מאמר:


אומנות לחימה פוגשת את אומנות החיים/ ירון בנימיני


כשישבתי לכתוב את הספר Changing Over   לא ביקשתי לתאר את מסעותיי בסין "הקדומה" של לפני יותר משלושה עשורים עם המאסטרים הזקנים ,אלא  דווקא לחדד את הבשורה שניתן ליצור את השינוי שאנו זקוקים לו בחיים.

בקשתי , באמצעות ניסיון  חיי והאימונים יוצאי הדופן שעברתי, לתת תובנות רגשיות ומנטליות  שיעזרו לנו לעבור את מסע חיינו בהנאה תוך ביטוי לאיכויות הגבוהות המצויים בנו.

הבנתי בעצם כי אומנות  הלחימה היא אומנות ההחלמה  המאפשרת באמצעות לימוד ההתמודדות ,לפגוש את החיים מתוך  היופי של האומנות.

לפיכך בחרתי במסר : כשאומנות הלחימה פוגשת את אומנות החיים...

 

 

 

אמנות הלחימה היא  בעבורי זיקוק הנשמה, ההבנה והקבלה של עצמך. אמנות הלחימה שלי אינה מתמצה בתחושת הביטחון הפיזי גרידא (נושא  שהוא אכן חשוב לכשעצמו) אלא המתנות שאני מקבל מבחינה נפשית - להפוך להחלטי יותר בפני דילמות, עוצמתי יותר מול קשיים ובכלל להכיר טוב יותר את עצמי בכדי לנתק הרגלים ישנים שמשכו לאחור וכך לשנות את שצריך על מנת  להתקדם.

 זוהי בשבילי מהות הלימודים באמנות הלחימה כשהיא פוגשת באמנות החיים. להכיל יותר ולהיפגע פחות, רגיש יותר אך עם פחות אגו ועקשנות. זוהי מהות הלוחם הבא לשפר את עוצמתו בכל הרבדים - נפשי, רוחני, אנרגטי וכמובן פיזי-גופני. כך ניתן להפוך ליעיל יותר בלחימה המעשית ברמה הפיזית אך חשוב מכך בלחימה או בהתמודדות במישור הנפשי-רוחני.
האימון הלחימתי מבחינתי איננו רק זוית פגיעה ויכולת מכה חזקה יותר. זהו אימון היוצר בנו אנרגיה המקשרת אותנו לסביבה בשליטה שלווה. זהו סוג של התכווננות המאפשרת לנו למצוא בעצמנו את הליבה הפנימית ביותר שלנו, וכך להפעיל בנו את החושים בצורה מתואמת היוצרת "אש פנימית" המביאה לזריחה פנימית.
בעיניי,  אמנות הלחימה היא המסע אל נבכי נפשנו בכדי לגבור על עצמנו וליצור בנו שדה אנרגיה תומך. ראיתי לאחרונה סרט על קבוצת מתופפי זן אשר כחלק מאימוניהם מתאמנים גם באמנויות לחימה. הקריין הגדיר זאת יפה באומרו שאינם מתאמנים באמנות לחימה על מנת להלחם ולנצח אחר, אלא על מנת לנצח את העצמי - ההססנות, הפחד, הגאווה וכו'...

 

לעתים קרובות אני נשאל על ידי  תלמידיי מה ניתן לעשות במצבים האלו בחיים בהם אנו מוצאים את עצמנו בסיטואציה עם לחצים רבים, עייפות מצטברת ועוד.

איך לאזן את הכל?

 נזכרתי בשיחה עם תלמידה שבה עלה דימוי מעניין למדיטציית הזן אשר התחבר לשאלה זו. דימוי הממשיל את התודעה במדיטציה לשמיים, ובהם נעים עננים שונים. אין זה מהותי מהם אותם העננים, הם לא משנים את מהותם של השמיים, את התמצית. 
אני מאמין שניתן להמשיך לפעול ביעילות והנאה גם תחת עננת הלחץ והעייפות, לא בהתעלמות או הדחקה שלהם אלא דווקא בקבלתם, בלהניח להם להיות מבלי להתמקד בהם או להזדהות עימם יתר על המידה.

כמובן שחשוב מאד לזכור גם לכבד את הצרכים שלנו, פיזיים ורגשיים כאחד, להתחשב בהם ולהיעתר להם במידת הצורך, הכל בצורה מאוזנת.
האיזון הזה נעשה ממקום של תודעה "מדיטטיבית" בחיי היומיום, תודעה המאפשרת ערנות וויסות בהתאם למצבך - ויסות האינטנסיביות של הפעולה שלך, בין אם צריך פחות או יותר. האיזון בחיינו אינו דבר סטטי אלא דינמי ואנחנו אכן מדברים רבות על כך שהאיזון משתנה, כמו כל דבר בחיים. האיזון חי כמו שאנחנו חיים וכדאי לחיות בהתאמה נכונה, ההקשבה נכונה לעצמך ולמה שמתרחש סביבך. כדאי לחיות כשאנו נוכחים כל הזמן, כשהוויתנו נוכחת בהווה. 
האיזון הזה מתאפשר דרך גישה נוספת שמתגלמת גם בזן ועלתה באותה שיחה - הגישה לפיה אין הבדל או נתק בין הישיבה במדיטציה לבין התנהלותנו בחיים – חיינו, אלו היומיומיים, הם המדיטציה


לכן קיים המשפט שאומנות הלחימה פוגשת את אומנות החיים. 
בלמידת האמנות שלנו, יהיה זה קונג פו, טאי צ'י או צ'י קונג, בדומה למשפט זה, אנו מבקשים ליישם הלכה למעשה (ולא רק מהפה לחוץ), את שאנו לומדים. מה בעצם אנחנו עושים? למה אנו מתאמנים ומתרגלים? חשוב לי להסביר – אנו בונים הרגלים דרך תרגולים בשיעור, הרגלים המאפשרים לנו להתנהל בחיים בכלל, בסביבתנו, ביומיום ולא רק במקום או סיטואציה ספציפית. מאותו מקום ספציפי של האימון והתירגול אנו לוקחים את זה לכל מקום באשר יהיה בחיינו.

ירון בנימיני, גראנד מאסטר בקונג-פו וטאי צ'י עם למעלה מ-30 שנות ניסיון נרחב בהוראה, תחרויות, והשתתפות במחקרים בנושאי קראטה, קונג-פו, טאי צ'י וצ'י קונג. לאחרונה פרסם ספר באנגלית הנוגע היטב בנושאים חשובים המובאים במאמר.


חפש באתר
טואול - בניית אתרים