פתרון ל"מלכודת הדיגיטלית" מפותח ב'מכללה האקדמית צפת'

 

מחקר חדש שנערך במכללה האקדמית צפת מגלה כי יש דרך להתחמק ממסכי העשן של המלכודת הדיגיטלית

 

מאת כתב 'בכיוון הרוח'

 

הסרט החדש של ענקית התוכן נטפליקס, 'מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית', העלה לפני השטח את מה שהיה ידוע שמסתתר באפילה: הסכנות של העולם הדיגיטלי בכלל, והרשתות החברתיות בפרט.

 

הסרט רצוף בראיונות עם בכירי התעשיה ומאפשר הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים. הוא מראה "איך הם עושים את זה", חושף את המנגנונים המזיקים שמלוּוים בכריית מידע ובניצולו, מטפחים התמכרויות, וגורמים לעלייה בשיעור הדיכאונות. מאידך גיסא ממעט הסרט, אם בכלל, להציע פתרונות מעשיים של ממש העוסקים בשינוי טכנולוגי.

 

מחקר חדש של ד"ר דוד גלולה - חוקר ומרצה בחוג למערכות מידע ניהוליות במכללה האקדמית צפת, עוסק בחקר יישומי של העצמת המשתמשים בעולם הדיגיטלי. הוא מגלה שהפתרון טמון בשינוי של סדר העדיפויות אצל יצרני הכלים הדיגיטליים, שיתבצע בראש ובראשונה באמצעות שינוי של סדרי העדיפויות אצל הצרכנים.

 

"עד היום מעצבי המוצרים הדיגיטליים שמו דגש על הפונקציונליות ועל החוויה," מסביר ד"ר גלולה, "הם עסקו בשאלה איך לעשות את המוצר שלהם מהיר יותר ונוח יותר, עם חוויית משתמש טובה יותר. אבל המשתמשים עצמם וצרכיהם לא היו בראש מענייניהם."

 

ד"ר גלולה מדמה את השימוש בכלים הדיגיטליים הקיימים לאכילת ג'אנק פוד: "בעולם המזון לקח זמן עד שהצרכנים התחילו לדרוש מזון שהוא גם בריא, והיום גם ברשתות המזון המהיר מגישים מנות בריאות יותר, כי יש לזה ביקוש. כך הדבר גם בתחום הדיגיטל. עד היום זה לא בער, אבל דור ה-Y כבר לא מוכן להסתפק בשמישות ובחוויה בלבד שמציעות ענקיות התוכן הדיגיטלי. הוא מתחיל לבקש את הרמה שמעבר - הַעֲצָמָה."

 

"יש המון אמצעים ושיטות שיכולים לעזור למשתמשי כלים דיגיטליים לעבור העצמה, להתגבר על חולשות ולשפר עוצמות. חלק מהם כבר מיושם באופן טבעי במוצרים שונים, אבל אנחנו בודקים באופן שיטתי איך רותמים את השיטות האלו לעולם הדיגיטלי, ואיך מיישמים אותן  באפיון של כלים דיגיטליים ובעיצובם."

 

מכירים את זה שבסוף של פרק בנטפליקס, הפרק הבא מתחיל אוטומטית? הלילה שלכם הופך ללבן ויום העבודה למחרת לשחור? בעולם של מוצרים מעצימי-משתמש, אתם תוכלו לבחור אם זה יקרה או לא.

 

"ניקח לדוגמה את הו'אטסאפ. זהו כלי לתקשורת בין אנשים, אבל כתוצאה מתחלופת ההודעות המהירה ונפח הפעילות של הקבוצות, דווקא קרובי המשפחה שלנו, האנשים שהכי חשובים לנו, נדחקים לעתים קרובות לתחתית הפיד. הדחוף מחליף את החשוב. מי שרוצה שהכלים הדיגיטליים יעצימו את המשתמשים, מזהה את הנקודה הזאת, ומתכנן את הכלי כך שייתן מקום גם למה שחשוב. לדוגמה: אפשר להוסיף בו'אטסאפ פיצ'ר שישמור תמיד את החשובים לך, למעלה. המשתמש ייקבע מי חשוב לו והוא בוחר בו. ובתהליך ארוך טווח, הוא זה שמחזיר את מה שחשוב, לחייו. כך אנחנו מייצרים טכנולוגיה שהיא גם שמישה מאוד, גם חווייתית, ולא פחות מכך גם מעצימה."

 

המחקר החדש של ד"ר גלולה, שבוצע באמצעות ניתוח שאלונים וראיונות אישיים, העלה כי: משתמשים במוצרים דיגיטליים יכולים להשיג יותר מסוגלות עצמית, יותר עצמאות ויותר שליטה. זאת, באמצעות טכנולוגיה, שעוצבה כך שתעצים את המשתמשים בה. 87% מהנחקרים במחקר דיווחו שהטכנולוגיה שינתה לטובה את חייהם במדדים אלה. 51% מהם כבר מדווחים כי טכנולוגיה שינתה את משמעות חייהם."

 

תוצאות המחקר של ד"ר גלולה עתידות לראות אור בצורת ספר הדרכה למעצבי מוצרים דיגיטליים. הספר יציע סט של כלים מעשיים לבנייה של תכנית העצמה למשתמשי מוצרים אלה.

 

 

 

חפש באתר
טואול - בניית אתרים