פורום קוראים
[חזרה לפורום]  
מחבר הודעה
[ אורח ] מירב בורשט
  ארבעים יכנו / דוד דנטלסקי   12/02/2012 09:07 

הצטרף בתאריך :

ספר השירה "ארבעים יכנו" הינו מניפסט. כתב תיגר. ל"ט מלקות  המתנפצות על גב הקורא, כאשר לאחר כל רגיעה קלה מיד מתחדשת המסה ונשברת בקרשנדו מחודש כמשברי ים נצחיים. אלא שפה, שובר הגלים הוא ההוויה כולה. המצליח להאזין לקולות, ההומים ממעמקי ים המלקות, ישמע את צעקת התהום מאחורי היש, כאשר לנצח מנקר הספק: ההבינו אותי? דיוניסוס נגד הצלוב.

אסופה של שלושים ותשעה שירים שהם בבחינת מלקויות-תוכחה. הנובעים מרגשות מקבילים הנעים על ציר של כעס-כאב, בעלי נופך דרמטי ואלים החוזרים באופן ניכר כחוט השני בשירים, כך לדוגמא השורות :  "כדם נטף מסכין רוצח", "חוד חנית ננעץ", "רצפה כלה דמים כוסתה" ו"צאן לטבח אדם לאדם זאב".

באסופה זו ממעט המחבר לעסוק באופטימיות ובשמחה. ההיפעלות שגורמת למחבר שמחה, כזו או אחרת, איננה גדולה דיה בכדי שירגיש צורך לבטא אותה בשירים. מה שאין כן, היפעלות הכעס, המעוררות את צורך הפריקה.

כל שיר מספר את סיפורו ולכל אחד יש את המסר שלו. המחבר מתייחס בעצם שירתו למצבו של האדם בעולמנו – לעיתים למצב כללי (כגון ניהיליזם) ולעיתים למצבי נפש ספציפיים יותר (כגון מאניה דפרסיה). כמו כן קיימת בשירה התייחסות למקומות ולאירועים מיתולוגיים, ואף לאישים ידועי שם בהיסטוריה האנושית, כך לדוגמא :  לאלים היוונים בשיר "המנון לפלס אתנה", למרדכי היהודי ואסתר בשיר בשם זה,  לישו בשיר "צלוב" ועוד.
   
דף : 1     1 |    >>1

[חזרה לפורום]  
חפש באתר

טואול - בניית אתרים