צילום: משה פילברג 
עושים תיאטרון בגדרה

 

 17 בינואר 2016. המיקום – חדר התיאטרון,  תיכון דרכא ע"ש בגין, גדרה".        גדרה. הארוע: האירוע - הצגת הרצה לקראת בחינות בגרות בתיאטרון, כיתה יא.

באולם הגדוש במשפחות וחברים של המציגים יש התרגשות עצומה. קבוצת נערים ונערות מתכננת להופעה, עיניים נוצצות מעוצמת החוויה. האנרגיות שלהם מדביקות אותי בהתרגשות גדולה. אני מתרגשת איתם ועם המורה-המנטור שלהם, עמית מאוטנר. הם עומדים להציג "טריאלוגים" (קטעי מחזה המשוחקים על ידי שלושה שחקנים:
טרטיף – מולייר, רעולים - אילן חצור, פלונטר - יעל רונן, שירותים מיוחדים - רועי מליח רשף, דפוקים - צדוק צמח, רכוש נטוש - שולמית לפיד, חברות של אלוהים - ענבל גנצר, החייל הרזה - חנוך לוין.

קרוב לשעתיים של הנאה צרופה.מקטע לקטע התפעלותי גוברת מכל אספקט אפשרי בארוע הזה: איכויות אמנותיות בלטו לאורך כל הערב. הצעירים האלה, שלטו במדיה התיאטראלית כבעלי ותק ניכר – נתנו את פרושיהם לטקסטים הנאמרים בבגרות והבנה ראויות להערכה. הדיאלוגים או טריאלוגים ביניהם התקיימו באוטנטיות נאמנה לטקסטים, למסרים ולסאב טקסטים ולא ניכר שום פער בין הנאמר למשוחק. רוב השחקנים, כאילו בעלי נסיון חיים רב, נכנסו לדמויות בהעמקה מפתיעה.

הטקסטים נבחרו על ידי התלמידים עצמם מתוך מבחר שהוגש להם. הם בחרו כנראה מתוך הבנה שאת אשר יבחרו – ישחקו, כמו בחירה לחיים. הם החיו טקסטים שרובם נבחרו מתוך הרפרטואר של המחזאות הישראלית והתחברו אליהם ממקומות מאד אישיים שלהם עם זאת היה חיבור חזק מאד שלהם לישראליות, למצבים מדיניים לא פשוטים ומילאו בתוכן גם את העמדות שלהם באמירות נוקבות, כנות וישירות.

ניכרה העבודה המאומצת והמסורה גם מצד עמית מאוטנר וגם מצד התלמידים ומעל לכל ניכרה אהבה מרובה של המורה לתלמידיו, של התלמידים למורה ושל שניהם לתיאטרון, לחומרים שהוצגו למקומו של כל אחד ואחת על הבמה. הושקעה מחשבה רבה בסידור הבמה, במשמעות של כל חפץ וחפץ עם הסימבוליות שלו והשימושיות שלו. כנ"ל בלבוש שלא היתה בו שום מקריות. קטעי הקישור היו קלילים – בשירה, בנגינה, בבדיחות הדעת.

לסיכום, זו הייתה חוויה תיאטרלית מקצועית, מעניינת, מרגשת וההרגשה שהנה נולד פה דור חדש של אנשי תיאטרון שעוד יקבל הכרה בעתיד של עולם התיאטרון הישראלי.

כתבה: גבריאלה


 

logo בניית אתרים