מאמר:
"צוק איתן" תבוסת המוח הישראלי/ ד"ר אורי מילשטיין

 

 

צוק איתן" תבוסת המוח הישראלי

אורי מילשטיין

 

אם נקבל את הגדרת אריסטו בספרו "על הנפש", שמותר האדם מן הבהמה הוא האינטלקט, הרי בהגדרה, כל מלחמה ככל מפעלות-אדם, היא בראש וראשונה מלחמת מוחות: הבנת כלל הנסיבות האסטרטגיות; קביעת מטרות ויעדי ביניים להגיע אליהן; פיתוח תורות לחימה רלבנטיות בכל התחומים (קרביים, לוגיסטיים, מודיעיניים, חברתיים, מדיניים, תקשורתיים ועוד); אימון הצבא, לרבות כל שרשרת הפיקוד והפעלתה במערכה, על פי תורות אלה.

איכות המוח הביטחוני אינה קובעת בהכרח את תוצאות הקרב והמערכה, אך היא קובעת ברוב המקרים את תוצאותיה של המלחמה המתמשכת, כפי שהוכח במהלך ההיסטוריה. לקח זה היינו אמורים ללמוד מעיון ממוקד-מטרה ביטחונית (מבלי לזלזל בנושאים דתיים ואחרים), במלחמתו של אברהם אבינו באבירי המרכבות בהנהגת נמרוד-אמרפל, בתקופת הברונזה התיכונה. המלחמה הממושכת ההיא התנהלה מאז ניסח אברהם את פרדיגמת האלוהות הטרנסנדנטית, שערערה את הלגיטימציה השלטונית ואת הלכידות החברתית במעצמה הבבלית, ועד מהלך ההכרעה משמאל לדמשק,  המתואר בפרק י"ד בספר בראשית. מהלך הכרעה ציוויליזציוני זה העניק לאברהם ולהולכים אחריו את "גבולות ההבטחה" ואת החרות לפתח ולהפיץ את הפרדיגמה (פרק ט"ו).

אם לא להרחיק כל כך את העדות, ניתן ללמוד את אותו הלקח מתבוסתה של ברית המועצות במלחמה הבינגושית, מקריסתה ומהיעלמותה, אף שהיא הביסה את ארה"ב בשיאה של המלחמה הקרה, במערכת וייטנאם. שיאה של המלחמה נגד ברית המועצות הקומוניסטית היה במלחמת העולם השנייה, ב"מבצע ברברוסה" שיזם היטלר ביוני 1941. במבצע הזה הונחתה על ברה"מ מכה כה אנושה, שממנה לא התאוששה, והיא דממה למוות במשך חמישים שנה, אף שהייתה בין המנצחות במלחמת העולם השנייה. קריסת ברה"מ והיעלמותה נבעה מסיבות רבות, אך, לעניות דעתי, בגלל דלות תבונתו של סטלין ושל מפקדי "הצבא האדום", בשמונה השנים של ההכנות ל"ברברוסה" מעליית היטלר לשלטון בגרמניה ב-1933.

את הבסיס של תורת הכאוס הבינו העברים הקדמונים, שכתבו "והארץ הייתה תוהו ובוהו" (בראשית, א, 2). הכאוס מבטא חוסר סדר דינאמי של המציאות, המאיים תדיר להשמידה. מכאן שאיומים להשמדה ודאיים יותר מכל מופע אחר ,ונטרולם הוא משימת-העל של כל מה שנמצא ולא הושמד (מת) עדיין. לפי העברים, נוצרה בבריאה גומחה  של סדר ביקום: "ויבדל אלוהים בין האור לבין החושך". (פסוק 3) בעזרת האינטלקט  מסוגל האדם גם להבין את כללי גומחת הסדר שבאי-הסדר המערכתי, וגם ליצור מופעים  מסודרים עוד יותר בתוך גומחתו, שיסייעו לו לשרוד במציאות רוויית האיומים. איומי הכאוס ומאמצי הנטרול של התבונה המסדרת, הם אבני היסוד, ה"יין" וה"יאנג" הסיני של המציאות באשר היא.

שני אמצעי-סדר יש לאדם לנטרול איומים: הבנה בסיסית, פרימיטיבית, סמי-אינסטינקטיבית, שהתפתחה במהלך אבולוציוני ממושך, המתממשת בשכל הישר שהוא נחלת כל בני האדם; והבנה מורכבת,  מדעית, שהתפתחה מאז גילה אברהם אבינו את המציאות המופשטת,  דרך הפילוסופיה היוונית העתיקה, ודרך המדע המדויק, המתמטי, הניוטוני, של המאה ה-17, תורת היחסות של איינשטיין, ועד ימינו.

