רות נודלמן- מופע אישי במסגרת פסטיבל 'שירת הים' בתיאטרון גבעתיים/ אסנת יששכרוף 

 

הטקסט 'מי שאין נפשו' של הרב קוק מתאר את החשיבות שבמסע העצמי הרוחני,הכרוך לעיתים בקשיים, עצבות ולבטים רבים,אולם בסופו האדם זוכה לבנות בניינים עצמאיים ועצומים ולהשכין שלמות בעולמו הפנימי. זאת בניגוד לאלו הנשארים ספונים בדלת אמותיהם,מבלי לאזור אומץ ולהתפלש  במרחב האין סופי על כל הדרכים והאפשרויות הטמונות בו.

נדמה כי הזמרת והמוסיקאית רות נודלמן, לא יכלה לבחור בשיר מתאים יותר מזה בכדי לפתוח את מופע הפסנתר האינטימי אותו קיימה במסגרת פסטיבל שירת הים שנערך בחול המועד פסח בתיאטרון גבעתיים.

ואכן נראה  כי סיפור חייה של רות מתכתב עם טקסט זה שכן אלבומה אשר יצא זה מכבר- 'קווי מתאר',מתאר מסע מתמשך ומורכב של חיפוש- החל מהילדות בבית דתי בירושלים והתפילות בבית הכנסת,דרך ההתחבטויות בגיל הנעורים  והחיכוך עם העולם החילוני,ועד ההכרה השלמה באמונה.

 

במהלך המופע שזרה רות מספר תובנות וחוויות מעצבות בחייה לצד שירים מתוך אלבומה.  היא משלבת ביצירתה טקסטים מגוונים בהשפעת המקורות וסיפורי התנ"ך השונים, לצד לחנים מורכבים ומלודיים המשלבים מוטיבים מוסיקלים מגוונים החל מהשפעות של מוסיקה קלאסית,ג'אז ועד לנגיעות רוקיסטיות מחוספסות. נדמה כי בשיריה היא מביאה לידי ביטוי נדבכים שונים של האמונה. בין אם מדובר בגדולת האל אל מול מקומו של האדם כפי שהדבר בא לידי ביטוי בשירו של פנחס שדה 'עוד מעט', או על ידי הדגשת האור הפנימי המתחדש הטמון בכל אחד מאתנו,כפי שהיא מתארת בשיר 'תני בי אור' הנכתב בהשראת סיפור פח השמן.

גם בשיר מלח נודלמן מתכתבת עם סיפור תנ"כי  ומציגה טקסט אשר נכתב בהשראת סיפורה של אשת לוט ובו היא מתארת את הפחד להתמודד עם העבר, אך עם זאת נוצרת בה ההכרה כי החולשות והטעויות הן חלק מאתנו ובסופו של דבר יש לנסות להשלים איתן ולתעל זאת למקום חיובי. באופן סימביוטי לטקסט המורכב והעוצמתי ,הלחן המלווה את השיר הנו טעון וסוחף ומלווה בנגיעות פסנתר עוצמתיות המזכירות לפרקים את נגינתה הייחודית של טורי איימוס.

 

במהלך המופע התארח הזמר והמפיק דודי לוי אשר הפיק את אלבומה של רות והטביע בו את חותמו  הרוקיסטי הייחודי.השניים ביצעו יחד מספר שירים, חלקם של לוי עצמו ואף הושמע ביצוע מיוחד לשיר 'זן נדיר' של קורין אלאל על רקע אוירת הפסח.

לקראת סוף המופע נדמה כי המעגל נשלם, כאשר רות מבצעת את שירה 'חקוק בבשר', שיר המתאר עד כמה האמונה בקדוש ברוך הוא  טבועה בה ומשמשת חלק בלתי נפרד מקיומה, גם ברגעי משבר כאשר נדמה שהחיבור רופף מעט.

 

logo בניית אתרים