צילום: חגית בת אליעזר 
אירוע  ספרות לנתן זך בצוותא/ חגית בת אליעזר
( לרגל ספר השירה-"אומרים שממש יפה שם")
 

יום שלישי 13 לספטמבר בצוותא תל אביב: האולם הגדול גדוש, ניסים קלדרון – פרופסור במחלקה לספות עברית באוניברסיטת בן גוריון בעמדת המנחה ובעומק הבמה - נבחרת של מוזיקאים מעולים ואלה השמות: דניאל סלומון ליד הפסנתר, יהלי סובול וערן צור עם הגיטרות, אסף רוט בכליי הקשה וחצוצרה, קרן טננבאום בכינור ונועה איילי בצ'לו. למעלה משעתיים הם מנגנים ושרים וחוגגים את שיתוף הפעולה ביניהם, שהניב הלחנות של כ-400 שירי משוררים לאורך השנים.

העילה לקונצרט המלבב הזה – ספרו החדש של המשורר נתן זך, שנולד ב- 13 לדצמבר 1930, כך שביום האירוע הוא בדיוק-בדיוק בן 85 שנים ו – 9 חודשים. נתן זך, היושב בקדמת הבמה הוא אדם חולה, שמתקשה לשמוע וחמור מזה – לזכור וקורא אותו השיר פעם אחר פעם אחר פעם. ואין זה עניין של גיל, אלא של מצב בריאותי גופני ויותר מכך- זה המנטלי. אבל הספר "אומרים שממש יפה שם" –ממש יפה כאן – ובעל מבנה ייחודי, אותו תיאר ניסים קלדרון באופן ציורי משכנע. לאחר קריאה רצופה במשך יומיים לאחר הערב החגיגי, אני רואה את הספר כהפך מ - "תלישות, זרות ואחרות" - אפיון שירתו של זך בכותרת מאמרו הפותח של ראובן שוהם, כי דמותו של נתן זך הקורנת מתוך 253 עמודי הספר היא של איש חם ואוהב, המוקיר את חבריו. בהקדשה בפתח הספר מופיעים הוריו, 9 אנשי רוח ו- "הלֶבנט התרבותי האבוד". החטיבה המרכזית של 100 עמודים מחזיקה כ-70 שיריו החדשים של נתן זך, שנכתבו בשנים 2015-2013, והיא עטופה בשירי משוררים אחרים, אותם אהב, תירגם, ערך או פרסם בחוברות "הִנֶּה".

הכוכב הגדול של המופע היה המשורר חיים גורי, המתקרב לגיל 93, אשר דיבר ארוכות ובצלילות מזהרת על ידידותו המורכבת, רבת השנים עם נתן זך, וקרא בעל פה את הפואמה "אסופי" של נתן אלתרמן. לפני שנה כאן בצוותא חיים גורי השיק את ספר שיריו המצוין "אף שרציתי עוד קצת עוד", אשר עליו העיד בזמנו: " זו שירה של אדם מזדקן והולך. רוב חבריי, כמעט כולם, שוכני עפר... למרות שגם בו קיימים נושאים לאומיים, ספרי החדש הוא ספר אישי מובהק, וזה גם מה שאני אוהב בו... פיזית אני לא כמו שהייתי, אבל תודה לאל, אני לא מרגיש פיחות רוחני."

עוד משיאי הערב הייתה הופעתו של המוסיקאי שלמה בר, אשר ביצע את השיר "האדם עץ השדה" בעיבודו העוצמתי.

עוזי שביט – פרופסור לספרות עברית, המנכ"ל והעורך הראשי של הוצאת הקיבוץ המאוחד –  ברך את נתן זך בלבביות וסיפר על הוצאת הספר לאור, אשר מהווה אוצר של שירה משובחת, דברי ביקורת, הגות ופרשנות, עם תמונת פניו המחייכות של נתן זך על הכריכה – מעשה אמנותו של הצלם-המשורר תמיר להב-רדלמסר.

 

 

 

טואול - בניית אתרים