לחימת החמאס בפרט וארגוני האסלאם הקיצוני בכלל, ממשיכה מסורת של לוחמה זעירה של שבטי הערבים בחיג'אז במשך אלפי שנים עוד לפני מוחמד. היסטוריונים רומאים שיבחו בימי קדם את איכות הלוחמה הזעירה הערבית. מסורת לחימה זאת, המבוססת על השכל הישר, שהייתה רווחת עוד לפני ציוויליזציית-יצור המזון שלנו, הקנתה למוחמד שליטה בחיג'אז, במאה השביעית לספירה, ולממשיכיו, שליטה על חלק גדול מן העולם בימי הביניים, אך היא גם אחראית לשפל של העולם הערבי במאות השנים האחרונות. מן הרבע האחרון של המאה העשרים  גילו הערבים המתוסכלים, ממצב השפל שלהם, את נקודת החולשה ההומניסטית של המערב, והלחימה הזעירה הערבית, המכונה "טרוריסטית", הפכה לאמצעי אלים שמדינות המערב, לרבות ישראל, נכשלו בהתמודדות אתו. כך החליף הטרור הערבי-מוסלמי את ברית המועצות הקומוניסטית, כאיום היסטורי, על הציוויליזציה המערבית.

במבצע "צוק איתן" נחשפה נחיתות המוח הישראלי, (המתוחכם אמנם בתחום המדע והטכנולוגיה), המופקד על מערכת הביטחון שלנו  – ראשי ממשלות, שרי ביטחון ורמטכ"לים לעומת המוח החמאסי, כפי שבמלחמת יום הכיפורים נחשפה נחיתותו לעומת המוח המצרי (סאדאת). הביטוי הבולט לכך הוא שהחמאס הגיע  למבצע עם לוחמת גרילה משופרת,  אך לא חדשה מכל וכול, ולכן  לא הייתה אמורה להפתיע. צה"ל הגיע למבצע עם צבא סדיר שתפקד רע במלחמה הסדירה האחרונה שלו, לפני 41 שנים במלחמת יום הכיפורים, לא תחקר אותה כהלכה ולא הפיק את לקחיה. צבא זה, שאף במלחמת יום הכיפורים לא התאים לתפקידו מול צבאות סדירים, הוא פחות מתאים, במבנהו הנוכחי, למלחמת אנטי-טרור ואנטי-גרילה. התוצאה: צה"ל הופתע מלוחמת הטילים שכיסתה חלק גדול מישראל: הוא נכשל לנטרל אותה תוך כמה ימים על ידי הפצצות מן האוויר, כפי שהעריכו מפקדיו; הוא הופתע עוד יותר מהלוחמה התת קרקעית של החמאס, שאך בנס לא נוצלה לפיגוע איום ונורא ("איכותי" כלשונם), בישובים היהודים ב"עוטף עזה". יתכן שלא נס הוא שמנע את הפיגוע האיום, אלא תכנית איראנית לתקיפה משולבת חמאס-חיזבאללה, אם ישראל תפעל נגד מתקני הגרעין שלה.

מכיוון שחיל האוויר הישראלי המעולה לא סיפק את הסחורה, כפי שהוא נכשל במלחמת לבנון השנייה,  מול אותם יעדים, וכפי שחיל האוויר האמריקאי המעולה נכשל בווייטנאם ובאפגניסטן, תומרן צה"ל למלחמה משולבת יבשתית/אווירית/ימית, יקרה בחיי אדם, יקרה במשאבים, והרסנית מבחינה מוסרית, תקשורתית ומדינית, עקב הפגיעה הנרחבת בפלסטינים בלתי לוחמים, לרבות נשים וילדים.

 

ב"צוק איתן" התגלתה היצירתיות של השכל הפשוט, החמאסי, ונחשפה השגרתיות הסטאטית של  ראשי מערכת הביטחון של ישראל, שנטשו את השכל הישר הביטחוני  שאפיין את ארגון "השומר", את ארגון "ההגנה", לרבות הפלמ"ח, את אצ"ל ואת לח"י, אך לא פתחו שכל מתוחכם שאמור היה להתאים את צה"ל לאיומים הקונקרטיים: לסאגרים נגד טנקים ולטילים נגד מטוסים, במלחמת יום הכיפורים, וללוחמת אנטי-טרור שאחריה   בפיתוח נשק אנטי טרור התקפי למשל, ולא רק הגנתי, כמו "כיפת ברזל". החמאס לא מספיק חזק כדי להשמיד את ישראל, אך, כפי שקבע יוצר סין הקומוניסטית מאו טסה טונג: אם צבא סדיר אינו מביס יחידות גרילה, הרי הוא המובס. כישלון הגאון הצבאי, נפוליון בונפרטה, להביס את הגרילה הספרדית, התיש אותו והביא לקריסתו ברוסיה. גורל כזה צפוי גם לנו אם לא נבין את המציאות האסטרטגית ולא ננטרל את איומיה. במלחמת ההתשה הממושכת בין ישראל לערבים, ישראל מתחזקת אמנם כלכלית, אך מותשת ביטחונית.  ההתשה תגבר, אלא אם נאמץ לעצמנו חשיבה ביטחונית, מתוחכמת, גמישה, ומבוססת  על עובדות ולא על מיתוסים ועל האדרה עצמית, על תחקירי עומק ללא טשטוש כישלונות (כמו סולטן יעקב וצאלים ב') והפקת לקחים דינאמית. זאת משימה תרבותית שאנחנו איננו בשלים לאמץ, עקב שנים רבות של חוסר התייחסות אינטלקטואלית להוויית הצבא והמלחמה.

חפש באתר

טואול - בניית אתרים