דניאל רובין באלבום חדש/ תומר פישריש אלבומים שדורשים תשומת לב. מצד אחד לא מספיק להקשיב להם בדריכות, אלא צריך להפעיל את כל החושים כדי להבין מה עובר עלייך בזמן ההאזנה. אתה מרוכז, דרוך, מקשיב לכל צליל ואז הקסם מגיע. באלבום של דניאל רובין, אין שום צורך לעשות הכנה מוקדמת. כל אחד שיפגוש באלבום הזה, יקבל מוסיקליות נדירה באופייה. משהו בין נונשלנטיות מחויכת לבין קצביות וריתמיות מופלאה שנעה בין כל מיני מקצבים. "כלום לא עובר על ידה", זהו אלבומה הראשון שממצה את קפסולת החיים שלה. ההפקה המוסיקלית של עמרי אמדו שעטף את דניאל בכפפות של משי ושמר על הרכב מינימלי, ללא שכבות מרובות של סאונד. כך הוא נפתח:

המינימליזם של רובין עובר כבר בשלושים השניות הראשונות של האלבום,  "ציפורים שרות מהחלון תתעורר היא בורחת, תתעורר". מילה מרכזית שתחזור גם בסופו, עם דגש רלוונטי להיום. למה? כי כלום כבר לא עובר על ידה. היא מרגישה אהבה מסביב ואולי היא לא צריכה להחזיק משהו בכוח כדי להרגיש אותה. ועוד יותר מזה, אחרי בדיקת הערנות שהיא נותנת למאזין, ישר היא הולכת לשיר שבו היא לא דופקת חשבון לאף אחד, "כל זמן שהייתי איתך, לא שמתי אודם בכלל, מהחשש שפתאום תנשק ותתלכלך וחבל". המוסיקה הולכת לכיוון הסיקסטיז. ריבוי קולות, מעברים מוסיקליים מפתיעים ותחושת התעלות רוחנית:
בשיר הבא, היא כבר מספרת על תחושת מחנק, שחרור. "כלום לא עובר על ידי, הכל נוגע, עור חשוף בעולם מלא מי מלח. והמחנק בגרון, לא משחרר, הכל נוגע, נשאר, טובע, נשבר, לא מסתתר". דניאל אמתית בסיפור שלה. לא רצה עם המנגינה, נינוחה אבל לא פוחדת להסתתר מהמילים. אני חש בשיר הזה השפעה מובהקת מקרול קינג.. יכול להיות שזה רק אני, אבל הפסנתר הוא הכוכב באלבום הזה. חם מזג, שופע הרמוניות ועם זאת, תקיף במידה הנכונה. פנינה בדיסק.
עוד שיר שהיה לי קשה להתעלם ממנו הוא "שלושה רבעים". על ציפיות האהבה מצדו, אבל מצידי. כצפוי משמו הוא מתהדר במקצב שלושה רבעים שלא רוצה להרפות ולו לרגע. באמצע השיר, יש הרפייה מהקצב, לעבר מחוז שמימי.. כמה טוב לי.. ומשם יש ריקנות מפיה של הדוברת שלא מצליחה לחשוב אחרי ציפיות כאלה.כעבור כמה שירים, מתבהרת התמונה, דניאל רובין יודעת שהפרידה היא הכרחית. היא שומעת את זה בדמיון שלה. היא מתחננת לחופש, שיעזבו לה את היד, מרווה קצת מים מלוחים בדרך להחלטה. אז מה נשאר לו בסוף ממנה? לאפשר לה לברוח, כי כלום לא עובר על ידה.


מאת: תומר פישר - מוזיקאי, שדרן ברדיו קול גת, קול הנגב ורשת ג'

עורך מדור מוזיקה: שחר כהן. לתגובות/פניות -   https://www.facebook.com/shaharole 
לחצו לכתבות נוספות במדור המוזיקה של בכיוון הרוח

 

טואול - בניית אתרים