אירוע שירה יחיאל חזק ודבי סער/ אביבית חזק 

ב-20.3.2016  בסלון הספרותי של דיזנגוף סנטר במסגרת האירוע בסדרת "על סף ספר" בהנחייתה של

חגית בת-אליעזר הופיעו שני משוררים שספריהם ייצאו בקרוב בהוצאת "חבר לעט": יחיאל חזק ודבי סער.

יחיאל חזק - משורר ארץ ישראלי, נולד בקיבוץ אפיקים בשנת ) 1936תרצ"ו). למד בתיכון בית ירח בעמק הירדן. בוגר המדרשה לחינוך משותף בבית ברל, בעל תואר ראשון בספרות ובמקרא מאוניברסיטת חיפה ותואר שני בספרות עברית  מאוניברסיטת בר-אילן .יחיאל חזק היה מורה לספרות ומחנך, שליח עלייה באנגליה ושליח במקסיקו סיטי מטעם הסוכנות.

את שיריו הראשונים החל לפרסם בשנת 1960 בכתב העת "קשת" בעריכת אהרון אמיר. כתב שלושה עשר ספרי שירה.  אחיו הצעיר  בארי חזק שהיה משורר אף הוא, נהרג במלחמת יום הכיפורים. יחיאל חזק השתתף בפסטיבלי שירה במטולה ובנגב  ובערבי ספרות שונים בארץ ובחו"ל.

 

2001  - פרס ראש הממשלה

1987 -  פרס אקו"ם

1985 - פרס טלפיר


בקרוב יצא לאור ספרו החדש "שירים על הסף" בהוצאת "חבר לעט" בעריכת יואב איתמר. הציור על העטיפה – הוא של המשורר והצייר עצמון יניב.

זהו הספר הארבעה עשר של יחיאל חזק. ספרו הראשון יצא בהוצאת עקד, רוב ספריו יצאו בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

נשא דברים המשורר ואיש הרוח ראובן שבת:

"שירתו של יחיאל חזק מוכרת לי עוד מהיותי תלמיד תיכון, למעשה אלו היו בין השירים הראשונים שקראתי בגיל 15. הם היו מופיעים לפרקים במוספים הספרותיים של ידיעות ומעריב. נמשכתי לשירים בגלל קולם הטבעי או לפחות מה שנדמה אז בעיניו של נער בגיל 15, כקול טבעי, המבקר יובל גלעד, כתב בביקורתו שהופיעה באתר "יקום תרבות", כי יחיאל חזק ראוי לפרס ישראל והשווה את שירתו לזו של אמיר גלבוע, בהיותה ייחודית, בלבדית ומיוחדת. לי בכל אופן, אין ספק שהוא צדק בכך. שירתו של יחיאל חזק מאופיינת לדעתי במספר יסודות בולטים. ראשית, זוהי שירה הפונה לדיאלוג עם הקורא, המשורר אינו כופה עצמו על הקורא לא באופן נרקיסיסטי ובוודאי לא עוטף אותו בשלל דימויים לקרבו אליה. שנית, זוהי שירה שבה הצבעוניות היא מאופקת, לא פולשנית. זה היסוד שאני באופן אישי מאוד הושפעתי ממנו בשיריי. שלישית, זוהי שירה שטבוע בה חותם רחב של נתינה, ולא בכדי, יחיאל חזק בא מדור של כותבים שהם "מלח הארץ" שלדידם הנתינה לחינוך, לערכים, לתרבות, להגנה על מדינה, הם ערכים בסיסיים שיש לנהוג על פיהם."

ראובן שבת קרא שירים מעמודים 107 ו- 237 מתוך מבחר שירתו של יחיאל חזק שיצא בשנת 2011 "במרחק צעקה מן העולם".

יחיאל חזק קרא את השירים "על תעלות עורך", "נשימה", "לאן שאלך מכאן", "וכך זה קרה", "למוץ את העסיס" "עכשיו לקושש". עוד קראו משירתו אביבית חזק ועצמון יניב.
עצמון יניב סיפר על ציור כריכת הספר: "כאשר שמעתי כי ספר חדש של יחיאל חזק מצוי בשלבי עריכה מתקדמים, הרהבתי עוז והצעתי לצייר עבורו את ציור הכריכה. כשקיבלתי את ברכת הדרך, שאלתי מה היה חיליק רוצה לראות על כריכת הספר שלו ונעניתי, כי כבן קיבוץ אפיקים וכמי שגדל בו וקשור אליו בנימי נשימתו ישמח מאוד לציור שיש בו נגיעה וקשר לקיבוץ. מצויד במידע חשוב זה ניגשתי למלאכה, ומצאתי ברשת כמה וכמה צילומים של אפיקים ומהם למדתי כי מגדל המים של הקיבוץ מייצג אותו מאוד ומופיע כמעט בכל תצלום או כתבה על הקיבוץ. מסיבה זו בחרתי במגדל המים של אפיקים כמוטיב מרכזי בציור בהיותו מבנה המזוהה עם הקיבוץ באופן חד משמעי".

דֶּבִּי סַעַר היא משוררת תל אביבית ילידת שנות ה-60. היא חברת "אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל", "איגוד הסופרים הכללי בישראל" ו"אקו"ם". ספר שיריה "תופרת מילים" ראה לאור בתמיכת "קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות" ו"קרן עמו"ס - לשכת הנשיא" לפני 10 שנים בהוצאת כרמל, התקבל יפה ע"י הביקורת וזיכה את המשוררת בפרס ראש הממשלה לסופרים ולמשוררים עבריים ליצירה ספרותית לשנת תשס"ח. שיריה מתפרסמים במיטב כתבי-העת, במדורי הספרות בעיתונות, בתערוכות, באנתולוגיות, בפסטיבלי שירה, בטלוויזיה וברדיו.


 


ספר השירה השני של דבי סער ייצא לאור בהוצאת "חבר לעט" בעריכתו של יואב איתמר ושמו של הספר ייוודע ברבים עם פרסומו. דבי סער קראה את שיריה "ביעוט ליל קיץ","בין שני אביבים," "ארוחת ערב", "משחק", "עונג שבת" "להט בטיילת" "אלוהים שלי" "לב העיר"  "שמחה". דבי גם כותבת סיפורת ואפילו בדיונית. עוד לפני 10 שנים אלי אשד, העורך הראשי של מגזין "יקום תרבות", הבקי בספרות פנטזיה ראה את הרומן בכתובים של דבי על ערפדים. לפי דבריו של אלי אשד, שנכח באירוע, הערפדים של דבי הם מעניינים: חיים לא בימים עברו, אלא בינינו, כאן ועכשיו ו"ספר הפנטזיה",  של דבי סער הוא  אלגוריה על החברה. הרומן בעצם הקדים את זמנו - אז לפני 10 שנים. עכשיו נושא הערפדים הפך לאופנתי וכדאי להוציא את הרומן לאור.

המשורר והמו"ל יואב איתמר ציטט מהשירים "אביונה" ו"רועת הכוכבים" של דבי סער ומהשיר "אחרי המפולת" ו"למוץ עסיס" של יחיאל וציין שלמרות שהם בני דורות שונים, חזק  משורר הטבע והשירים של סער אורבניים, יש בשיריהם התמסרות ליופי וארוטיות ותאווה לחיים שמגשרות בין שניהם.

logo בניית אתרים