יוזמה ללימוד  משותף בספרות בבתי ספר בכפר כנא ורמת השרון / גונן אליאסי 

במסגרת המפגש הייחודי תלמידי כפר כנא לימדו יצירה ספרותית של יוצר יהודי ותלמידי רוטברג של יוצר ערבי * בעקבות היוזמה הייחודית הוזמנו התלמידים והצוותים החינוכיים לפעילות משותפת במרכז פרס לשלום

תלמידים יהודים וערבים לומדים יחד יצירות ספרותיות: יוזמה ייחודית משותפת של איריס אביאל רכזת הספרות בתיכון "רוטברג" ברמת-השרון ואעידה חמזה מסארוה- מורה לספרות בתיכון "אבן רושד" מכפר כנא, הובילה למפגש מרגש בין תלמידי שני התיכונים. שתי המורות לקחו חלק בהשתלמות למורי ספרות "שני עמים כותבים מימין לשמאל".

הקשרים החמים שנרקמו בין איריס לעאידה, הובילו לרעיון להמשיך ולקיים מפגשים משותפים גם של התלמידים. המפגש הראשון התקיים לאחרונה בתיכון רוטברג והשתתפו בו מפמ"ר ספרות הערבית ד"ר מוחמד זיאני, מדריכת הספרות העברית גב' הדר אור, מדריכים מטעם משרד החינוך ומינהל חברה ונוער ומנהלי שני בתי-הספר.

את המפגש פתח רון ויזל, תלמיד יב' במסלול הרב-תחומי, שברך בערבית רהוטה ובעברית את הנוכחים. החלק המרכזי של הבוקר הוקדש ללמידה הדדית של יצירות ספרותיות: תלמידי אבן רושד לימדו יצירה של יוצר ישראלי ותלמידי רוטברג של יוצר ערבי.

תלמידי רוטברג בחרו ללמד את השיר "אני שר" של תופיק זיאד ואילו חבריהם בחרו בסיפור הקצר "אהבה הצלחה ואושר" מאת בני ישראלי. היצירות שנבחרו מבטאות ערכים אוניברסליים של כבוד האדם ואהבת האדם. השיעורים כללו ניתוח היצירות הן מבחינת התוכן והן מבחינת האמצעים האומנותיים בהן תוך דיון משותף שנערך בין התלמידים כשהאורחים מכפר כנא אף התחפשו והציגו את הסיפור.

רכזת הספרות ברוטברג, איריס אביאל, הוסיפה: "תהליך הכנת השיעור היה מוקפד ובשיתוף מלא של התלמידים. נפרשו בפניהם כעשרה שירים אשר מתוכם היה לבחור את השיר עליו היו רוצים להכין את השיעור. בסופו של דבר נבחרה היצירה ששיקפה עד כמה שניתן את עולמם ואת הערכים אותם ביקשו להביא לדיון. הרעיון של חשיפה תרבותית בדרך של למידה הדדית סחף את התלמידים וכולם ביקשו לקחת חלק בתהליך".

לשני התיכונים ברור כי המפגש הראשון הוא תחילתו של מסע משותף. כמו-כן, בעקבות היוזמה הייחודית הוזמנו התלמידים והצוותים החינוכיים לפעילות משותפת במרכז פרס לשלום.

 

 

logo בניית אתרים