הוא עושה
BookSurfing
ראיון עם רז ספקטור יזם תרבות/ גבריאלה מורז  


ציין בבקשה את האופן שבו אתה מגדיר את עצמך כהוגה ויוצר ה-
BookSurfing

"אני יליד חיפה, בן 45. עסקתי בעברי הרבה שנים בלימודים אקדמיים והרבה שנים בנדודים. במהלך הנדודים פגשתי טיפוסים שונים של אנשים בנסיבות מפתיעות וגיליתי כמה זה מפרה, להיחשף לעולמות אנושיים בלתי מוכרים ובלתי צפויים. את בוק סרפינג יצרתי לפני שלוש שנים כרעיון אנושי-תרבותי שהבסיס שלו הוא מפגש ספונטני ותקשורת בין זרים דרך טקסטים. כלומר ניסיתי, בשלוש השנים האחרונות, להרחיב ולשכלל את המנגנון היוצר ומאפשר עוד ועוד מפגשים כאלה, סרפים 8 משתתפים בקבוצה המקשיבים וקוראים זה לזה) בהרבה מאוד ערים.

מהו המיזם BookSurfing ?

"בדומה למשחק מטקות, להקראות שירה או לשיחות סלון בימי שישי, גם בוק סרפינג הוא פעילות בעלת אופי מסוים, שאנשים יכולים להחליט לעשות ביחד. זה למעשה סוג של מסיבת הקשבה ושיחה קטנה, לקבוצה של כ8 חובבי טקסטים שאינם מכירים זה את זה. אפשר לחשוב על זה כמו על התכנסות ספונטנית מסביב למדורה. המיזם שלנו פשוט יוצר מפגשים כאלה כאירועים בפייסבוק, עשרות מפגשים מדי חודש בבתים פרטיים, ספריות, מכללות, בתי ספר תיכוניים, בתי קפה, חנויות ספרים והציבור הרחב מוזמן להצטרף למפגשים. בחינם.

 מה הן מטרות העל של המיזם שלך?

"קודם כל ומעל הכל לרענן, להעשיר ולקרב – כלומר להפגיש אנשים עם אנשים ועם טקסטים שהם מחוץ למעגל ההיכרות והשיחה השגרתיים שלהם. להפגיש בני אדם עם בני אדם בעלי תרבויות שיח אחרות ועם טקסטים זרים שהם לא "אמורים" [במסגרת החברה השסועה שקיימת] לפגוש. נניח, תיכוניסטים שמארחים בוגרים בבית הספר שלהם לשלוש שעות של שיחה על טקסטים, או מתנ"ס בואדי ערה שמזמין יהודים לסרפים, או משתתפים חילוניים ודתיים שנפגשים לסרפים בירושלים ובמודיעין. המטרה היא לאפשר עירוב של שפות, של מסורות ושל נקודות מבט, לאפשר היכרות וראייה הדדית. לגשר על פער גילאי, מגדרי, סוציו אקונומי ודתי, דרך ההנגשה של אנשים זרים זה לזה.

מהם התהליכים והמקורות (אם יש כאלה) שדרכם ומתוכם הגית את מיזם ה-BookSurfing?

"השם שנתתי לתופעה מעיד על המקורות הרעיוניים שלה. אם עוצרים לחשוב, רואים שבוק סרפינג הוא מעין הכלאה או פיוז'ן בין קאוצ'סרפינג CouchSurfing  שבו אנשים זרים זה לזה נפגשים דרך אתר אינטרנט ולאחר מכן במציאות, לצורך לינה בחינם, ושל הבוק קלאב BOOK CLUB , שבו קבוצת ידידים [לא זרים] מתכנסת לדון ברומן שכולם קראו מראש.

לאילו אוכלוסיות/מגדרים מיועד בוק סרפינג?

"כל אדם סקרן שאוהב טקסטים ושאינו חושש להימצא שלוש שעות בחדר במחיצת אנשים שאינו מכיר.

כמה מפגשים אתה מעריך שכבר נערכו במסגרת הBookSurfing ?

"אחרי מאה המפגשים הראשונים הפסקתי לספור. אבל מעריך שבסביבות ה-1500 סרפים נערכו עד היום. כלומר 1500 מסיבות ספרות קטנות כאלה שבכל אחת כ8 משתתפים זרים זה לזה".


