שמונת השנואים" (THE HATEFUL EIGHT) במאי: קוונטין טרנטינו

סרטו האחרון של Quantin Tarantino (דצמבר 2015).  בהנשך לקריירה ארוכה ומגוונת בה הוא כבר כיכב כשחקן, כתסריטאי, כבמאי ויוצרם של סרטים שיצרו ז'אנר טרנטינואי מיוחד ושונה משלו: כלבי הקש, ספרות זולה, להרוג את ביל וכו'.
הסרט מוגדר כמערבון אך מאפייניו אינם מערבון קלאסי – הסרט מחולק לפרקים כמו ספר.
העלילה מתחרשת בשלהי מלחמת האזרחים באמריקה בנופיה המושלגים של ויומינג. מזג האוויר הסוער אוסף את כל הדמויות לתוך אורחן שישמש לכולם מחסה מפני סופת השלגים.

כרכרה נוסעת לעיירה בשם רד רוק, כאשר נוסעיו: ג'יון רות (קורט ראסל) מוביל את דייסי דומרגו (ג'ניפר ג'ייסון לי), פושעת מבוקשת שהפרס על ראשה 10,000 דולר לתליה ולגביית הכסף בעדה. בדרכם הם נעצרים על ידי מייג'ור מרקוד וורן (סמואל ל. ג'קסון) אפרו-אמריקאי, צייד ראשים בעצמו, המבקש טרמפ (מסיבות שיתבררו בהמשך). בהמשך הדרך הם פוגשים גם את בכריס מניקס (וולטון גוגינס) המספר כי הוא אמור להמנות לשריף רד רוקס עם הגיעו לשם.
עם הגעתם למחסה, מחכים שם עוד מספר גברים. העלילה מתחילה להפרם כמו שטיח מגולגל. כל פרט בפרטי הזיהוי של השחקנים מביא את משמעותו וחלקו בפאזל המתרקם לעיני הצופה. פרטים מהעבר של כל אחד ואחת מהם מסתבר כמשמעותי למה שעומד לקרות בסרט.
הסרט רווי אלימות ודם, כמיטב המסורת של טרנטינו כאשר כל "טיפת דם" המוקזת יש לה את הרציונל שלה, כאשר כל כדור רובה או אקדח הוא כשפיטה אלוהית המצדיקה את עצמה במלואה. השחקנים (שאותם בוחר טרנטינו "בפינצטה" מבצעים את תפקידם כך שלא רק הטקסט מספר את הסיפור אלא גם המשחק שלהם. נוצרת שלמות מצמררת, מלאת מתח והצופה נמצא למעשה בבית המשפט של אלוהים ובהרגשה שעל גזרי הדין שם אפשר רק לברך.
מהתו הראשון של המוזיקה (אנרי מורקונה) היא מכינה אותך לעומד לקרות, כפי שתפקידה של מוזיקה לעשות. כמו תחזית מצמררת הצופה מתכונן ולא מתאכזב.

סרט עקוב מדם מבית היוצר של קוונטין טרנטינו, שלמות קולנועית בעיקר לאוהבי הז'אנר ואף אם לא, הצופה נסחף אחר ההתרחשויות הלא קלות. לא בעלי קיבה חלשה. 

 

 כתבה: גבריאלה 

 

 

 

logo בניית אתרים