן שבפנים', והסביר בין השאר כיצד המרחק הפיזי עשוי לא פעם להאיר בגוון שונה את יכולת ההתבוננות הפנימית של האדם ואף לסייע לו להעריך ולבחון מחדש את דרכו.

בין סיפור מסע אחד לשני הנעים  בשיריו המולחנים  הזמר והיוצר שחר כהן, אשר ביצע שלושה שירים מתוך אלבומו -20:40,אלבום המתאר מסע אישי המתפרש על פני תקופת חיים מגוונת ופוריה.

נראה כי הקהל אשר פקד את המקום גילה עניין רב והיה מרותק לערב מעניין, מגוון ורב אנפין.

logo בניית אתרים