כמה אנשים – להערכתך -  נוכחו כבר במפגשים?

"אין מספר מדויק. בערך 5000. ב2015 היו יותר סרפים והשתתפו יותר אנשים מאשר ב2013 ו2014 ביחד. וב2016 שוב יישבר השיא המספרי. אבל חשוב לזכור שמדובר בתופעה קטנה וצנועה ולא ממומנת שצוברת תאוצה בהדרגה".

ה-סרפים, ככל הידוע לי, נערכים בחללים מארחים שונים ומגוונים?

"מגוון החללים שבהם נערכים כיום סרפים הוא עצום. חנויות ספרים, מסעדות, בתי קפה, ספריות, בתי ספר תיכוניים, מתנ"סים, מכללות. במקסיקו סיטי, בבואנוס איירס, בטורונטו, במלבורן... והיו סרפים בפארקים, בים, בתחנת רדיו, בגינה באמצע רחוב וכו'. כי הרי סרף הוא דבר מאוד גמיש ומאוד נייד – אפשר לקיים שיחה כנה בין זרים שבה כולם קוראים טקסט לא ארוך ומגיבים אליו בעצם בכל מקום שמקיים איזה רף "מינימום אקוסטי". מתוכנן סרף ברכבת למשל, וכבר היה סרף במכונית...

האם אתה נתקל בהתנגדויות/קשיים/עוינות כלשהי לעתים? מה הדרך שבה אתה מנטרל אלמנטים אלה?

"התופעה, כתופעה חברתית, מעוררת הרבה מאוד אהדה כי בבסיסה היא מסמנת נכונות של אנשים לשבת ביחד ולהקשיב זה לזה. להיות חשופים וכנים. כך שאין על התופעה ביקורת ממשית כי היא רצון טוב חינמי בהתגלמותו. אבל ברור שבמסגרת מפגש ספציפי יכולים להיווצר חילוקי דעות ומתחים בין משתתפים מסוימים, כי השיחה זורמת בחופשיות ויכולה להגיע למקומות של פוליטיקה ושל מגדר למשל שהם מקומות טעונים או אף טראומטיים לעתים. משתתף יכול כמובן גם להיות נסער, או שתוי, או סתם במצב רוח ממש גרוע כי ככה זה. זה חלק מהסיכון שבהפגשת אנשים לגמרי זרים. אז אחד מששת חוקי בוק סרפינג . מציין שלכל מפגש צריך להיות מנחה. ותפקיד המנחה, בין השאר, הוא לזהות ולפרק את המתחים הללו, אם הם נוצרים. כיום יש כ70 מנחים פעילים של סרפים בישראל ועוד כמה עשרות מנחים בחו"ל.  

מהי הנקודה שבה אתה תרגיש כי המטרה שאליה אתה מכוון הגיעה ליעדה? מהי ההגשמה/החזון?

"כמו כל הורה, או כל אדם שיש לו בייבי, כל אדם שיוצר משהו שהוא אוהב, הנקודה של ההגשמה היא הנקודה שבה הבייבי ילמד להיות עצמאי לגמרי ולעמוד על רגליו. כאשר בוק סרפינג, כארגון שיוצר סרפים מאורגנים היטב, אחראיים ומסודרים, בהרבה מאוד ערים במקביל, יהיה בעל תקציב מינימלי [לא צריך תקציב גדול כדי להפעיל סרפים במאות ערים במקביל] ומבנה ארגוני שיהפכו את הנוכחות , הדאגה והפיקוח השוטפים שלי למיותרים. אז אני אהיה מרוצה באמת, כשאפשר יהיה להסתכל מהצד ולראות שמישהו אחר מנהל את הפעילות התרבותית החדשה הזאת וגורם לה להתבסס ולשגשג. אנחנו חד משמעית בדרך לשם, אבל עוד יש עבודה לעשות".

רז איננו אדם יומרני המדבר גבוהה גבוהה. הוא התחיל מרעיון, יישם אותו בהצלחה וממשיך להצליח.
לדעתי הוא בדרך לשלום עולמי. אני מחזיקה לו אצבעות ואתם פשוט תצטרפו.

קישור לאתר   www.book-surfing.com

 

 

logo בניית אתרים